/  / Kradzieże samochodów w Polsce: problem prawdziwy czy urojony?

Kradzieże samochodów w Polsce: problem prawdziwy czy urojony?

CEP|
null
© IBRM Samar
null

Choć trudno w to uwierzyć, ale…. w Polsce problemu kradzieży samochodów praktycznie nie ma. Według danych pochodzących z Centralnej Ewidencji Pojazdów, w 2018 roku z powodu kradzieży wyrejestrowane zostały 6 844 samochody osobowe. Stanowi to zaledwie 0,04% parku jeżdżących po polskich drogach "osobówek", których w ubiegłym roku było ponad 17 mln.

Warto zaznaczyć, że z roku na rok spada liczba wyrejestrowań aut z powodu ich kradzieży. Cztery lata temu, w 2015 roku, liczba takich pojazdów wyniosła 8 256 sztuk, w 2017 roku - 7 713 sztuk, a w ubiegłym - 6 844 sztuki (co oznacza spadek r/r o 11,3%).

W ubiegłym roku najczęściej kradziono auta marki Audi (871 sztuk), najpopularniejszym wśród amatorów cudzej własności modelem było Audi A4 (247 sztuk). Biorąc pod uwagę kombinację marka/rocznik, właścicieli traciły najczęściej Toyoty wyprodukowane w 2016 roku (189 sztuk), a liderem wśród modeli była Toyota Auris z 2016 roku (54 sztuki z ponad 11 tys. zarejestrowanych, czyli 0,5%).

"Najpopularniejszym" rocznikiem był 2016r., a "najpopularniejszymi" markami z tego rocznika: Toyota (189 sztuk) oraz Mazda (100 sztuk). Jeżeli chodzi o Audi - markę z największą liczbą kradzieży - to najczęściej "znikały" egzemplarze z roczników 2008 i 2010 (po 81 sztuk) oraz 2009 i 2012 (po 80 sztuk).



Szczegółowe informacje o tym, które marki samochodów osobowych i z jakich roczników produkcji były najczęściej kradzione w danym województwie, znajdą Państwo w naszej infografice, klikając w obszar danego województwa.

Prosta analiza problemu kradzieży samochodów osobowych wyłącznie na podstawie liczb bezwzględnych prezentuje jednak niepełny i nie do końca prawdziwy obraz sytuacji. Ciekawsze wnioski na temat trendów na "rynku złodziejskim" przynosi porównanie liczby wyrejestrowań (z powodu kradzieży) do ogólnej liczby aut danej marki w Polsce. Takie zestawienie pokazuje jak duże jest prawdopodobieństwo kradzieży danego modelu i którzy kierowcy powinni obawiać się utraty swojego auta.

Pełny raport dotyczący wyrejestrowań aut z powodu kradzieży obejmujący m.in.: rankingi modeli oraz odniesienia do parku 2018, dostępny jest odpłatnie. Osoby zainteresowane zakupem prosimy o kontakt na adres oferta@samar.pl.
 
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane