Kup subskrypcję
Zaloguj się

Sprzęt polskiej firmy poleci w kierunku Jowisza

Urządzenia polskiej firmy Astronika po raz kolejny polecą w kosmos, tym razem na pokładzie sondy w kierunku Jowisza i jego księżyców - poinformowała spółka. Start misji JUICE, organizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną, zaplanowano na 2022 rok.

Urządzenia pomiarowe polskiej firmy Astronika polecą w kierunku Jowisza. Na zdjęciu: Jowisz uchwycony przez sondę NASA Juno w maju 2019 r.
Urządzenia pomiarowe polskiej firmy Astronika polecą w kierunku Jowisza. Na zdjęciu: Jowisz uchwycony przez sondę NASA Juno w maju 2019 r. | Foto: Polaris Images / East News

Misja JUICE ma pozwolić m.in. na dostarczenie odpowiedzi na jedno z kluczowych pytań dotyczących układu słonecznego: czy tak daleko od Słońca można znaleźć wodę w stanie ciekłym?

Polska firma wyśle sprzęt w stronę Jowisza

Astronika do misji zaprojektowała dwa urządzenia pomiarowe: system anten RWI (Radio Wave Instrument) oraz cztery instrumenty z czujnikami pomiaru potencjału plazmy LP-PWI (Langmuir Probe – Plasma Wave Instrument). Mają one zbierać dane do ok. 2030 roku, sama podroż na Jowisza zajmie osiem lat. Według wiceprezesa Astroniki Łukasza Wiśniewskiego, Polska "uznawana jest za europejskiego lidera technologii RWI".

Astronika wykorzystała przy tym innowacyjne, opatentowane przez siebie technologie. "Obydwa systemy są bardzo lekkie, ważą mniej niż 2 kg, co jest ekstremalnie niską wagą, biorąc pod uwagę siły, jakie będą na nie oddziaływać - chociażby przy starcie rakiety" - wyjaśniła firma. Dodała, że mechanizm LP-PWI został zaprojektowany, by wytrzymał wszelkie obciążenia podczas misji, ale też nie zniszczył sam siebie podczas otwarcia sondy.

Zobacz też: NASA pokazała niesamowite zdjęcia Jowisza zrobione przez sondę wartą 1 mld dol.

W trakcie projektowania urządzeń konstruktorzy Astroniki musieli też wziąć pod uwagę temperatury, na jakie będą narażone urządzenia: od ok. 280 stopni Celsjusza w okolicy Wenus do nawet -200 stopni Celsjusza, kiedy sonda znajdzie się w cieniu Jowisza.

To nie pierwszy raz, gdy sprzęt Astroniki poleci w kosmos. W 2018 r. spółka w ramach misji NASA InSight wysłała na Marsza penetrator Kret, którego zadaniem było wbić się 5 metrów pod powierzchnię Czerwonej Planety. W listopadzie 2018 r. InSight z powodzeniem wylądował na Marsie ze sprzętem polskiej firmy na pokładzie.

WARTO WIEDZIEĆ: