Historia Krystyny Budnickiej

,,Zginąć, ale z honorem"

Kilka słów o Pani Krystynie
Krystyna Budnicka, dawniej Hena Kuczer - polska działaczka społeczna pochodzenia żydowskiego, członkini Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu. 1 marca otrzymała tytuł Honorowego Obywatela miasta Stołecznego Warszawy.
Pani Krystyna urodziła się 8 maja 1932r. w warszawskiej kamienicy, na ulicy Muranowskiej 10, która przeważnie była zamieszkiwana przez ludność żydowską. Pochodziła z wielodzietnej rodziny, miała sześciu braci oraz jedną siostrę. Jej rodzina była bardzo religijna, dbająca o tradycje żydowskie. W jej domu głównie mówiło się w języku żydowskim pomimo to, było tam dużo książek napisanych po polsku, z których Krystna czerpała wiedzę. 
Relacja Krystyny z 19 kwietnia 1943r.
Miała tylko 11 lat kiedy wybuchło powstanie w getcie
Powstanie w getcie warszawskim - losy 11-letniej Krysi
To krwawe starcie pomiędzy okupantami a mieszkańcami getta warszawskiego miało początek 19 kwietnia 1943r. i trwało aż 27 dni. Likwidacja getta była zainicjowana przez niemieckiego generał SS Jürgena Stroopa. Niemcy, którzy wtargneli na tereny getta zostali przywitani ogniem. Pani Krystyna wraz ze swoją rodziną, powstanie w getcie przeżyła w bunkrze podziemnym na ulicy Zamenhofa.Po kilku dniach Niemcy zaczęli podpalać dom za domem. Wokół wszystko się paliło a domy zaczęły się zawalać. Większość postanowiła uciekać kanałami, jednak okupanci szybko się zorientowali i zablokowali drogę ucieczki. Strzelali bez opamiętania oraz rzucali bomby gazowe do kanałów. Było to nie do opisania, każda sekunda wiązałą się z walką o życie. Dookoła było dużo trupów jak z horroru. Podczas powstania Krystynie Budnickiej udało sie jako jedynej przeżyć ze swojej rodziny.
16 maja maja generał Stroop wydał rozkaz o wysadzeniu w powietrze Wielkiej Synagogi na ulicy Tłomackiej. Właśnie ta data została uznana jako koniec powstania w getcie, które okazało się być straszliwym przeżyciem dla wielu jej uczestników. Wszyscy Żydzi podczas powstania pokazali, że bez walki nie oddadzą się w ręce okupanta. Powstanie w getcie pokazuje nam bohaterską rolę mieszkańców getta, którzy zginęli ale z honorem. To wydarzenie pokazuje zbrodniarskie czyny Niemców podczas II wojny światowej wobec Żydów i na zawsze pozostanie w naszej pamięci.


Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
II wojna światowa była ogromną zagładą ludności.  Skrajna ksenofobia oraz antysemityzm zapoczątkowały Holokaust. Nazistowskie Niemcy utworzyły obozy koncentracyjne, obozy zagłady a także getta. Patrząc z perspektywy czasu II wojna światowa wyrządziła wiele krzywd i strat, dlatego powinniśmy wyciągnąć z niej wnioski na przyszłość. Nawet w XXI w. ludzie dalej toczą wojny. Idealnym na to przykładem, jest wojna na Ukrainie. Z mediów społecznościowych i relacji świadków, posiadamy informację na temat rosyjskich zbrodni. Wiemy o licznych morderstwach, gwałtach i torturach na ludziach. Dlatego w dzisiejszych czasach ważne jest to, aby ludzie rozwiązywali problemy przez rozmowę, a nie przez zabójstwa na ludności cywilnej. Godna jest patriotyczna postawa Ukraińców, którzy poświęcają własne życie w obronie Ojczyzny.

Michalina

Hejka, jestem Michalina i chodzę do klasy 8. Mieszkam w małej wsi pod nazwą Wicko, która znajduje się na Pomorzu. Interesuje się sportem, a w przyszłości chciałabym zwiedzić cały świat. Bardzo zaciekawiłam się tematem II wojny światowej, który aktualnie omawiamy na lekcjach historii. Postanowiłam razem z moją przyjaciółką stworzyć stronę internetową na temat powstania w gettcie i losach ocalałej Krystyny Budnickiej. Mam nadzieję, że nasza strona zaciekawi każdego czytelnika i przybliży mu historię Żydów w czasie powstania w gettcie warszawskim.

Zuzia

Jestem Zuzia i mam 14 lat. Jestem uczennicą 8 klasy SP im. Jana Brzechwy w Wicku. Interesuje się muzyka, filmem, sportem i podróżami. Chętnie poznaje nowe miejsca i ludzi co pozwala poszerzyć mi horyzonty. W przyszłości chciałabym zostać absolwentką uczelni medycznej. Podobnie jak moja przyjaciółka Michalina mam nadzieję, że zainteresuje was stworzona przez nas strona opisujaca historię Krystyny Budnickiej.

I BUILT MY SITE FOR FREE USING