Informacje o badaniu

Nazywam się Agata Szekiełda i jestem doktorantką na Wydziale Psychologii i Kognitywistyki UAM w Poznaniu. Zwracam się do Państwa z prośbą o udział w badaniach psychologicznych potrzebnych do pracy doktorskiej. Badania dotyczą doświadczeń w psychoterapii, a wiedza o tym ma wpłynąć na poprawę skuteczności psychoterapii jako metody leczenia. Nie ma dobrych i złych odpowiedzi. Każda Państwa odpowiedź (przeżycie, doświadczenie, przemyślenie) może być pomocna dla zrozumienia źródeł efektywności leczenia.

Do badań zapraszam obecnie osoby dorosłe, które spełniają wszystkie wymienione poniżej warunki:
zrezygnowały z psychoterapii indywidualnej w ciągu ostatniego 1,5 roku
nie podjęły kolejnej psychoterapii
– zakończona psychoterapia trwała nie krócej niż 3 i nie dłużej niż 12 miesięcy
– psychoterapia była prowadzona w nurcie: psychodynamicznym, analizy transakcyjnej, Gestalt, nurcie integracyjnym lub innym
– psychoterapia NIE była prowadzona w nurcie psychoanalitycznym, poznawczo-behawioralnym (w tym: trzecia fala, ACT, terapia schematów), systemowym, Ericksonowskim
powodem rezygnacji z psychoterapii było poczucie, że terapia niewystarczająco pomagała we wprowadzeniu oczekiwanej, pozytywnej zmiany lub terapia była z różnych powodów niesatysfakcjonująca

Z uwagi na charakterystykę badania, trwająca lub zakończona psychoterapia powinna odbywać się w jednym z nurtów skoncentrowanych na procesie lub relacji. Zapraszam do udziału w badaniu, jeśli brali Państwo udział w psychoterapii, w której rozmowa z terapeutą przebiegała w sposób swobodny, czyli mówili Państwo to co przychodziło Państwu do głowy, bez określonej struktury sesji nadanej przez terapeutę, a liczba sesji do zakończenia psychoterapii nie była określona i/lub jeśli wiedzą Państwo, że terapeuta pracował w jednym z poniższych nurtów: psychodynamiczny, analiza transakcyjna, Gestalt, nurt integracyjny lub inne.

Badanie przebiega w dwóch etapach.
Pierwszy etap polega na wypełnieniu internetowego formularza, dostępnego pod adresem: https://forms.gle/5DQ36sAxWuLzDW3x9. Czas trwania: ok. 30 minut.
Drugi etap to spotkanie (stacjonarnie lub online) i rozmowa o doświadczeniach w psychoterapii. Będą też do wypełnienia 2 krótkie kwestionariusze. Spotkanie potrwa ok. 30 minut. Badanie odbędzie się w ustalonym przez nas terminie na Wydziale Psychologii i Kognitywistyki UAM, ul. Szamarzewskiego 89 w Poznaniu albo poprzez Zoom.

Każda osoba, która ukończy oba etapy badania, otrzyma kartę podarunkową o wartości 50 PLN do zrealizowania w sklepie internetowym Allegro.

Szczegółowe informacje na temat badania znajdują się w odpowiednich zakładkach na stronie. W przypadku pytań lub wątpliwości proszę o kontakt pod adresem agata.szekielda@amu.edu.pl.

Etap 1

Pierwszy etap badania polega na wypełnieniu internetowego formularza, składającego się z czterech kwestionariuszy oraz ankiety osobowej.
• Czas trwania: ok. 30 minut.
• Ankiety są dostępne pod adresem: https://forms.gle/5DQ36sAxWuLzDW3x9
• Pod koniec pierwszej części badania poproszę Państwa o zostawienie kontaktu (imię/pseudonim oraz adres e-mail lub numer telefonu) w celu umówienia się na drugi etap badania (spotkanie).
• Za ukończenie wyłącznie tej części badania nie jest przewidziana bonifikata.

Etap 2

Drugi etap to spotkanie ze mną – psychologiem (stacjonarnie lub online), w trakcie którego porozmawiamy o Państwa doświadczeniach w psychoterapii indywidualnej. Poproszę też o wypełnienie 2 krótkich kwestionariuszy.
• Czas trwania: ok. 30 minut.
• Miejsce: stacjonarnie lub online.
• Badanie w formie stacjonarnej odbywa się na Wydziale Psychologii i Kognitywistyki UAM, ul. Szamarzewskiego 89 w Poznaniu. Badanie w formie online odbywa się poprzez Zoom.
Każda osoba, która ukończy oba etapy badania, otrzyma kartę podarunkową o wartości 50 PLN do zrealizowania w sklepie internetowym Allegro.