Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Szkoła ponadpodstawowa specjalna,czy to dobry wybór?

+ info

+ info

+ info

Wybór szkoły ponadpodstawowej to ogromny stres nie tylko dla dziecka, ale także dla rodzica, który chce podjąć jak najlepszą decyzję i wybrać miejsce, które będzie odpowiednie, pozwoli rozwijać umiejętności i przygotuje jak najlepiej do dorosłego życia.Jest to tym bardziej istotne, jeśli dziecko ma specjalne potrzeby edukacyjne (jest osobą z niepełnosprawnością intelektualną, zaburzeniami ze spektrum autyzmu, niepełnosprawnością fizyczną lub niepełnosprawnością sprzężoną). W takich przypadkach prędzej, czy później pojawia się temat szkoły specjalnej. Wybór nie jest jednak prosty. Rodzic mierzy się bowiem z szeregiem myśli, a wszystko koncentruje się wokół dobra dziecka. Warto zatem poznać zalety tego typu rozwiązania, by w pełni świadomie zdecydować, czy szkoła specjalna jest dobrym wyborem dla ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Stając przed wyborem

Podobni rówieśnicy

Liczebność klas

Indywidualizacja

Specjalistyczna kadra

Zalety edukacji w szkole specjalnej

Opinia otoczenia

Problemy społeczne

Wady edukacji w szkole specjalnej

Uczniowie pytani o zalety naszej szkoły najczęściej wymieniają:- życzliwość nauczycieli,- możliwość znalezienia przyjaciół,- wsparcie ze strony nauczycieli, pedagoga, psychologa,- liczne wycieczki, wyjścia, konkursy, zawody sportowe,- dobra atmosfera w szkole,- poczucie bezpieczeństwa.

Co mówią uczniowie?

Do naszej szkoły trafia coraz większa grupa uczniów, która ukończyła szkołę podstawową integracyjną. Część z nich pytana o to, jak czuli się w klasie/szkole opowiada o swoich negatywnych doświadczeniach. Najczęściej wymienianymi są: - brak kolegów, przyjaciół, - doświadczanie izolowania, wyśmiewania, - poczucie, że nie jest się w stanie osiągnąć sukcesu edukacyjnego - złe oceny, mimo dużego wkładu pracy w naukę, - niemożność odnalezienia się wśród rówieśników. Oczywiście są również uczniowie, którzy dobrze wspominają pobyt w klasie integracyjnej, nie mniej jednak należy pamiętać, że nie zawsze tak jest.

Co mówią absolwenci podstawowych integracyjnych trafiający do naszej szkoły?

Trudna, ale ważna decyzja.

Poznanie szkoły, do której chce się posłać dziecko, wad i zalet każdego rodzaju edukacji (włączającej, integracyjnej oraz specjalnej) pozwoli podjąć odpowiednią decyzję, która zaprocentuje w przyszłości.Wybór powinien być adekwatny do potrzeb danego dziecka, więc nie ma tu rozwiązania, które jest odpowiednie dla wszystkich. Zachęcam, więc do zapoznawania się z ofertą szkół specjalnych ponadpodstawowych, wizyty w takiej szkole w czasie dnia otwartego i przekonania się, czy jest choć cień prawdy w niesprawdzonych, negatywnych informacjach dotyczących kształcenia specjalnego.

Myśląc o nauce w szkole branżowej warto doskonalić te umiejętności, które są oczekiwane wobec osoby wykonującej dany zawód. Są to między innymi:
  • Sprawność maualna;
  • Dokladność, precyzja;
  • Wytrwałość;
  • Rozumienie poleceń złożonych;
  • Czytanie ze zrozumieniem;
  • Gotowość do ciągłej nauki i nabywania nowych umiejętności.

myśląc o nauce w szkole branżowej

Jakie umiejętności doskonalić w szkole podstawowej?

Dziękuję za uwagę