7 powodów dla których warto uczyć dzieci programowania.

[Języki programistyczne nie są już domeną informatyków, a narzędziem, które pozwala uczniom rozwijać myślenie kreatywne, doskonalić umiejętności analityczne, nadążać za postępem techniki i z owoców tego postępu świadomie korzystać. (Cytat ze strony mistrzowiekodowania.pl)]

Nauka programowania dla dzieci przez zabawę

Wielu rodziców ma wątpliwości, co do tego, kiedy należy zacząć.Większość uważa, że kiedy przyjdzie odpowiedni czas, zajmie się tym szkoła. Panuje też przekonanie, że jest to zajęcie dla dorosłych, starszej młodzieży, ale absolutnie nie dla dzieci, które sobie nie poradzą z tak trudnym zagadnieniem. Na szczęście wcale tak nie jest. Dzieci mogą programować, ogromnie im to służy, w dodatku nauka programowania dla dzieci jest dla nich fantastyczną zabawą. Dzieci nie siadają bowiem przed pustym ekranem, na którym muszą „wyczarować” złożony program. Do dyspozycji młodych programistów jest wiele bardzo interesujących propozycji:

Scratch – najpopularniejsze narzędzie, stworzone przez MIT. Scratch jest dostępny w języku polskim i całkowicie darmowy. Należy do języków obiektowych, a programowanie odbywa się w sposób wizualny – nie ma potrzeby wpisywania kodu, zamiast tego wystarczy ułożyć (przez przeciąganie i upuszczanie) elementy mające kształt puzzli w określonym porządku. Niewiele trzeba, aby wybrana postać poruszała się. Można też wstawić animacje, muzykę, a efektami swojej pracy pochwalić się na stronie.

LOGO – to dość wiekowy język, gdzie programuje się ruchy małego żółwia, a on poruszając się zostawia linie. Pozwala to tworzyć rysunek. W Polsce najbardziej znana (i często stosowana w szkołach) jest Logomocja. Należy do niej jednak wykupić licencję.

Blockly – umożliwia programowanie wizualne z wykorzystaniem przeglądarki internetowej, nie ma potrzeby instalowania programu.

Do zabawy w programowanie mogą też zachęcić gry i aplikacje dostępne na telefon lub tablet, takie jak:

Robo Logic – gra logiczna, gdzie trzeba kierować bohaterem gry, aby dotrzeć do celu, dostępna na iOS (iPhone).

Cargo Bot – trzeba kierować dźwigiem, aby ułożyć bloki. Wersja iOS na tablet (iPad),

Light-bot – programowanie robocika tak, aby zapiło światło. Wersja na Android.

Algoid – dla bardziej wymagających, bo sterowanie żółwikiem wymaga tworzenia kodu tekstowo, dostępny na Android.

KTurtle to z kolei wolne i darmowe oprogramowanie dla systemu Linux. Żółwik porusza się analogicznie jak w Logo.

Turtle ART – również działający w Linuksie, zawiera środowisko graficzne, dzięki czemu programowanie jest równie łatwe jak w Scratch.

Nauka pisania programów to gimnastyka dla mózgu. Pozwala wypracować umiejętność efektywnego myślenia o rzeczach niezwiązanych z informatyką. (Bill Gates)

blog12

Dlaczego warto uczyć dzieci programowania?

1.

 Dziecko czuje się sprawcą: „napisałem program i on działa”, a świadomość, że zmusiło się taką skomplikowaną maszynę do określonego działania sprawia, że nabiera też ono wiary w siebie i swoje możliwości.

2.

Komputer, postać na ekranie czy malutki robocik – nie domyślą się, co dziecko chce im przekazać. Oczekiwania względem nich muszą być wyrażone niezwykle precyzyjnie. Programowanie uczy jasnego wyrażania swoich oczekiwań.

3.

Logiczne myślenie – programowanie wymaga poznania szeregu algorytmów i rozumienia ich, konieczne jest też przewidywanie konsekwencji danego rozwiązania i planowanie działań.

4.

Umiejętność konsekwentnego dążenia do celu – programując trzeba stale przestrzegać pewnych niezmiennych zasad, pominięcie jakiegoś elementu sprawia, że program nie działa.

5.

Kodowanie wymaga też cierpliwości i wytrwałości – szukanie błędu czasami trwa chwilę.

6.

Żeby stworzyć grę lub animację trzeba myśleć twórczo, szukać nowych rozwiązań.

7.

Doświadczenia z innych krajów wskazują na to, że dzieci potrafią opanować podstawy programowania i że przychodzi im to z dużą łatwością oraz sprawia mnóstwo radości.

Zwolennicy wczesnego uczenia dzieci programowania uważają, że to tak, jak z każdym innym językiem – im wcześniej dziecko zacznie naukę, tym lepiej. Programowanie nie jest tylko dla dzieci wybitniej uzdolnionych w tym kierunku, ale dla wszystkich – jest to po prostu nauka jeszcze jednego języka. Języka potrzebnego w przyszłości.

One Comment on ““7 powodów dla których warto uczyć dzieci programowania.”

  1. Kasia K.

    Dzięki za inspirację 🙂 Właśnie czegoś takiego szukałam! Córa ostatnio dostała od mojej siostry grę do nauki programowania Scottie Go! Tak jej się spodobała, że na święta planujemy jej kupić kolejną część przygody Scottie GO! Labirynt! , ale poszukuję też innych metod i narzędzi. Także ten artykuł był bardzo pomocny 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *