Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kopacz o propozycjach PO reformy służby zdrowia

0
Podziel się:

Umożliwienie przekształcania placówek służby
zdrowia w spółki prawa handlowego, stworzenie mapy demograficznej
potrzeb zdrowotnych, stała wycena procedur medycznych - to
niektóre z propozycji Platformy Obywatelskiej mające służyć
naprawie systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Umożliwienie przekształcania placówek służby zdrowia w spółki prawa handlowego, stworzenie mapy demograficznej potrzeb zdrowotnych, stała wycena procedur medycznych - to niektóre z propozycji Platformy Obywatelskiej mające służyć naprawie systemu ochrony zdrowia w Polsce.

W niedzielę w Szczecinie, z udziałem przewodniczącego partii Donalda Tuska, odbyła się konferencja programowa PO pod hasłem "Polityka zdrowotna państwa. Wiemy jak zadbać o zdrowie Polaków." Wzięło w niej udział ok. 200 działaczy partii, m.in. parlamentarzyści oraz lokalni przedstawiciele placówek służby zdrowia, w tym dyrektorzy szpitali i pielęgniarki.

Jak poinformowała PAP posłanka PO i szefowa sejmowej Komisji Zdrowia Ewa Kopacz, materiały ze szczecińskiej konferencji posłużą do sporządzenia dokumentu programowego, nad którym członkowie partii będą dyskutować na majowej konwencji programowej, podobnie jak nad innymi dokumentami powstałymi po poprzednich debatach.

Posłanka PO uważa, że jednym z elementów koniecznej reformy systemu ochrony zdrowia powinno być m.in. sprywatyzowanie niektórych placówek tak, by mogły one równolegle z państwowymi funkcjonować na rynku usług medycznych, w formie spółek prawa handlowego. Większościowym udziałowcem w tych palcówkach miałby być samorząd, jako organ odpowiedzialny za bezpieczeństwo zdrowotne.

Drugim, istotnym elementem naprawy systemu opieki zdrowotnej w Polsce jest, według PO, opracowanie mapy demograficznej potrzeb zdrowotnych i specjalizacji lekarskich.

"Byłam ostatnio w Goleniowie i okazuje się, że w dobrze prosperującym, niepublicznym zakładzie opieki zdrowotnej urolog nie ma kontraktu, a innego urologa w okolicy nie ma. Nie może być tak, że pacjenci z Goleniowa będą jeździć np. do Koszalina tylko dlatego, że w NFZ nie ma odpowiedniego przebicia czy sympatii" - argumentowała posłanka.

Według niej, podobnym przypadkom można zapobiec wprowadzając kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia "nie uznaniowe, ale pod konkretne potrzeby", przygotowywane w oparciu o realne rozpoznanie potrzeb zdrowotnych w regionie. W tym celu niezbędne jest określenie procedur medycznych oraz ich stała, jednakowa w całym kraju wycena. Miałby tego dokonać "instytut standaryzacji".

Cykl debat Platforma rozpoczęła w połowie kwietnia br. konferencją w Warszawie" "Ile liberalizmu, ile konserwatyzmu - deklaracja ideowa Platformy Obywatelskiej". Tydzień później w Katowicach działacze partii dyskutowali o polityce regionalnej. Pod koniec kwietnia w Gdańsku odbyła się w sobotę konferencja pod hasłem "Zdrowe finanse-niskie podatki-nowoczesna gospodarka".(PAP)

epr/mgm/ mok/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)