Niemcy: Barbarzyńskie eksperymenty na zwierzętach

Organizacja Cruelty Free International ujawniła laboratorium, w którym dokonywano przerażających testów na zwierzętach. Obrońcy praw zwierząt uważają, że z badań, które przeprowadzano w laboratorium mogły korzystać firmy farmaceutyczne, przemysłowe i agrochemiczne na całym świecie.

Aktualizacja: 16.10.2019 12:28 Publikacja: 16.10.2019 12:16

Niemcy: Barbarzyńskie eksperymenty na zwierzętach

Foto: AFP

Wideo zostało nakręcone z ukrytej kamery w zlokalizowanym pod Hamburgiem Laboratorium Farmakologii i Toksykologii (LPT). Aktywiści z organizacji Cruelty Free International podkreślają, że sytuacje, które zostały zarejestrowane na wideo są „jawnym naruszeniem unijnych standardów”.

Małpy, na których przeprowadzane są eksperymenty prowadzone są na badania przy pomocy metalowych chwytaków. Następnie ich ruchy są krępowane i zmuszane są one do stania przez długi czas w niewygodnych pozycjach. Na wideo widać pracowników laboratorium, którzy w szokujący sposób obchodzą się ze zwierzętami. Jeden z nich uderza głową małpy o framugę drzwi. Niektóre ze zwierząt przetrzymywane są także w tragicznych warunkach - trafiają do klatek mniejszych niż metr sześcienny.

W Laboratorium Farmakologii i Toksykologii testy przeprowadza się także na psach oraz kotach. Psy żyją w skandalicznych warunkach - niebywale brudnych kojcach, z odchodami oraz czymś, co przypomina plamy krwi. Wstrząsają także obrazy kotów, którym zdarto skórę z łap.

Obrońcy praw zwierząt są oburzeni i nie mają wątpliwości, że cierpienie zwierząt poddanym badaniom skandaliczne. Zwracają uwagę na naruszanie unijnych norm w tej kwestii oraz zaznaczają, że przeprowadzane w tej sposób badania są bezsensowne, gdyż skrajny stres zwierząt będzie zniekształca ich wyniki.

Kate Willett z Humane Society International powiedziała, że ??zachowanie to jest „barbarzyńskie”. - Tego rodzaju badania nie są uzasadnione etycznie i być może są nielegalne. Każdy kraj opracowuje własne wytyczne dotyczące opieki nad zwierzętami, ale trzymanie psów w tych przerażających warunkach będzie mieć poważne konsekwencje dla jakości wyników naukowych - powiedziała. - Czas, aby tego typu testy wylądowały na śmietniku historii. Istnieją nowe metody testowania, obchodzące się bez zwierząt i bezpieczne. Oglądanie tego typu nadużyć w imię nauki jest więc w XXI wieku niewybaczalne - dodała. 

Od 2015 roku w obiekcie odbyło się dziewięć inspekcji, z których siedem było niezapowiedzianych. Jedna z nich miała miejsce 8 października. Władze zgłosiły dowody nadużycia tydzień później. Inspektorzy zauważyli, że 44 małpy trzymano „w zbyt małych klatkach” i zgłaszali „długotrwałe szkody i znaczne cierpienie”.

Według „Süddeutsche Zeitung” placówka została ukarana także grzywną w wysokości 300 euro, ponieważ bez pozwolenia wykorzystała w badaniach nowe psy. Laboratorium twierdzi natomiast, że władze nigdy nie sprzeciwiły się ich „hodowli zwierząt”.

Obrońcy praw zwierząt uważają, że z testów, które przeprowadzano w laboratorium mogły korzystać firmy farmaceutyczne, przemysłowe i agrochemiczne na całym świecie.

Społeczeństwo
Zmarła Jadwiga Staniszkis
Społeczeństwo
Pietrzak mówił o barakach Auschwitz dla migrantów. Świrski: Wolność słowa, miał prawo
Społeczeństwo
Nie żyje Joanna Dworakowska. Polska arcymistrzyni szachowa miała 45 lat
Społeczeństwo
IMGW: Zmiana pogody. Spodziewane ochłodzenie, opady i burze
Społeczeństwo
Nie żyje prof. Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii