Prelekcje, wystawy, moda i biesiada z epoki romantyzmu w CKU w Siedlcach

i

Autor: fot. CKU w Siedlcach Wydarzenie przeniosło uczestników w świat epoki romantyzmu

Prelekcje, wystawy, moda i biesiada z epoki romantyzmu w CKU w Siedlcach [FOTO]

2022-12-14 7:29

W Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach odbyło się seminarium nawiązujące do obchodów roku romantyzmu pt. „Duchowy depozyt romantyzmu polskiego”. W roli prelegentów wystąpili słuchacze CKU w Siedlcach, którzy zaprezentowali treści odwołujące się do epoki romantyzmu. Uczestnicy wydarzenia mogli też zobaczyć stroje z epoki i wziąć udział w romantycznej biesiadzie. Zobaczcie zdjęcia!

Rok 2022 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Romantyzmu Polskiego. Jak głosi ustawa: „Literatura i kultura polskiego romantyzmu ukształtowały wymiar i profil duchowy Polaków. Wypracowane i utrwalone zostały najważniejsze cechy pozwalające nam przetrwać nawet najdramatyczniejsze próby zniszczenia narodu. Honor, waleczność, patriotyzm, przywiązanie do tradycji, empatia wobec losu innych i gotowość do ofiar, otwartość na inne kultury oraz przywiązanie do wolności – ten kanon wartości narodowej wspólnoty romantyzm przeniósł z dawnej Rzeczypospolitej i zdefiniował na nowo”. Do tej tradycji pragnęli odwołać się kadra i uczniowie Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach. Podczas seminarium pt. „Duchowy depozyt romantyzmu polskiego” słuchacze CKU w Siedlcach zaprezentowali jako prelegenci treści nawiązujące właśnie do epoki romantyzmu:

  • Kamil Chryć – „Co czytali bohaterowie lektur romantycznych? – o czytelniczych fascynacjach i ich wpływie na życie wybranych postaci lektur XIX wieku”,
  • Paweł Zaczkiewicz – „Matka Boska romantyków”,
  • Julia Ciołek – „By nie być jak Mickiewicz z pomiętym od koszuli kołnierzem i we fraku zasmolonym…. Subiektywny przegląd mody epoki romantyzmu”,
  • Bartosz Toczyski i Kacper Cieciera – „Z Wojskim Hreczechą po świecie kulinarnym Pana Tadeusza.

Uczestnicy seminarium mieli też okazję obejrzeć wystawy tematyczne (m.in. „Romantyzm i jego twórcy w karykaturze”, „Atlas miejsc polskiego romantyzmu”, „Wybrane wydarzenia historyczne opisane w literaturze polskiego romantyzmu”). Mogli również wejść w rolę elegantów romantycznych (stand prezentujący modną parę w stroju paryskim z 1826 r.) oraz wziąć udział w biesiadzie, inspirowanej ucztą w Soplicowie.

Seminarium to część innowacji, realizowanej przez siedleckie CKU z Centrum Kształcenia Ustawicznego Nr 5 w Warszawie pt. „Wiedza jest fascynująca! Pozalekcyjne formy wspierania edukacji dorosłych”. Jego organizatorami byli: Edyta Biarda, Elżbieta Cała, Piotr Kowalczuk, Maria Lech, Hanna Mikołajczyk i Urszula Talacha.

Goście spotkania zgodnie podkreślali, że wydarzenie było dobrze przygotowane, z dbałością o detale organizacyjne, a tematy były prezentowane w ciekawy sposób. Wśród nich znaleźli się m.in.: Robert Szczepanik (zastępca Prezydenta Miasta Siedlce), Ewa Dombrowska (starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Siedlcach), Dorota Salamon (dyrektor Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach), Małgorzata Połeć (doradca metodyczny SCDiDN w Siedlcach) i Beata Giziewicz (dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego Nr 5 w Warszawie).

Źródło: inf. pras. CKU w Siedlcach

Sonda
Czy brakowało Ci posągu Jacka na szczycie ratuszowej wieży w Siedlcach?