Udostępnij

Azjatyckie miasto zmieni dachy wszystkich budynków publicznych w elektrownie słoneczne

14.02.2020

Seul ogłosił, że do 2022 roku na wszystkich budynkach należących do miasta zostaną zamontowane panele słoneczne. Stolica Korei Południowej planuje energią ze źródeł odnawialnych zaspokoić nie tylko część potrzeb samorządu, ale też zasilać nią kilkaset tysięcy mieszkań.

Projekt nosi nazwę The Solar City Seoul i jest częścią większego planu, którego celem jest uwolnienie kraju od zależności od węgla oraz gazu, ale też – mówi się o tym niekiedy – atomu. Celem jest, by w 2040 roku 35 proc. energii w kraju pochodziło ze źródeł odnawialnych. Jednak nie wszędzie zmiana przebiega tak samo i w takim samym tempie.

Stolica postanowiła wskazać innym kierunek zmian i uruchomiła bardzo ambitny projekt przejścia na prąd ze słońca. Seul zapowiedział, że chce, by w 2022 roku instalacje fotowoltaiczne miały moc 1 GW [to tyle, ile cała Polska miała w październiku ubiegłego roku]. Metodą jego osiągnięcia będzie nie tylko zamontowanie paneli słonecznych na „wszystkich należących do miasta budynkach, gdzie jest to możliwe”, ale też liczne udogodnienia i zachęty dla biznesu oraz odbiorców indywidualnych.

Najcieplej są przyjmowane, bez zaskoczenia, dotacje do ich instalacji.

Władze miasta chcą, by panele fotowoltaiczne pojawiły się w milionie gospodarstw domowych. Nie tylko na dachach, bo część z nich ma być mini-instalacjami, które mogą się zmieścić na przykład na balkonach.

Obecnie takich mniejszych i większych instalacji jest w mieście około 160 tys. Ciekawostką jest to, że zmianę zapoczątkowała nie troska o klimat lub portfel, a strach wywołany przez katastrofę elektrowni w Fukushimie.

Fot. Seul, Shutterstock.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.