REKLAMA

VAT: Rozliczamy faktury w imporcie i eksporcie towarów spoza UE

2004-08-04 06:34
publikacja
2004-08-04 06:34
Z dniem 1 maja 2004 r. zlikwidowano granice celne pomiędzy państwami wchodzącymi w skład Unii Europejskiej. W związku z tym import i eksport towarów będzie miał miejsce tylko w przypadku obrotu towarowego pomiędzy Polską a państwami spoza Wspólnoty (tzw. krajami trzecimi).

Import towarów

Przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. Import będzie również miał miejsce wówczas, gdy towary na terytorium innego państwa członkowskiego zostaną objęte procedurą składu celnego, tranzytu, odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń i przestaną podlegać tym procedurom na terytorium kraju (Polski).

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powstania długu celnego. W przypadku towarów objętych procedurą celną uszlachetniania czynnego w systemie ceł zwrotnych, odprawy czasowej z częściowym zwolnienie, od należności celnych przywozowych, czy też przetwarzania pod kontrolą celną- obowiązek podatkowy powstaje z chwilą objęcia towarów tą procedurą. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja dotycząca importu towarów objętych procedurą celną składu celnego, odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, uszlachetniania celnego w systemie zawieszeń, tranzytu. Jeżeli od towarów objętych tymi procedurami pobierane będą opłaty wyrównawcze lub opłaty o podobnym charakterze, a nie powstanie jednocześnie dług celny, to obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów powstanie z chwilą wymagalności tych opłat.

Podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług z tytułu importu towarów jest wartość celna powiększona o należne cło, a jeżeli import dotyczy towarów akcyzowych-wartość celna powiększona o należne cło oraz podatek akcyzowy. Do podstawy opodatkowania wlicza się prowizje, opakowania, transport i koszty ubezpieczenia, które powstają w związku z transportem towarów do innego (niż pierwsze) miejsca przeznaczenia na terytorium Wspólnoty, jeżeli miejsce to jest znane w momencie dokonywania importu towarów. W części , w jakiej towary będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługiwać będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu importu towarów, tj. o sumę kwot podatku wynikającą z dokumentu celnego.

Przykład

Polska firma dokonała w maju 2004 importu towarów i w maju posiada dokument celny. Jak i kiedy należy ewidencjonować podatek VAT w ewidencji zakupów VAT poszczególnych kosztów?

Podatkiem naliczonym jest również VAT zawarty w dokumencie celnym potwierdzającym dokonanie importu towarów. Na podstawie deklaracji celnej podatnik ma obowiązek uiścić należności celno-podatkowe, a następnie podatnik ma prawo wykazać VAT z tytułu importu towarów w ewidencji zakupu i odliczyć w deklaracji VAT-7. Obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego następuje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał dokument celny lub w następnym okresie rozliczeniowym. Jeżeli podatnik dokonał importu towarów w maju 2004 r. i w maju 2004 r. posiada dokument celny, to ma prawo odliczenia podatku naliczonego w deklaracji za maj 2004 r. lub czerwiec 2004 r.

Eksport towarów

Od 1 maja 2004 r. uległa zmianie definicja eksportu towarów. Eksport towarów to potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, jeżeli wywóz dokonywany będzie przez dostawcę lub w jego imieniu, albo przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu. Obecnie oznacza to, że towar musi zostać wywieziony z terytorium Wspólnoty, a nie jak miało miejsce w świetle przepisów ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym z terytorium Polski. Obecnie wywóz towarów do innego państwa członkowskiego nie jest już eksportem towarów- jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów.

W przypadku eksportu towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. Potwierdzenie wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty nie zawsze będzie dokonywał polski urząd celny. W przypadku dokonywania wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty, ale przez granicę z państwem trzecim w państwie członkowskim innym niż Polska, potwierdzenia wywozu towarów dokonuje urząd celny w państwie członkowskim, przez który faktycznie towary zostały wywiezione poza Wspólnotę. Przepisy dotyczące fakultatywnego powstania obowiązku podatkowego w przypadku kiedy podatnik otrzymał co najmniej 50 % ceny nadal są aktualne.

W takim przypadku obowiązek podatkowy powstaje jeżeli:

a) wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania tej części należności

b) eksporter przedstawi w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe, kwoty zwrotu różnicy podatku.

Eksport towarów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 0% przy spełnieniu warunków określonych w ustawie (art. 41 ustawy o VAT).

Przykład

Polska firma w czerwcu 2004 dokonała sprzedaży i wywozu wyposażenia łazienek do USA. Czy wywóz ten można potraktować jako eksport towarów, a jeśli tak to w jaki sposób go opodatkować i ująć w deklaracji VAT-7 ?

Eksportem towarów w rozumieniu ustawy o VAT (art. 2 pkt 8) jest potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty. Wywóz zatem wyposażenia łazienek do USA należy uznać dla celów VAT za wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty (USA nie należy do UE), a więc stanowi eksport towarów dla potrzeb VAT. Aby eksporter mógł zastosować do sprzedaży i wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty stawkę podatku 0 %, czyli wskazania jej w ewidencji i deklaracji VAT-7 za czerwiec 2004, musi spełnić warunek otrzymania (przed złożeniem deklaracji VAT-7 za czerwiec 2004) dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. Musi to być dokument celny wystawiony przez urząd celny wyjścia, potwierdzający procedurę wywozu. Jeżeli ten warunek nie jest spełniony nie wykazuje tej dostawy w ewidencji sprzedaży za miesiąc czerwiec 2004, lecz w okresie następnym tzn. w lipcu 2004 stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem jednak otrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty, przed złożeniem deklaracji VAT-7 za lipiec 2004. W razie nieotrzymania tego dokumentu w tych terminach eksporter, od takiej dostawy ma obowiązek zastosowania stawki podatku właściwej dla dostawy tego towaru w kraju (w Polsce), wykazania jej w ewidencji sprzedaży z tą stawką i rozliczenia w deklaracji VAT-7 za sierpień 2004. Późniejsze jednak otrzymanie przez firmę polską dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium wspólnoty, upoważnia ją do dokonania korekty złożonej deklaracji VAT-7 za sierpień 2004.

Ewelina Wachał

Źródło:
Tematy
Wygodna Pożyczka, gdzie chcesz i na co chcesz!

Wygodna Pożyczka, gdzie chcesz i na co chcesz!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki