Biuro Prasowe Jasnej Góry

2023-01-27 „W Maryi pomoc” - rozpoczynają się tegoroczne czuwania z bł. Prymasem w Domu Matki

Na Jasnej Górze rozpoczynają się tegoroczne czuwania z bł. Prymasem w Domu Matki. To kontynuacja trwających tu, nieprzerwanie od ponad 40 lat, nocnych modlitw zanoszonych z 27 na 28 dzień każdego miesiąca. Rok 2023 będzie nie tyle błaganiem o rychłą kanonizację kard. Stefana Wyszyńskiego, ale wołaniem do Boga przez jego wstawiennictwo. W czasie czuwań zgłębiane będzie dziedzictwo błogosławionego w 70. rocznicę złożenia jego osobistego aktu oddania Matce Bożej i rozpoczęcia Apelu Jasnogórskiego. „W Maryi pomoc” te słowa towarzyszyć będą modlitwie podejmowanej przez różne grupy i wspólnoty.

Czuwania są nawiązaniem do 28 maja 1981 r., kiedy po śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego na Jasnej Górze z inicjatywy Instytutu Prymasa Wyszyńskiego podjęta została modlitwa o jego beatyfikację.

W ubiegłym roku był to czas dziękczynienia za wyniesienie tego wielkiego kapłana i Polaka na ołtarze, a w konferencjach rozważane było 10 punktów napisanego przez niego „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”.

Tym razem przypomniane zostanie wielkie dziedzictwo zawierzenia bł. Prymasa, który „wszystko postawił na Maryję”. - Hasłem na tej drodze będą prymasowskie słowa „w Maryi pomoc” - powiedziała Agnieszka Kołodyńska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, podkreślając, że Matka Boża, o czym nieustannie przypominał kard. Wyszyński, jest tą mocą, która wiele może u Pana Boga.

Odpowiedzialna generalna Instytutu zauważyła, że poznawanie i pogłębianie dziedzictwa bł. Prymasa jest naszym wielkim zobowiązaniem, o które prosił św. Jan Paweł II przypominając, że jest ono naszą mocą.

Przybywający na Jasną Górę pielgrzymi dziękują Matce Bożej za nauczanie i posługę Prymasa Wyszyńskiego. S. Ester ze Zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza podkreśliła, że kardynałowi zawdzięcza bardzo dużo i ceni go nie tylko jako wielkiego kapłana. - Jako dziewczynka miałam okazję poznać go w zakrystii jasnogórskiej. Pamiętam jego kazania ze Szczytu. Pewnego dnia – już jako siostra zakonna – ciężko zachorowałam. Nie wiedziałam, co robić. Przyśnił mi się ks. Prymas, zaczęłam modlić się do niego nowenną i doznałam uzdrowienia. Jest moim duchowym przyjacielem w niebie – wspomina.

Tegoroczna nocna modlitwa „Z bł. Prymasem czuwamy w Domu Matki” będzie nie tylko błaganiem o rychłą kanonizację kard. Wyszyńskiego, ale przede wszystkim „wielkim szturmem modlitewnym w tych trudnych czasach”. - Prymas Wyszyński jest dobrym patronem na dziś - przypomniała Agnieszka Kołodyńska. Zauważyła, że pokorna droga pośredników Panu Bogu bardzo się podoba. - Myślimy, że bł. ks. Stefan Wyszyński wiele może wyprosić u Pana Boga i przez jego wstawiennictwo będziemy się zwracali o pomoc - powiedziała.

Czuwania będą także okazją do uczenia się oddania wszystkiego Maryi na wzór bł. Prymasa. W tym roku mija 70 lat od złożenia przez kard. Wyszyńskiego osobistego aktu oddania się Matce Najświętszej. Przebywając w uwięzieniu w Stoczku ks. Kardynał przygotowywał się do bardzo ważnego dla niego wydarzenia. Pod datą 8 grudnia 1953 r. w Zapiskach Więziennych zanotował: „przez 3 tygodnie przygotowywałem duszę swoją na ten dzień. Idąc za wskazaniami błogosławionego Ludwika Marii Grignion de Montfort, zawartymi w książce „O doskonałym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny”, oddałem się dziś przez ręce mej Najlepszej Matki w całkowitą niewolę Chrystusowi Panu. W tym widzę łaskę dnia, że sam Bóg stworzył mi czas na dokonanie tego radosnego dzieła”.

Zawierzenie Prymasa miało ogromne znaczenie przede wszystkim dla niego samego, dla jego życia wewnętrznego i duchowości, dla rozumienia powołania oraz miejsca w Kościele. Oddanie Maryi stało się wręcz punktem odniesienia do całej historii jego życia. Ta wyjątkowa duchowa więź Prymasa z Matką Bożą odcisnęła się także na całych powojennych dziejach Kościoła w Polsce. - Oddanie Matce Najświętszej było dla ks. Prymasa drogą do wyjścia z trudnej i beznadziejnej sytuacji i to zarówno dla niego samego, jak i całego Kościoła w Polsce. Możemy więc odkrywać go jako tego, który jest orędownikiem w trudnych momentach naszego życia - zauważyła Agnieszka Kołodyńska.

Sam kard. Wyszyński, po 25 latach, tak zinterpretował zawierzenie Matce Bożej w Stoczku: „zrozumiałem znaczenie Matki Najświętszej w Kościele polskim, jako siły jednoczącej, siły, w imię której można poruszyć Polaków i zmobilizować ich dla każdej wielkiej i słusznej sprawy. Wtedy to oddałem się Matce Najświętszej w Jej macierzyńską niewolę. Gdy później zacząłem głosić ideę niewolnictwa Maryi w Polsce, Bracia odważni, choć małoduszni powiedzieli: Na tym punkcie Prymas się potknie. A tymczasem stało się inaczej... Na początku tak zwanej klęski trzeba zawsze postawić na Maryję”.

8 grudnia 1953 r., a więc w tym samym dniu kiedy bł. Prymas Wyszyński wypowiedział osobisty akt zawierzenia, na Jasnej Górze rozpoczęła się wieczorna modlitwa, dziś nazywana Apelem Jasnogórskim, z błaganiem o jego uwolnienie i za prześladowany przez komunistów Kościół w Polsce.

Podobnie jak to było w ubiegłym roku, nocną modlitwę podejmować będą przedstawiciele różnych grup i wspólnot. Pierwsze czuwanie poprowadzi Stowarzyszenie Rodzin Katolickich arch. częstochowskiej. Początek o godz. 21.00 Apelem Jasnogórskim.

Izabela Tyras @JasnaGóraNews

drukuj
Czytaj stronę w 104 językach

Galeria zdjęć:

w najbliższych dniach


niedziela - 28 kwietnia

Ogólnopolska Pielgrzymka Karawaningowa
godz. 9.30 - Msza św. - Kaplica Matki Bożej
Jasnogórskie Dni Skupienia
godz. 9.30 - Msza św. - Kaplica Matki Bożej
Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty
godz. 12.00 - Msza św. - Szczyt
Uczestnicy V Ogólnoeuropejskiego Form Bractw
godz. 12.30 - Msza św. - Kaplica Matki Bożej
Jasnogórskie Rekolekcje Eucharystyczne
godz. 13.00 - Bazylika
Pielgrzymka Transportowców
godz. 14.00 - Msza św. - Kaplica Matki Bożej

Czuwanie: Parafia Ducha Świętego z Gdyni


wtorek - 30 kwietnia

Pielgrzymka Represjonowanych Żołnierzy Górników
godz. 11.00 - Msza św. - Kaplica Matki Bożej


środa - 1 maja

Pielgrzymka Rowerowa z Radzynia Podl.
godz. 11.00 - Msza św. - Kaplica Matki Bożej

Czuwanie: Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej z Grodziska Maz.


czwartek - 2 maja

Krajowa Pielgrzymka Bractw Kurkowych
godz. 11.00 - Msza św. - Kaplica Matki Bożej
Jasnogórskie Bractwo Eucharystyczne
godz. 17.00 - Msza św. - Kaplica Matki Bożej
Koncert Pieśni Maryjnych - Pueri Claromontani
godz. 18.00 - Msza św. - Bazylika
Procesja Maryjna
godz. 18.30 - Bazylika
Msza Wigilijna Uroczystość NMP Królowej Polski
godz. 19.00 - Bazylika

Czuwanie: Bractwo NMP Królowej Korony Polski


piątek - 3 maja

UROCZYSTOŚĆ NMP KRÓLOWEJ POLSKI

Program słowno - muzyczny - W oczekiwaniu na beatyfikację Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej
godz. 10.00 - Szczyt
Suma Odpustowa
godz. 11.00 - Szczyt
Procesja Eucharystyczna
godz. 18.30 - Bazylika
Msza św.
godz. 19.00 - Bazylika

Czuwanie: gr. XV Niebieska WPP


Spowiedź w Kaplicy Sakramentu Pokuty i Pojednania
codziennie w godz. od 6.15 do 19.30

Adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Sakramentu Pokuty i Pojednania
codziennie w godz. od 6.00 do 21.00

Muzea jasnogórskie, Golgota Wschodu - Bastion św. Barbary
czynne w godz. od 9.00 do 16.00

Wieża
czynna w godz. od 8.00 do 16.00

Prośby na Nowennę do Matki Bożej
można składać w Kaplicy Cudownego Obrazu oraz za pośrednictwem strony internetowej jasnagora.pl

Zachęcamy do łączności z Jasną Górą przez TVP, TV Trwam, Radio Jasna Góra lub kanał Jasnej Góry na youtube.com

Transmisja wszystkich Mszy świętych i nabożeństw z Kaplicy Matki Bożej:
- kanał YouTube Jasnej Góry
- strona internetowa www.jasnagora.pl
- strona internetowa www.jasnagora.com