Kolejny rozdział wojny o chipy między USA i Chinami

Połączenie
Data emisji:
2023-05-24 13:40
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
24:30 min.
Udostępnij:

Jesteśmy świadkami kolejnego rozdziału swego rodzaju wojny o chipy między Chinami i USA. Po tym jak Chiny zakazały używania chipów firmy Micron Technology tłumacząc się względami bezpieczeństwa. Stany Zjednoczone nie pozostały dłużne, a o szczegółach rozmawialiśmy z dr Katarzyną Golik z Instytutu Studiów Politycznych PAN.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Trzynasta 43 Jakub Janiszewski przy mikrofonie ja z nami jest dr Katarzyna Golik z Instytutu studiów politycznych Polskiej Akademii Nauk, dzień dobry dzień dobry, będziemy rozmawiali o no właściwie można powiedzieć o kolejnej kolejnej odsłonie wojny o chipy. Jak to ochrzcił, autor książki pod tym tytułem Cris Miller, mianowicie będziemy rozmawiali o najpierw decyzji Chin, by zablokować używanie produktów amerykańskiej firmy mikant techno w infrastrukturze krytycznej chińskiej pod takim. Nie chcę powiedzieć, że pretekstem nie mam pojęcia, czy to jest pretekst, ale pod takim, podając takiej argument, że one stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa i o decyzji wczorajszej decyzji administracji amerykańskiej, która nałożyła ograniczenia na stosowanie chińskich chipów chińskich chipów pamięci produkcji sicin. Jeśli dobrze mówimy maritechno logis, czyli mamy właśnie taki odwet amerykańskich, wczorajszy, natomiast zacznijmy może od decyzji Chin, dlaczego taka decyzja, dlaczego akurat mikrontek należy to jest ważne o tyle tutaj bardzo o tym wspomnieć, że to jest jedyny producent pamięci chipów pamięci w Stanach Zjednoczonych, który jeszcze tam działa, więc zamknięcie przed nim, jak rozumiem dużego rynku, no może być pewnego rodzaju ciosem, trochę mi to przypominałaej, ale może to jest niewłaściwe skojarzenie.
Raczej to jest właśnie skojarzenie, ponieważ obecnie argumentacja to, co pan też zauważył, jest bardzo zbliżona do tego, którą stosowanie Amerykanie, ale także, która była stosowana przez w Unii Europejskiej w kontekście obaw o o brak kontroli nad odpływem danych, szczególnie tych bigdeita i danych wrażliwych. Stąd właśnie ograniczenia w aktywności uchwały. Ja również na rynku europejskim także.
Tak, bo dokładnie może tutaj dodajemyjmy. Dodajemy słuchaczom, że to rzeczywiście był dokładnie. To było dokładnie to sformułowanie, które rządy zachodnie stosowały w kontekście używania produktów chwałej do sieci 5G, a teraz mamy dokładnie przeniesienie tej narracji przez Chiny w odniesieniu do mikrona.
I właśnie to jest prawdopodobnie ten element, gdzie, gdzie po prostu Chiny zastosowały pewne symetryczne działania bardzo często mamy asymetryczny, ale tutaj podjęty został podjęty ten argument. Teraz to jest pytanie, czy rzeczywiście jest ten problem, że, że to, że tak ciężko opanować jest ten przepływ danych nad tym zastanawiają się naj ten najtęższe głowy nie ma jakby jednoznaczności, ale faktem jest, że jakiekolwiek prowadzenie elektroniki rozwiązanie retrzymuje tych smart, jak to się mówi przy SM Mar portach itd. stwarza ryzyko no przepływu danych w tym danych, które np. związanych danych osobowych czy poza regulacje danego obszaru, czyli np. poza Unię Europejską. Z drugiej strony Chiny, które już od początku zaczęły projektować, np. swój internet i swoich swoje przedsiębiorstwa działające w sieci pod kątem, żeby pozbywać się zachodnich rywali. To też jest walka nie tylko o sam rynek, ale także o zatrzymanie danych swoich obywateli w państwie, tak w państwie środka, gdzie firmy zagraniczne muszą np. utrzymywać dane na serwerach, które są w Chinach, więc to co, gdy ekonomii zauważył, że ropą 20.01. wieku będą dane, to być może też jest element walki walki właśnie o to, żeby mieć prymat w zaawansowanych technologiach związanych z wigdeita, gdzie pamiętajmy, że w różnych raportach międzynarodowych organizacji instytucji instytutów badawczych Chiny są wskazywane, że oczywiście w wielu obszarach technologicznych, nawet w średnim okresie są daleko Zachodem, ale są obszary w tym m.in. inteligencja sztuczna, w której prawdopodobnie mają rozwiązania już bardziej zaawansowane inteligencja sztuczna technologia akcantowa, także biotechnologia niedawno mieliśmy informację, że, że są eksperymenty łączenia reona ludzkiego znisz porczakami, żeby stworzyć organizmem bardziej odporne na promieniowanie, więc w wielu obszarach rzeczywiście no Chiny stają się liderem.
Ale tu jest zastanawiająca sprawa, bo niewątpliwie w przypadku w przypadku technologii 5G no możemy rzeczywiście zastanawiać się nad tym istnieniem tzw bak dols. Prawda to jest ten dylemat, który spędzał sen z powiek, no i to faktycznie jest jak jakiegoś rodzaju pytanie. Natomiast tutaj chodziło chipy pamięci, to znaczy mikron produkuje pamięć, to nie jest coś tak wrażliwego na przesył danych. Tutaj nie da się tak łatwo znowu wejść do tego, co tam przepływa, więc to jest o tyle zaskakujące, po prostu tak mi się wydaje przynajmniej też nie jestem jakby jakimś inżynierem systemów informatycznych, więc być może ktoś mnie tu zagnie, ale wydaje mi się, że to jest trochę dziwne przeniesienie tej narracji przez Chiny właśnie w kontekście produktów, które mikron dostarcza.
No albo Chiny wiedzą coś więcej omikronie, niżdziśmy dom mają tam świetnych inżynierów, a brakuje tego zaplecza technicznego, albo po prostu przeniesienie naracje nie zawsze musi być za superlogiczne spójne i tym się tak bardzo nie przejmowała, aczkolwiek no może też były jakieś sygnały dotyczące do tego. No kto stoi stał zkronem, nie wiem, nawet jakieś spekulacje. Pamiętajmy, że chwały był takim projektem bardzo interesującym transfer technologii z sektora publicznego do sektora prywatnego, ale także w obszarze technologii wojskowy, bowiem założyciel huła. Ja był no inżynierem armii ludowej wyzwoleńczej i to jest ten obszar, który z drugiej strony spędza w sens powiek Stanów Zjednoczonym, oni na razie jeszcze tolerują studentów chińskich na swoich uczelniach technicznych, ale tak jak właśnie w przypadku chwaeya, no zaczyna wchodzić takie myślenie, że powinno się ograniczyć w ogóle przyjmowanie studentów chińskich w obszarach, tam, gdzie mówimy o marażu, sektora prywatnego i nie tylko publicznego, ale, więc wojskowego to się nazywa dzium miężuchę, tak w języku chińskim jest to bardzo już standardowy element rozwoju technologicznego. I tutaj zobaczymy, jakie będą w przyszłości ruchy tak tak w sumie jest zaskakujące, że pozwala się to na dużą skalę studentom chińskim studiować na na kierunkach inżynierski związanych właśnie z naszymi technologiami również wojskowymi.
Ale zastanawia mnie, czy coś mówi nam data, w której ta decyzja o ograniczeniu stosowania produktów mikrona w Chinach, z, kiedy to ograniczenie zostało nałożone? Czy widzi pani jakąś logikę? Czy to się może krzyżować np. z tym, co zrobiło gie 7, które tam wezwało Chiny do tego, żeby grały zgodnie z regułami rynkowymi, bardziej szlachetnie się zachorowały? Tak upomniały trochę Chiny? Czy widzi pani to jakąś korelację.
Ale to może być też korelacja z rozmowami. Jak wiemy, ostatnio mamy intensyfikacje kontaktów dyplomatycznych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami, nawet były sygnały pewnego ocieplenia, niewielkiego relacji takiego powiedzmy wydawało się żemy na proces takiego troszeczkę odmrażania tych stosunków, które przy bardzo takim nierzęgiem podejściu administracji amerykańskiej. No i pod trampem, ale tam było bardziej zachowawcze, ale szczególnie właśnie pod jopdenem zintensyfikowało się tutaj były ruchy. No nie wiemy coś, co się rzeczywiście działo na zapleczu, ale wymiany właśnie delegacji też rozmowy telefoniczne na linii prezydentów obu państw. I tutaj z 1 strony no były te sygnały takiego ocieplenia, a potem z 1 strony mamy stany Zjednoczone w 1 stanie wykluczamy diktoka, a z drugiej strony właśnie ruch chiński uzasadnione w ten sposób zgadzam się, że Fukushima ten szczytem Fukushimie też mógł mieć znaczenie wezwano chociażby ambasadora japońskiego do MSZ u w Pekinie, więc jakieś tam do jakiś wpływ mogło, ale bardziej wydaje się, że niezależnie od siebie stany Zjednoczone i Chiny próbują troszeczkę się uniezależnić od siebie nawzajem. To będzie bardzo trudny proces siln okresie niewykonalny, ale widzimy no inwestycje 200 pięćdziesiątldów dolarów stany Zjednoczone zapowiedziały inwestycji w te najnosze technologie same mikroprocesory, zresztą 50 000 000 000 to mają być subsydia dla firm. Chiny zapowiedziały 100 000 000 000 ten 40 000 000 000 same na rzeczy inteligencji sztucznej tutaj nie można mówić o dekapingu, ale to są kolejne procesy, kiedy oba państwa próbują bardziej mi się podoba. To europejskie podejście deryjskim, czyli troszeczkę dywersyfikować minimalizować ryzyki ryzyka związane z uzależnieniem od dostaw danego producenta, więc to bardziej bym patrzyła na to jednak mimo wszystko w dłuższym okresie.
Czyli rozumiem, że to nie oznacza jeszcze no ale może jeszcze na moment wróćmy do tego do tego ostatniego ruchu ze strony Stanów zjednoczonych. Prawda, czyli skoro wy nam blokujecie mikrona, wy my wam zablokujemy też producenta chpów pamięci. Ja rozumiem, że to jest w rozumieniu Amerykanów właśnie działanie symetryczne tym razem.
Tak, ale pamiętajmy, że Amerykanie już nie pierwszy raz zaczynają blokować producentów chipu czy swoich eksporterów, ale także nie dzieje się tylko na poziomie mikroprocesorów, ale np. nie wiem, ki Obywatel krl, który skończył studia w Stanach, tam mieszkał prowadził firmę dotyczącą badań medycznych, tę działalność np. zablokowano, bo weszły ustawy, które bardzo mocno ograniczały właśnie operowanie danymi medycznymi przez obywateli nie amerykańskich. No bo w potęgęą czyn to są w ogóle dane, ale dane medyczne co przy okazji covida to było też bardzo widoczne. No też jest pewno siłą i tutaj już są głosy, że może to nawet tego typu działania przy blokować rozwój biotechnologii, bo jeżeli 2 tak potężne tak ważne państwa będą się wzajemnie blokować i nie będzie tego przepływu danu swobodnego. No to oczywiście nie chodzi o dane jednostkowe niezanonimizowanej podobne, ale i tak czy inaczej, jeżeli chodzi o regulacje amerykańskie dotyczące danych osobowych, one też coś są specyficzne i to nie jest do końca może do regulowane, ale w każdym razie trzeba pamiętać, że to nie jest tylko kwestia mikroprocesorów, że te ograniczenia dotyczą bardzo wielu sfer. Takich powiedzmy bardzo rozwojowych i innowacyjnych, a niekoniecznie są one, ale narazi one są fragmentaryczne, one jeszcze nie układają się wspólny obraz, bo jak mówię z 1 strony ograniczamy Chińczyków biotechnologiach i mikroprocesorach, a z drugiej strony nadal lichniczekk może wyjechać na na studia inżynierskie, w Instytucie wojskowym. Tak.
Czyli, można powiedzieć, że trochę para bądź jakiś paradoks coś się zaznaczę.
Tak, więc może to po prostu nie ma jeszcze wymyślone spójnej strategii, albo jeszcze wiadomo, że niemożliwe jest wprowadzenie bez dużych strat, takiego takich całościowych rozwiązań, więc no pamiętajmy, że w ła łańcucha dostaw niektórych technologiiny są bardzo ważnym bardzo ważnym elementem, to są stany Zjednoczone mówią o tym, że ich inne zaburzają gospodarkę światową. To nie jest także zaburzają tylko, że po prostu są już jej bardzo ważnym elementem ładu. Jest to jest system element systemowy ładu, który przenotował się, no powiedzmy przez te 4 dekady, więc też kilka lat nie rozwiąże się tego problemu tej tych współzależności. Ameryka nie mówi o dekapingu, ale tak na dobrą sprawy nie mają rozpoznania nawet łańcuchu dostaw swojej całej gospodarki. Oczywiście te strategiczne obszary już są jakoś rozpoznane, więc dlatego Europa Unia Europejska jest, która jest jeszcze bardziej zależna, tak naprawdę o handlu sfiinaami 20% się mówi stany 10% to w Europie się mówi bardziej właśnie te bliskim, czyli ograniczanie ryzyk związanych z zależnością od Chin. Jest to dużo dużo łagodnie sformułowane, ale też mam wątpliwości, czy jest scentralizowana wiedza odnośnie no skali zależności właśnie na poziomie pod dostawców.
Trzynasta 57 za chwilę wrócimy do rozmowy.
Przyłączenie.
Czternasta 7 Jakub Janiszewski przy mikrofonie, a z nami jest dr Katarzyna Golik z Instytutu studiów politycznych Polskiej Akademii Nauk, rozmawiamy o konsekwencjach. Czy rozmawiamy o takim o kontekstach w zasadzie bardziej blokady, jaką Chiny nałożyły na produkty mikrotechnologi, z, czyli amerykańskiej firmy produkującej, czyli to pamięci i w odpowiedzi na no symetrycznego producenta, rzeczywiście dokładnie tych samych układów chińskiego. To była decyzja amerykańska Amerykanie oczywiście na samym początku tam wyrazili oburzenie i tam powiedzieli, że ta decyzja jest pozbawiona podstaw. Nie wiemy, ile w tym jest polityki, ile w tym jest rzeczywistego oburzenia, natomiast warto rzeczywiście może przez moment zastanowić się nad tym i opisać, przypomnieć, jakby ten proces, który sprawił, że takie technologie m.in. jak właśnie produkcję pamięci opuściły stany Zjednoczone, gdzie zostały wynalezione. Prawda, bo to nam doskonale, jakby pokazuje, na czym polega problem z tym dekapingiem, o którym pani wspomniała, to znaczy o tym, że w którymś momencie się okazało, że przenoszenie produkcji nawet tak istotnych elementów infrastruktury, czy tak ważnych technologii tych technologii przełomowych tych najwyższej wartości za granicę. No drastycznie redukuje koszty, prawda, że to jest po prostu idealne rozwiązanie, żeby wyciąć konkurencję i to po prostu robiono i w ten sposób, jakby ta tenologia rzeczywiście za spoza Stanów zjednoczonych poza granice Stanów zjednoczonych wyszła. I wydaje się, że tak się po prostu wydarzyło z większością rzeczy i z większością produkcji amerykańskiej. I tutaj należy doszukiwać, jakby tych kłopotów, z którymi dzisiaj Ameryka próbuje walczyć, ale trudno sobie wyobrazić, żeby wszystko z powrotem sprowadziła do siebie całą produkcję, żeby się stał jakąś takątarką. Tak jakby chyba chciała w tym procesie dekapingu.
Nie oczywiście na tym etapie to jest niewykonalne i absolutnie zgadzam się, że był okres myślenia waszym bardzo mocno w kategoriach ekonomicznych. No wiadomo jest za soki strukturalne napięcie pomiędzy dyscypliną o nazwie ekonomia i dyscypliną o nazwie bezpieczeństwo, bo zawsze jedno jest kosztem drugiego, więc jeżeli myślę lało się o maksymalizacji zysków, no te łańcuchy dostał się nam bardzo mocno wydłużyły, bardzo mocno się skomplikowały. I to znowu nie dotyczy tylko chipów, ale chociażby produkcji leków. Co bardzo, o czym bardzo boleśnie przekonaliśmy się w trakcie colida, gdzie porwały się łańcucha dostaw i okazało się, jak bardzo np. Unia Europejska jest zależna od podproduktów z Indii i Chin, ale tymjd w sumie.
Nie wiem, czy pani pamięta, że pierwsze takie tknienie tego, co się dzieje właśnie z produkcją farmaceutyczną, to było jeszcze przed covidem parę lat przed covidem takie 17 18, kiedy nagle się okazało, że na rynkach europejskich brakuje całej masy substancji czynnych, ponieważ one są produkowane w bardzo niewielu fabrykach. Właśnie tak się złożyło, że zlokowanych Chin, jeżeli tam w Chinach, jeżeli tam następuje blokada produkcji z jakiś przyczyn, to odczuwa to cały.
Świat.
To zgadza się tylko to właśnie rzeczywiście było najmniejszą skalę i ten akurat problem szybko rozwiązano. W przypadku takich bardziej długoterminowych kryzysów, gdzie z 1 strony państwa te 2 państwa producenci, nowe siłą rzeczy no nie mają możliwości albo technicznych ponieważą lockdowny, ale także nie chce wyzbywać produkcji strategicznych surowców, bo może np. rodzima populacja będzie ich potrzebować. No to już jest no w tym na tym etapie rozwoju społeczeństw europejskich pozbawienie możliwości terapii np. cukrzyków no jest bardzo dużym zagrożeniem, wypowiedziana nawet dla stabilności, bo bardzo mocno zależymy już o tej medycyny, a w przypadku mikropcesorów. No to nastąpiła też specjalizacja. Tutaj polecam, raport ośrodka badań Azji Akademii sztuki wojennej, gdzie to wyraźnie opisali, że opisano, że po prostu patenty i to własność intelektualna softtwour te mayce, jakby do budowy mikroprocesorów są w Stanach zjednoczon tak jest dostawa materiałów. To jest Japonia, a producenci to producentem głównym producentem jest, a jest to tego mamy maszyny, która służą do produkcji chipów i one powstają z kolei w Europie. To jest 1 fabryka Europejska holenderska, ale to też są wydłużone w łańcuchy dostaw, trochę nie wiadomo właśnie z tymi wszystkimi przedsięwzięciami międzynarodowymi, jakie one są narodowości, bo są tak bardzo złożone i też mają te łańcuchy nieprawdopodbnie ociągnięte. Tak, bo jedno też są łańcu dostaw, a druga właśnie to to jakby inwestorzy, kto jest właścicielem kapitału, kto jest jak dyrektor, dyrektor firmy proxy przez raje podatkowe, to rzeczywiście no jest bardzo ciężko dojść. W tak tak naprawdę kontroluje dany obszar, ale w przypadku mikroprocesorów no to jest on bardzo zły złożony proces i różne państwa kontrolują różne sfery. I tak na dobrą sprawę rzeczywiście w przypadku Chin, gdzie widzimy ten to państwo jako wiodący na różnych obszarach technologicznych, to jednak to, co się wydaje kluczowe, czyli właśnie profesorory, ale także np. rozwój ich elektromobilności czy AUTO autonomicznej mobilności bardzo mocno jednak zależy cały czas cały czas od Stanów zjednoczonych. I to jest właśnie przykład, gdzie stany to właściwie, żeby no, widząc takiego systemowego rywala, to mają ostatni moment, żeby spróbować ograniczyć albo spowo spowolnić ten wzrost technologiczny Chin i prawdopodobnie temu służą te te ruchy. No ale z drugiej strony to akceleruje, dynamizuje chińskie starania na rzecz samowystarności, one no z 1 strony na razie wydają się nie do końca udane, ale pamiętajmy, że firma chińsko tajwańska no ale taka kontrolowana przez PRL, same ISI no w sierpniu ubiegłego roku no pokazała procesor siedmiona metrowy, czyli jakby ten jeden z najbardziej zaawansowanych. No i były można było się zastanawiać, czy bardziej pójdą w masową produkcję, tego tych sięgometrów, czy z spróbują uzyskać pięcio aometrowy, no i ponoć uzyskali już ten pięcio ana metrowy, więc oczywiście znowu wobec tego, co wttwou bez wartości teektualnej USA no mają i tak problem, ale już technicznie zaczynają zaczynają gonić rzeczywiście państwa najbardziej zamesowane w tej produkcji ikroprocesorów. Co więcej patrzyłam, że posiadanie tych mikroprocesorów chwaliło się też bajdu i jalibaba, ale kompletnie nie widziałam, jakby informacji, kto jest producentem, skąd w ogóle mają takie tak mały mikropro profesorory i to jest zupełnie rzecz niejasna właśnie z 1 strony do chńskiej firmy o nie teraz parę nas z drugiej strony ten cały system produkcji mikroprocesorów jest po prostu potwornie złożony.
Tak jest bardzo skomplikowany, bardzo kosztowne. I tutaj rzeczywiście działają takie gigantyczne napięcia rynkowe też, żeby się to opłacało, trzeba mieć bardzo dużych wolmen. No strasznie dużo warunków trzeba spełnić, żeby to wszystko utrzymać, ale są i tacy, którzy próbują w ten sposób właśnie napięciami związanymi z produkcją chipów i z produkcją tych chipów najbardziej zaawansowanych czytać napięcia z takwanem. To znaczy, że to zawsze chodziło tak tak twierdzą niektórzy to chodzi przede wszystkim w tej chwili o to, co się dzieje jest i sems, czyli z tą firmą produkującą produkującą mikroprocesory na takwanie, która jest największą fabryką na świecie i produkuje dla bardzo wielu firm, bo taki ma model biznesowy, że jakby pod klienta się nastawia i produkujemy wg opracowanych modeli, więc nie wiem, czy pani się z tym zgadza, znaczy czy to rzeczywiście jakby, jakby popatrzeć na historię z Tajwanem, to wszystko da się sprowadzić do tej 1 kwestii?
Nie wiem, czy tak złożone złożono sytuację można sprowadzić do tego 1 punktu, ale na pewno jest on bardzo istotne, bo on dotyka właśnie bardzo wielu sfer gospodarczej technologicznej militarnej. No także jakimś sensie ideologicznej dotyka bardzo wielu spraw, więc na pewno jest bardzo istotnym czynnikiem, bo, bo rrl u jeśli chodzi o obecnie świpinga, no on oczywiście wprowadził znowu bardzo silną ideologię do dyskursów do dyskursu politycznego i dla niego. No elementem w ogóle prestiżu twarzy jest to zjednoczenie z Tajwanem. No ale oficjalnie też deklarowany jest, że cały czas Tajwan jest częścią ichm, więc tu jest to sprzeczność no ale tu chodzi o to, że Tajwan ma być kontrolowany przez stan zjednoczony. I też jest kwestia tego, no np. przepraszam, że z drugiej strony zacznę wątek. Ja ze Stanów zjednoczonych bodajżeu któryś kongresmenów powiedział, że w przypadku inwazji zbrojnej ha Rena Tajwan pierwszy co to amerykaanie powinni zrobić, to po prostu zbombardować fabryki właśnie mikropsorów na Tajwanie. Na to jeden z ministrów tajwańskich powiedział, że Tajwan będzie bronił swojej swojej, będzie się bronił przed każdym niezależnie, kto zaatakuje zbrojnie, więc tak, więc tutaj napięcia są dużo, by jeszcze bardziej złożony, ale raczej nie ani na tejwanie, ani chyba duża część ekspertów nie spodziewa się takiej peł składej inwazji jak na Ukrainę, ale raczej wojny hybrydowej czy takiej rozłożonej w czasie z wielobszarowej, tak tak takie chyba głosy dominują w przypadku ekspertów bezpieczeństwa, więc no fabryki jak na razie prawdopodobnie są bezpieczne, ale kontrola nad nimi. To rzeczywiście jest pewno niewiadomą, choć pamiętajmy, że coraz więcej firm dywersyfikuje właśnie zagrożenie, przenoszą część produkcji zarówno z herelu, jak i z Tajwanu, więc np. Wietnam jest takim jednym z miejsc, gdzie, gdzie będzie zwracają się, o czym inwestorów.
Dziękuję bardzo, dr Katarzyna Golik z Instytutu studiów politycznych Polskiej Akademii Nauk była z nami czternasta 17 za chwilę informacje. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: POŁĄCZENIE

Więcej podcastów tej audycji

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

DOSTĘP PREMIUM

Na wiosnę TOK FM Premium 30% taniej! Wygodny dostęp do wszystkich naszych audycji w formie podcastów, produkcji oryginalnych oraz Radia TOK FM bez reklam.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY