Owoce miękkie - prowadzenie plantacji

Uprawa owoców jagodowych (truskawek, malin, borówki amerykańskiej) wiąże się z wieloma wyzwaniami. W ostatnich latach zmieniające się warunki atmosferyczne — susza, przymrozki, grad, a także rozprzestrzenianie się chorób grzybowych (w szczególności szarej pleśni) oraz szkodników (z Drosophilą suzukii na czele) sprawa, że prowadzenie plantacji wymaga nowoczesnych rozwiązań. W Royal Brinkman znajdziesz rozwiązania i produkty pozwalające poradzić sobie z tymi problemami, zarówno w terenie otwartym jak pod osłonami.

Marcin Cierpisz
Account manager I 27 marca 2024
Udostępnij artykuł
Owoce miękkie
W poniższym artykule:

Prowadzenie uprawy owoców miękkich

Plantacja owoców miękkich może być prowadzona na różne sposoby: od tradycyjnej uprawy glebowej, przez uprawę w donicach i pojemnikach uprawowych aż po uprawę tunelową i zaawansowane technologicznie uprawy szklarniowe. Rynek owoców miękkich stawia przed producentami coraz więcej wyzwań, a opłacalne prowadzenie uprawy staje się coraz trudniejsze. Właśnie dlatego wielu producentów inwestuje w nowoczesne sposoby uprawy owoców miękkich, które pozwalają zautomatyzować część prac i tym samym przyczynić się do generowania oszczędności, a także poprawić ilość oraz jakość zbiorów.

Uprawa owoców miękkich w gruncie

Uprawa truskawki, borówki wysokiej czy maliny w gruncie wiąże się z dużą zależnością od czynników pogodowych. Szczególnie duże znaczenie ma ochrona plantacji przed wiosennymi przymrozkami, upałami i suszą, a także niebezpiecznymi wichurami i gradobiciami w okresie letnim.  Na niższą rentowność uprawy wpływa zarówno konieczność ochrony uprawy przed czynnikami atmosferycznymi, jak i ściśle określony moment zbioru, taki sam dla wszystkich plantacji polowych. Owoce produkowane są jedynie w szczycie sezonu, kiedy ich cena jest najniższa. 
uprawa truskawek w gruncie
Produkty przydatne przy produkcji owoców miękkich w gruncie: 

Zamgławiacze przeciwprzymrozkowe
Zraszacze nadkoronowe

Uprawa owoców miękkich w pojemnikach i donicach

Uprawa owoców jagodowych w donicach lub skrzynkach uprawowych pozwala na uniezależnienie się od zastanych warunków glebowych, znaczne ograniczenie kontaktu z patogenami glebowymi czy żerującymi w glebie szkodnikami. Ponadto pozwala ona na zwiększenie precyzji uprawy i większą kontrolę nad nawadnianiem. Generuje to na znaczne oszczędności poprzez precyzyjne dozowanie wody i nawozów oraz ograniczenie ilości stosowanych środków ochrony roślin.
uprawa borówek w pojemnikach
Produkty przydatne przy produkcji owoców miękkich w pojemnikach: 

Łuki kroplujące Netafim NetBow
Skrzynki i pojemniki do uprawy:


Uprawa owoców miękkich pod osłonami

Uprawa szklarniowa owoców miękkich to zaawansowany sposób produkcji, pozwalający maksymalizację precyzji oraz rentowności produkcji. Dzięki niemal całkowitej niezależności od warunków pogodowych oraz dokładnej kontroli nad warunkami klimatycznymi, nawadnianiem i nawożeniem, uprawa pod osłonami umożliwia osiągnięcie większych plonów lepszej jakości. Na wyższą rentowność produkcji wpływa również możliwość przesunięcia daty zbiorów, tak by sprzedać je poza wysokim sezonem, a tym samym osiągnąć wyższą cenę sprzedaży.
uprawa truskawek w pojemnikach
Produkty przydatne przy produkcji owoców miękkich w pod osłonami: 

Komputer klimatyczny Priva
Nawadnianie kropelkowe Netafim

Podpieranie i podtrzymywanie owoców

Podtrzymywanie owoców truskawki

taśmy do podtrzymywania owoców
Podtrzymywanie owoców jest ważnym zabiegiem w produkcji truskawek, szczególnie w uprawie pod osłonami. Zapobiega ono uszkodzeniom owoców, poprawia wentylację oraz ułatwia zbiory. Do podtrzymywania owoców truskawek wykorzystywane są taśmy z PVC. Są one odporne na promieniowanie UV, łagodnie zakończone i pozbawione ostrych krawędzi, które mogłyby spowodować uszkodzenia owoców.

Podpieranie malin lub jeżyn

sznurek do malin
Gdy krzewy rozwijają się zdrowo i obficie owocują, mogą wytwarzać znaczną ilość owoców. Choć jest to pożądany rezultat z perspektywy plantatora, może prowadzić do nadmiernego obciążenia roślin. Kiedy owoce dojrzeją, stają się ciężkie, co może skutkować wyginaniem się lub nawet łamaniem pędów. Dowiedz się jak je podpierać. 

Trzmiele do zapylania plantacji owoców miękkich

Zapylanie owoców jagodowych to jeden z kluczowych momentów w trakcie uprawy owoców. To od niego w znacznym stopniu uzależniona jest wielkość plonów, a co za tym idzie — opłacalność uprawy. Nie warto tak istotnego obszaru zostawiać naturalnie występującym w środowisku owadom zapylającym. I choć pszczoły miodne i murarki ogrodowe są świetnymi zapylaczami, wiele czynników może zniechęcić je do zapylenia uprawy. Niskie temperatury powietrza, zachmurzenie czy nawet bliskość innej uprawy, o atrakcyjniejszym dla nich pyłku. To wszystko może sprawić, że kwiaty nie zostaną zapylone na czas. Aby zapewnić optymalne zapylenie swoich roślin, warto wprowadzić do uprawy trzmiele zapylające. Wylatują one z ula nawet przy niesprzyjającej pogodzie (>8⁰C) i pozostają aktywne nawet do 18 godzin. Rzadko też opuszczają uprawę, a ze względu na gorsze niż u pszczół umiejętności lotnicze — rzadziej przenoszą się na inne plantacje.

Ochrona owoców miękkich przed chorobami i szkodnikami

Niezależnie od sposobu prowadzenia uprawy, owoce miękkie podatne są na niszczące działanie chorób oraz szkodników. Wśród chorób szczególne zagrożenie niosą ze sobą patogeny grzybowe, takie jak Bortytis Cinerea, wywołujące szarą pleśń, grzyby z rodzaju Colletotrichum oraz Kabatiella, wywołujące antraknozy, grzyby z rodziny mączniakowatych (Erysiphaceae), wywołujące mączniaka prawdziwego, a także grzyby z rodzaju Phytophtora spp... Spośród szkodników, najczęstszymi organizmami atakującymi uprawy owoców miękkich są przędziorki, mszyce, mączliki, wciornastki oraz opuchlaki, jak również muszka Drosophila Suzuki

W odpowiedzi na rosnącą presję chorób i szkodników, a także uodpornianie się wrogich organizmów na działanie popularnych pestycydów oraz zmniejszającą się ilość dopuszczonych do stosowania środków chemicznych, stale rozszerzany asortyment naturalnych środków ochrony roślin, będących alternatywą dla chemii. 

Biologiczne zwalczanie szkodników

Owady pożyteczne

Wprowadzanie do uprawy owadów pożytecznych pozwala na stworzenie populacji naturalnych wrogów szkodników. Rozwinięta populacja organizmów pożytecznych pozwala na skuteczne ograniczenie i zwalczenie szkodnika w uprawie, bez konieczności sięgania po środki chemiczne. W zależności od rodzaju uprawy, atakującego szkodnika oraz gatunku, organizmy pożyteczne mogą być stosowane zapobiegawczo lub interwencyjnie.

Mikrobiologiczna ochrona roślin — naturalna ochrona przed chorobami

Środki mikrobiologiczne oraz preparaty biostymulujące pozwalają na zwalczanie lub ograniczanie chorób dzięki pożytecznym bakteriom i grzybom, jak również substancjom poprawiającym odporność roślin. Mogą być stosowane zapobiegawczo oraz interwencyjnie.
Prestop WP
Prestop WP
Biologiczny środek zapobiegawczy i grzybobójczy przeciwko chorobom grzybowym korzeni: Pythium, Phytophthora, Rhizoctonia oraz Fusarium. Zapobiega również chorobom grzybowym liści wywoływanych przez grzyby z rodzaju Botrytis.
Serifel
Serifel
Fungicyd mikrobiologiczny do stosowania zapobiegawczego w ochronie przed szarą pleśnią i innymi chorobami grzybowymi. Dzięki najwyższej dostępnej na rynku koncentracji substancji czynnej środek jest bardzo wydajny (0,5 kg/1 hektar).
Rise P
Rise P
Naturalny preparat biostymulujący na bazie wyselekcjonowanego szczepu mikroorganizmów, pobudzający rozwój systemu korzeniowego i zwiększający pobieralność fosforu.
Agro ECA Protect
Agro ECA Protect
Unikalna kompozycja kwasu podchlorawego i klinoptylolitu. Zapobiega występowaniu chorób grzybowych, tworzy barierę ochronną na powierzchni roślin, przyspiesza gojenie ran, redukuje pozostałości pestycydów.

Zapobieganie chorobom truskawki 

Dzięki nanopęcherzykom tlenu

Skutecznym sposobem na ochronę truskawki przed rozwojem chorób korzeniowych jest nasycenie wody do nawadniania nanopęcherzykami tlenu. Według badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Delphy w Holandii generator nanopęcherzyków tlenu Moleaer pozwala na ograniczenie obecności Pythium do 74% oraz zmniejszenie podatności na grzyby z rodzaju Phytophtora. 

Rozwiązania techniczne do upraw owoców miękkich 

Nowoczesne rozwiązania techniczne pozwalają na zwiększenie kontroli nad wieloma aspektami uprawy, takimi jak nawadnianie, nawożenie czy klimat. Dzięki zapewnieniu optymalnych warunków do wzrostu rośliny owocują bujniej, są również mniej podatne na działanie patogenów. Początkowe koszty inwestycji w rozwiązania techniczne szybko przekładają się więc na zwiększenie rentowności uprawy. Z jednej strony — powodują zmniejszenie ilości zasobów (np. wody czy nawozów), wykorzystywanych podczas prowadzenia uprawy, z drugiej — zwiększenie plonów oraz poprawę ich jakości. W przypadku upraw owoców miękkich nie bez znaczenia jest również możliwość przesunięcia momentu zbioru względem tradycyjnych upraw, która pozwala na sprzedaż owoców poza sezonem a tym samym — osiągnięcie lepszej ceny zbytu. Ponadto nowoczesne rozwiązania techniczne przyczyniają się do zmniejszenia kosztów pracy, dzięki częściowej automatyzacji prac.

System biodystrybucji UniMite 

Unimite
UniMite zapewnia równomierne rozmieszczenie drapieżnych roztoczy w uprawie. Dzięki temu biologiczna ochrona roślin jest jeszcze bardziej skuteczna i efektywna. Stosowanie UniMite niesie ze sobą oszczędność czasu i kosztów pracy (pozwala na dystrybucję roztoczy na 2 ha w ciągu 1 godziny). Ponadto, z wykorzystaniem UniMite można również dystrybuować pokarm zastępczy do dokarmiania populacji roztoczy.

Urządzenie do likwidacji uprawy Bio Chopper 

Bio chopper
Rosnące koszty zatrudnienia sprawiają, że producenci owoców coraz częściej szukają sposobów na mechanizację pracy. Mo to szczególne znaczenie podczas prac, które wymagają wykonywania czasochłonnych czynności przez pracowników. Takim momentem jest likwidacja uprawy. Doskonałym sposobem na przyspieszenie i zmniejszenie kosztów pracy w tym okresie jest wykorzystanie urządzenia Bio Chopper.

Zbiorniki stalowe na wodę

Zbiorniki stalowe na wodę
Zbiorniki stalowe na wodę są sprawdzonym sposobem magazynowania wody. Zapewniają ciągły dostęp wody do nawadniania i zabezpieczają gospodarstwo na wypadek wystąpienia suszy. Zbiorniki są przeznaczone do montażu w pomieszczeniach zamkniętych lub w terenie otwartym.


Skontaktuj się z nami! 
Potrzebujesz porady? Wypełnij formularz kontaktowy! Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe. 
Pozostałe artykuły z Banku wiedzy
Uprawa truskawki
Uprawa truskawki może być prowadzona na różne sposoby: od tradycyjnej uprawy gruntowej, przez uprawę w tunelach foliowych aż po uprawę szklarniową. Coraz większą popularnością wśród profesjonalnych producentów truskawek cieszy się także uprawa w specjalnych skrzyniach i pojemnikach uprawowych. Dowiedz się więcej o nowoczesnej uprawie truskawek. 
Uprawa borówki amerykańskiej
Zmieniający się klimat, obfitujący w późnowiosenne przymrozki, letnie susze i gradobicia, zwiększająca się presja szkodników oraz chorób grzybowych czy wzrastające koszty zatrudnienia pracowników sprawiają, że uprawa borówki amerykańskiej staje się coraz bardziej wymagająca. Szukasz sposobów na to, jak prowadzić rentowną plantację borówki wysokiej?

Owoce miękkie - prowadzenie plantacji

Uprawa owoców jagodowych (truskawek, malin, borówki amerykańskiej) wiąże się z wieloma wyzwaniami. W ostatnich latach zmieniające się warunki atmosferyczne — susza, przymrozki, grad, a także rozprzestrzenianie się chorób grzybowych (w szczególności szarej pleśni) oraz szkodników (z Drosophilą suzukii na czele) sprawa, że prowadzenie plantacji wymaga nowoczesnych rozwiązań. W Royal Brinkman znajdziesz rozwiązania i produkty pozwalające poradzić sobie z tymi problemami, zarówno w terenie otwartym jak pod osłonami.
Szukaj w Banku wiedzy
Znajdź odpowiedzi na swoje pytanie w naszej bazie wiedzy. Ponad 500 artykułów napisanych przez naszych specjalistów.
Marcin Cierpisz
Marcin Cierpisz
Account manager I 27 marca 2024
Udostępnij artykuł
Owoce miękkie
W poniższym artykule:

Prowadzenie uprawy owoców miękkich

Plantacja owoców miękkich może być prowadzona na różne sposoby: od tradycyjnej uprawy glebowej, przez uprawę w donicach i pojemnikach uprawowych aż po uprawę tunelową i zaawansowane technologicznie uprawy szklarniowe. Rynek owoców miękkich stawia przed producentami coraz więcej wyzwań, a opłacalne prowadzenie uprawy staje się coraz trudniejsze. Właśnie dlatego wielu producentów inwestuje w nowoczesne sposoby uprawy owoców miękkich, które pozwalają zautomatyzować część prac i tym samym przyczynić się do generowania oszczędności, a także poprawić ilość oraz jakość zbiorów.

Uprawa owoców miękkich w gruncie

Uprawa truskawki, borówki wysokiej czy maliny w gruncie wiąże się z dużą zależnością od czynników pogodowych. Szczególnie duże znaczenie ma ochrona plantacji przed wiosennymi przymrozkami, upałami i suszą, a także niebezpiecznymi wichurami i gradobiciami w okresie letnim.  Na niższą rentowność uprawy wpływa zarówno konieczność ochrony uprawy przed czynnikami atmosferycznymi, jak i ściśle określony moment zbioru, taki sam dla wszystkich plantacji polowych. Owoce produkowane są jedynie w szczycie sezonu, kiedy ich cena jest najniższa. 
uprawa truskawek w gruncie
Produkty przydatne przy produkcji owoców miękkich w gruncie: 

Zamgławiacze przeciwprzymrozkowe
Zraszacze nadkoronowe

Uprawa owoców miękkich w pojemnikach i donicach

Uprawa owoców jagodowych w donicach lub skrzynkach uprawowych pozwala na uniezależnienie się od zastanych warunków glebowych, znaczne ograniczenie kontaktu z patogenami glebowymi czy żerującymi w glebie szkodnikami. Ponadto pozwala ona na zwiększenie precyzji uprawy i większą kontrolę nad nawadnianiem. Generuje to na znaczne oszczędności poprzez precyzyjne dozowanie wody i nawozów oraz ograniczenie ilości stosowanych środków ochrony roślin.
uprawa borówek w pojemnikach
Produkty przydatne przy produkcji owoców miękkich w pojemnikach: 

Łuki kroplujące Netafim NetBow 
Skrzynki i pojemniki do upraw:


Uprawa owoców miękkich pod osłonami

Uprawa szklarniowa owoców miękkich to zaawansowany sposób produkcji, pozwalający maksymalizację precyzji oraz rentowności produkcji. Dzięki niemal całkowitej niezależności od warunków pogodowych oraz dokładnej kontroli nad warunkami klimatycznymi, nawadnianiem i nawożeniem, uprawa pod osłonami umożliwia osiągnięcie większych plonów lepszej jakości. Na wyższą rentowność produkcji wpływa również możliwość przesunięcia daty zbiorów, tak by sprzedać je poza wysokim sezonem, a tym samym osiągnąć wyższą cenę sprzedaży.
uprawa truskawek w pojemnikach
Produkty przydatne przy produkcji owoców miękkich w pod osłonami: 

Komputer klimatyczny Priva
Nawadnianie kropelkowe Netafim

Podtrzymywanie pędów i owoców

Podpieranie owoców truskawki

taśmy do truskawki
Podtrzymywanie owoców truskawek jest ważnym zabiegiem w produkcji truskawek, szczególnie w uprawie pod osłonami. Zapobiega ono uszkodzeniom owoców, poprawia wentylację oraz ułatwia zbiory. Do podtrzymywania owoców truskawek wykorzystywane są taśmy z PVC. Są one odporne na promieniowanie UV i łagodnie zakończone, tak by nie uszkadzały owoców.

Podpieranie malin lub jeżyn

sznurek do malin
Gdy krzewy rozwijają się zdrowo i obficie owocują, mogą wytwarzać znaczną ilość owoców. Choć jest to pożądany rezultat z perspektywy plantatora, może prowadzić do nadmiernego obciążenia roślin. Kiedy owoce dojrzeją, stają się ciężkie, co może skutkować wyginaniem się lub nawet łamaniem pędów. Dowiedz się jak je podpierać.

Trzmiele do zapylania plantacji owoców miękkich

Zapylanie owoców jagodowych to jeden z kluczowych momentów w trakcie uprawy owoców. To od niego w znacznym stopniu uzależniona jest wielkość plonów, a co za tym idzie — opłacalność uprawy. Nie warto tak istotnego obszaru zostawiać naturalnie występującym w środowisku owadom zapylającym. I choć pszczoły miodne i murarki ogrodowe są świetnymi zapylaczami, wiele czynników może zniechęcić je do zapylenia uprawy. Niskie temperatury powietrza, zachmurzenie czy nawet bliskość innej uprawy, o atrakcyjniejszym dla nich pyłku. To wszystko może sprawić, że kwiaty nie zostaną zapylone na czas. Aby zapewnić optymalne zapylenie swoich roślin, warto wprowadzić do uprawy trzmiele zapylające. Wylatują one z ula nawet przy niesprzyjającej pogodzie (>8⁰C) i pozostają aktywne nawet do 18 godzin. Rzadko też opuszczają uprawę, a ze względu na gorsze niż u pszczół umiejętności lotnicze — rzadziej przenoszą się na inne plantacje.

Ochrona owoców miękkich przed chorobami i szkodnikami

Niezależnie od sposobu prowadzenia uprawy, owoce miękkie podatne są na niszczące działanie chorób oraz szkodników. Wśród chorób szczególne zagrożenie niosą ze sobą patogeny grzybowe, takie jak Bortytis Cinerea, wywołujące szarą pleśń, grzyby z rodzaju Colletotrichum oraz Kabatiella, wywołujące antraknozy, grzyby z rodziny mączniakowatych (Erysiphaceae), wywołujące mączniaka prawdziwego, a także grzyby z rodzaju Phytophtora spp... Spośród szkodników, najczęstszymi organizmami atakującymi uprawy owoców miękkich są przędziorki, mszyce, mączliki, wciornastki oraz opuchlaki, jak również muszka Drosophila Suzuki

W odpowiedzi na rosnącą presję chorób i szkodników, a także uodpornianie się wrogich organizmów na działanie popularnych pestycydów oraz zmniejszającą się ilość dopuszczonych do stosowania środków chemicznych, stale rozszerzany asortyment naturalnych środków ochrony roślin, będących alternatywą dla chemii. 

Biologiczne zwalczanie szkodników

Owady pożyteczne

Wprowadzanie do uprawy owadów pożytecznych pozwala na stworzenie populacji naturalnych wrogów szkodników. Rozwinięta populacja organizmów pożytecznych pozwala na skuteczne ograniczenie i zwalczenie szkodnika w uprawie, bez konieczności sięgania po środki chemiczne. W zależności od rodzaju uprawy, atakującego szkodnika oraz gatunku, organizmy pożyteczne mogą być stosowane zapobiegawczo lub interwencyjnie.

Mikrobiologiczna ochrona roślin — naturalna ochrona przed chorobami

Środki mikrobiologiczne oraz preparaty biostymulujące pozwalają na zwalczanie lub ograniczanie chorób dzięki pożytecznym bakteriom i grzybom, jak również substancjom poprawiającym odporność roślin. Mogą być stosowane zapobiegawczo oraz interwencyjnie.
Prestop WP
Prestop WP
Biologiczny środek zapobiegawczy i grzybobójczy przeciwko chorobom grzybowym korzeni: Pythium, Phytophthora, Rhizoctonia oraz Fusarium. Zapobiega również chorobom grzybowym liści wywoływanych przez grzyby z rodzaju Botrytis.
Serifel
Serifel
Fungicyd mikrobiologiczny do stosowania zapobiegawczego w ochronie przed szarą pleśnią i innymi chorobami grzybowymi. Dzięki najwyższej dostępnej na rynku koncentracji substancji czynnej środek jest bardzo wydajny (0,5 kg/1 hektar).
Rise P
Rise P
Naturalny preparat biostymulujący na bazie wyselekcjonowanego szczepu mikroorganizmów, pobudzający rozwój systemu korzeniowego i zwiększający pobieralność fosforu.
Agro ECA Protect
Agro ECA Protect
Unikalna kompozycja kwasu podchlorawego i klinoptylolitu. Zapobiega występowaniu chorób grzybowych, tworzy barierę ochronną na powierzchni roślin, przyspiesza gojenie ran, redukuje pozostałości pestycydów.

Zapobieganie chorobom truskawki 

Dzięki nanopęcherzykom tlenu

Skutecznym sposobem na ochronę truskawki przed rozwojem chorób korzeniowych jest nasycenie wody do nawadniania nanopęcherzykami tlenu. Według badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Delphy w Holandii generator nanopęcherzyków tlenu Moleaer pozwala na ograniczenie obecności Pythium do 74% oraz zmniejszenie podatności na grzyby z rodzaju Phytophtora. 

Rozwiązania techniczne do upraw owoców miękkich 

Nowoczesne rozwiązania techniczne pozwalają na zwiększenie kontroli nad wieloma aspektami uprawy, takimi jak nawadnianie, nawożenie czy klimat. Dzięki zapewnieniu optymalnych warunków do wzrostu rośliny owocują bujniej, są również mniej podatne na działanie patogenów. Początkowe koszty inwestycji w rozwiązania techniczne szybko przekładają się więc na zwiększenie rentowności uprawy. Z jednej strony — powodują zmniejszenie ilości zasobów (np. wody czy nawozów), wykorzystywanych podczas prowadzenia uprawy, z drugiej — zwiększenie plonów oraz poprawę ich jakości. W przypadku upraw owoców miękkich nie bez znaczenia jest również możliwość przesunięcia momentu zbioru względem tradycyjnych upraw, która pozwala na sprzedaż owoców poza sezonem a tym samym — osiągnięcie lepszej ceny zbytu. Ponadto nowoczesne rozwiązania techniczne przyczyniają się do zmniejszenia kosztów pracy, dzięki częściowej automatyzacji prac.

System biodystrybucji UniMite 

Unimite
UniMite zapewnia równomierne rozmieszczenie drapieżnych roztoczy w uprawie. Dzięki temu biologiczna ochrona roślin jest jeszcze bardziej skuteczna i efektywna. Stosowanie UniMite niesie ze sobą oszczędność czasu i kosztów pracy (pozwala na dystrybucję roztoczy na 2 ha w ciągu 1 godziny). Ponadto, z wykorzystaniem UniMite można również dystrybuować pokarm zastępczy do dokarmiania populacji roztoczy.

Urządzenie do likwidacji uprawy Bio Chopper 

Bio chopper
Rosnące koszty zatrudnienia sprawiają, że producenci owoców coraz częściej szukają sposobów na mechanizację pracy. Mo to szczególne znaczenie podczas prac, które wymagają wykonywania czasochłonnych czynności przez pracowników. Takim momentem jest likwidacja uprawy. Doskonałym sposobem na przyspieszenie i zmniejszenie kosztów pracy w tym okresie jest wykorzystanie urządzenia Bio Chopper.

Zbiorniki stalowe na wodę

Zbiorniki stalowe na wodę
Zbiorniki stalowe na wodę są sprawdzonym sposobem magazynowania wody. Zapewniają ciągły dostęp wody do nawadniania i zabezpieczają gospodarstwo na wypadek wystąpienia suszy. Zbiorniki są przeznaczone do montażu w pomieszczeniach zamkniętych lub w terenie otwartym.


Skontaktuj się z nami! 
Potrzebujesz porady? Wypełnij formularz kontaktowy! Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe. 
Marcin Cierpisz
Pozostałe artykuły z Banku wiedzy
Uprawa truskawki
Uprawa truskawki może być prowadzona na różne sposoby: od tradycyjnej uprawy gruntowej, przez uprawę w tunelach foliowych aż po uprawę szklarniową. Coraz większą popularnością wśród profesjonalnych producentów truskawek cieszy się także uprawa w specjalnych skrzyniach i pojemnikach uprawowych. Dowiedz się więcej o nowoczesnej uprawie truskawek. 
Uprawa borówki amerykańskiej
Zmieniający się klimat, obfitujący w późnowiosenne przymrozki, letnie susze i gradobicia, zwiększająca się presja szkodników oraz chorób grzybowych czy wzrastające koszty zatrudnienia pracowników sprawiają, że uprawa borówki amerykańskiej staje się coraz bardziej wymagająca. Szukasz sposobów na to, jak prowadzić rentowną plantację borówki wysokiej?