Want to make creations as awesome as this one?

Infografika na temat internetowego hejtu.

More creations to inspire you

BEYONCÉ

Horizontal infographics

ONE MINUTE ON THE INTERNET

Horizontal infographics

SITTING BULL

Horizontal infographics

RUGBY WORLD CUP 2019

Horizontal infographics

GRETA THUNBERG

Horizontal infographics

FIRE FIGHTER

Horizontal infographics

Transcript

Włącz empatię

01-

Nie zamieniaj się w hejtera

Zastanów się

02-

Stop kontrowersji

03-

Stop cancel culture

04-

Rozwijaj się

05-

Edukuj się

06-

Jak nie krzywdzić w sieci?

Pamiętaj, że za każdym internetowym pseudonimem i nickiem stoi realny człowiek, który tak jak i ty kieruje się emocjami, ma własne uczucia, lęki i zranienia. Nie pozwól, by pośrednictwo ekranu odebrało Ci empatię. Słowa mają moc. Te dobre wspierają i dają siłę, te złe krzywdzą i wyrządzają wiele szkód.

Zanim umieścisz w sieci jakikolwiek wpis, zastanów się:- Jaki jest jego cel? Czy kogoś nie atakuje, nie rani, nie wyśmiewa?- Czy sam chciałbyś/chciałabyś otrzymać taki komentarz? Kiedy masz ochotę napisać w Internecie komentarz, który jest niemiły, atakujący, wyśmiewający lub co gorsza wulgarny i obraźliwy powstrzymaj się. Przed każdym wpisem w sieci pomyśl, czy nie obrażasz konkretnych osób lub grup społecznych. Nie wspieraj lajkami obraźliwych wpisów innych ludzi.

Kontrowersja jest popularna. Nie wspieraj twórców, którzy tworzą tzw. toksyczny kontent (opierający się m.in. na wywoływaniu kłótni, ubliżaniu innym, byciu wulgarnym itp). Nie dawaj takim twórcom polubień, obserwacji, nie komentuj i nie zwiększaj ich zasięgów. Możesz ich wyciszyć lub zablokować. To co smutne, drastyczne, przerażające jest najbardziej klikalne. Nie daj się na to złapać i dla własnego zdrowia psychicznego i komfortu nie karm się negatywnymi treściami w sieci. Jeśli uważasz jakieś konta, treści, filmy, wpisy za szkodliwe i naruszają zasady danego portalu możesz skorzystać z opcji zgłoszenia. O tym co oglądasz w sieci warto rozmawiać z rodzicami/ opiekunami.

dobryslownik.pl definiuje cancel culture jako: "zjawisko społeczne, charakterystyczne dla współczesnej zglobalizowanej kultury zachodniej, liberalnej, masowo wymieniającej informacje za pośrednictwem mediów społecznościowych, polegające na szybkim, gwałtownym, radykalnym odmówieniu wartości osobom i działaniom, które naruszyły jakiś standard zachowań lub wyraziły pogląd niezgodny z wrażliwością i poglądami protestujących" Urszula Kuczyńska w artykule zamieszczonym na stronie krytykapolityczna.pl tak opisuje zjawisko kultury unieważniania: "Ktoś z powodu jednego fałszywego kroku albo odrębnej opinii nagle przestaje być jednym z nas, cały jego dorobek przestaje się liczyć, a on sam zostaje uznany za niegodnego naszej uwagi i czasu, i to nawet bez próby zrozumienia go czy choćby rozmowy." Być może byłeś/ byłaś świadkiem tzw. afery internetowej spowodowanej czyimś błędem, nieodpowiednia wypowiedzią itp. Zdarza się wtedy, że społeczność wychodzi poza ramy obiektywnej krytyki, czy kulturalnego zwrócenia uwagi.- podchodź ostrożnie do takich afer. Nie wydawaj pochopnych osądów i nie wspieraj cancel culture, niezależnie od tego czy sprawa dotyczy osoby publicznej (np. aktora, influencera itp.), czy osoby prywatnej (np. kolegi z klasy);- staraj się nie angażować w internetowe dramy i konflikty, nie daj się ponieść emocjom nawet gdy bronisz słusznej sprawy;- jeśli zdecydujesz się na wpis, pamiętaj, aby krytykować konkretne zachowanie, czy wypowiedź, a nie poniżać człowieka. Zwracaj uwagę, tak jak sam chciałbyś/ chciałabyś aby zwrócono ci uwagę; - nie przesyłaj dalej treści (np. filmów) naruszających dobre imię innych osób, krzywdzących, ośmieszających itp.

Nie spędzaj zbyt wiele czasu na przeglądaniu mediów społecznościowych. Zamiast tego:- dla własnej higieny psychicznej postaraj się znaleźć inny sposób na relaks, np. kolorowanki dla dorosłych, planszówki itp.- wypracuj dobre nawyki, takie jak regularne, odpowiednio zbilansowane posiłki, stała pora snu, dostosowana do możliwości aktywność fizyczna;- postaw na samorozwój, np. czytanie książek, słuchanie audiobooków z dziedzin, którymi się interesujesz. Szukaj nowych pasji, zainteresowań; - pamiętaj, by nie zaniedbywać odpoczynku, dbać o zdrowie fizyczne i psychiczne , a w razie problemów proś o pomoc osoby dorosłe.

Poszerzaj swoja wiedzę na temat rzeczywistości internetowej oraz zjawisk z nią związanych poprzez:- udział w zajęciach na temat bezpieczeństwa w Internecie organizowanych w szkole lub bibliotece;- czytanie najnowszej literatury z tego zakresu dedykowanej młodzieży;- obserwowanie w mediach społecznościowych specjalistów, organizacji, fundacji mówiących o bezpieczeństwie w sieci, np. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę;- rozmowę na interesujące Cię tematy z rodzicami, opiekunami, nauczycielami, pedagogami. Oni też mogą dowiedzieć się czegoś od Ciebie, odpowiedzi na nurtujące pytania możecie szukać wspólnie. W razie problemów pytaj, szukaj wsparcia.

Czym jest hejt? Według Słownika Języka Polskiego PWN hejt to «obraźliwy lub agresywny komentarz zamieszczonyw Internecie» "Ludzie potrafią się zachowywać paskudnie, jeśli wierzą, że robią coś dobrze. Błędnie wyobrażamy sobie typowego internetowego hejtera, że jest to osoba przeniknięta chęcią czynienia zła. Jest inaczej. Hejter to osoba głęboko przekonana, że robi coś dobrego, że stoi na straży prawdy, piękna, dobra i etyki. Należy się bać ludzi przekonanych, że są ludźmi dobrej woli. To oni robią w Internecie najwięcej zła." Wojciech Orliński [w:] "Polszczyzna 200 felietonów o języku", autor: Jan Miodek.

Jesteś ofiarą cyberprzemocy?Poproś o pomoc osoby dorosłe.Koniecznie poinformuj o tym rodziców, opiekunów, nauczycieli.