XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 21 godz
  • 12 min
  • 31 sek

Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt. Co robią samorządy?

Dziś (4 kwietnia) obchodzimy Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt. Eksperci podkreślają, że nie można rozwiązać problemu bezpańskich zwierząt, ograniczając się jedynie do ich wyłapywania i umieszczaniach w schroniskach. Dlatego coraz więcej gmin prowadzi projekty ograniczające populację zwierząt bezdomnych, na przykład poprzez ich sterylizację.
  • Według szacunków fundacji "Viva!", w zarejestrowanych schroniskach będących pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej znajduje się ponad 100 tysięcy zwierząt.
  • Na problem bezdomności zwierząt zwracał uwagę m.in. Najwyższa Izba Kontroli, która opracowała rekomendacje dla samorządów.
  • Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt został ustanowiony w 2010 roku. Od tego roku w 33 krajach zwierzęta bezdomne mają swoje święto.

Według szacunków fundacji "Viva!", w zarejestrowanych schroniskach będących pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej znajduje się ok. 110 tys. zwierząt. Liczba ta jest obarczona dużym błędem, ponieważ nie uwzględnia miejsc prowadzonych przez fundacje, takich jak domy tymczasowe, hotele.

W zeszłym roku odbył się, organizowany przez Najwyższa Izbę Kontroli, cykl spotkań poświęcony problemowi bezdomnych zwierząt. Celem tych spotkań było wskazywanie samorządom i zainteresowanym instytucjom dobrych praktyk w zakresie ochrony zwierząt i walki z ich bezdomnością. Jak podkreślano, nie można rozwiązać problemu bezpańskich zwierząt, ograniczając się jedynie do ich wyłapywania i umieszczaniach w schroniskach. Tymczasem właśnie do tego sprowadza się obecnie działalność większości polskich samorządów.

NIK przedstawiła wówczas swoje rekomendacje. Wskazywała, że konieczne jest znakowanie i rejestrowanie wszystkich zwierząt domowych, upowszechnianie zabiegów kastracji lub sterylizacji zwierząt (zarówno tych przebywających w schroniskach, jak i posiadających właścicieli) oraz działania edukacyjno-popularyzatorskie na rzecz kształtowania właściwego stosunku do ochrony zwierząt.

Izba wykryła nieprawidłowości dotyczące między innymi nieweryfikowania przez gminy jakości realizacji zadań przez podmioty, którym powierzono odławianie lub opiekę nad zwierzętami. Działania większości skontrolowanych samorządów koncentrowały się na odławianiu zwierząt i przekazywaniu ich do schronisk bądź przytulisk. Marginalizowano natomiast lub wręcz pomijano potrzebne dla zapobiegania bezdomności działania profilaktyczne dotyczące sterylizacji i kastracji zwierząt, propagowania ich adopcji, a także znakowania i rejestracji.

Samorządy wprowadzają różne programy

We Wrocławiu w 2018 roku ruszył pilotażowy program bezpłatnej sterylizacji lub kastracji psów i kotów będących własnością mieszkańców. Program bezpłatnej sterylizacji lub kastracji psów i kotów w głównej mierze ma zapobiegać bezdomności zwierząt domowych będących własnością mieszkańców Wrocławia, którzy zakwalifikują się do udziału w programie.

Poznań przeznaczy ponad 3 mln zł na program opieki nad bezdomnymi zwierzętami i na zapobieganie bezdomności zwierząt. W planach jest m.in. elektroniczne znakowanie oraz sterylizacja kotów i psów. Miasto poinformowało też o powołaniu zespołu, który wypracuje strategię działań mającą poprawić los zwierząt. W jego skład wchodzą radni miejscy, przedstawiciele fundacji zaangażowanych w ochronę zwierząt, strażnicy miejscy oraz urzędnicy. 

W Warszawie prowadzone są kampanie promujące adopcję zwierząt, m.in. projekt "Adoptuj Warszawiaka", który istnieje od 2015 roku. W ramach akcji podopieczni schroniska "Na Paluchu" wychodzą z boksów i jadą wraz z wolontariuszami w miejską przestrzeń, gdzie warszawiacy, zainteresowani adopcją psa, mogą osobiście poznać pupila na miejscu zbiórki oraz porozmawiać z jego tymczasowym opiekunem.

W Warszawie przy ul. Grójeckiej na Ochocie funkcjonuje również koci punkt adopcyjno-informacyjny "Ochota na Kota". Tam na co dzień mieszkają koty, których życie można podglądać przez szybę, zapoznać się z nimi oraz zaadoptować. Wszystkie koty są gotowe do adopcji, a formalności dokonuje się na miejscu. Ponadto, w placówce odbywają się edukacyjne warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Jest projekt zmian w ustawie o ochronie zwierząt

Na problem bezdomnych zwierząt zwracał uwagę także Związek Gmin Wiejskich RP, przy okazji opiniowania projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Projektowane zmiany, autorstwa grupy posłów PiS, zakładają między innymi wprowadzenie obowiązku znakowania psów i utworzenie centralnego rejestru, zakaz hodowli zwierząt na futra i wykorzystywania zwierząt w cyrkach.

Związek Gmin Wiejskich RP wskazuje między innymi, że nikt nie policzył, ile będzie kosztowała zmiana przepisów. Jak zauważa Związek Gmin Wiejskich  nie sporządzono oceny skutków finansowych wejścia w życie ustawy. Zdaniem ZGW koszty dla samorządów mogą być znaczne. Związek zauważa także, że projektodawcy ustawy nie określili źródeł pokrycia przyszłych wydatków związanych z nowelizacją przepisów.

A kosztów dla gmin może być sporo. Jedną z nich, które ZGW także ocenia negatywnie, jest obciążenie samorządów kosztami utrzymania zwierząt odbieranych przez organizacje społeczne właścicielom (np. w przypadku podejrzenia o znęcanie się). Takie koszty później mają być pokrywane przez właścicieli zwierząt, jednak jak twierdzi związek, nie ma gwarancji skutecznej egzekucji zwrotu środków. 

W opinii zwraca się także uwagę na to, że gminy zostaną obciążone kosztami identyfikacji i sterylizacji wyłapywanych zwierząt. Samo scedowanie tego obowiązku na samorządy nie zostało negatywnie ocenione, jednak związek zauważył, że na jego realizację potrzebne będą dodatkowe środki z budżetu centralnego.

Na kłopotliwe zapisy projektowanych zmian zwraca uwagę także Związek Miast Polskich, choć przyznaje, że zaproponowane regulacje stanowią krok w stronę docelowego rozwiązania problemu bezdomności zwierząt na poziomie gminy.

Jako trudny do wykonania ZMP ocenia między innymi  postulat nałożenia na gminę obowiązku identyfikacji bezdomnych psów oraz kotów w ciągu doby od ich wyłapania i dlatego proponuje wydłużyć ten termin do np. trzech dni. ZMP podnosi, iż zgodnie z nowym brzmieniem definicji schroniska dla zwierząt jego obowiązkiem będzie przyjmowanie także zwierząt gospodarskich. To zaś spowoduje konieczność dostosowania pomieszczeń schroniska do przyjmowania takich zwierząt, co będzie generować dodatkowe koszty dla samorządów.

Czytaj także: Najmniej psów w schronisku "Na Paluchu" w historii

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!