Data dodania 25.11.2022 - 11:25
Kategorie aktualności

Dr inż. Sławosz Uznański, absolwent Politechniki Łódzkiej, znalazł się wśród 17 astronautów, którzy zostali wybrani przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) do pełnienia misji księżycowych NASA. Jest w 11- osobowej grupie rezerwowej, ale ma nadzieję, że jego umiejętności zdobyte w CERN  (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych), przy budowie akceleratorów kosmicznych, zostaną  wkrótce wykorzystane w którymś z programów.

Image

Spełnia się największe marzenie Sławosza Uznańskiego. Od dziecka chciał polecieć w kosmos. Teraz jest już blisko zrealizowania swoich planów. Jest jednym z rezerwowych kosmonautów, którzy zostali wyłonieni w ramach wieloetapowego konkursu  zorganizowanego przez ESA.

To był pierwszy nabór do ESA od 2008 roku, w którym to Sławosz Uznański uzyskał tytuł mgr inż. na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki na PŁ. Pracę dyplomową obronił na kierunku elektronika i telekomunikacja, z oceną bardzo dobrą i dodatkowo uzyskał wyróżnienie. Promotorem był prof. Zygmunt Ciota. Następnie kontynuował edukację w uczelniach francuskich. Doktorat z zakresu mikroelektroniki uzyskał w 2011 r. na Université d'Aix-Marseille.

Obecnie doktor Uznański pracuje w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Jest odpowiedzialny za stworzenie odpornego na promieniowanie systemu sterowania konwertorem mocy, który od 2017 roku jest podstawową częścią Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC). Nadal współpracuje z naukowcami z PŁ z Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych.

Dr inż. Sławosz Uznański jest jednym z 594 Polaków, którzy aplikowali na stanowisko astronauty. W ostatnim etapie konkursu z naszego kraju pozostały 22 osoby, ostatecznie tylko on z Polski został wybrany przez ESA i ma wielką szansę polecieć w kosmos, jako drugi człowiek w naszej historii.

O naszym kosmicznym absolwencie można też przeczytać w Biuletynie Informacyjnym PŁ - Życie Uczelni.