PŁ. Dobrze wybrałam - Daria Duś

Tworzenie paliw i olejów napędowych najwyższej jakości, poznawanie parametrów fizykochemicznych olejów napędowych i biokomponentów - a wszystko w czołowej firmie w branży! Daria Duś, absolwenta inżynierii biochemicznej na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska opowiada o tym, jakie możliwości daje staż w Orlen Laboratorium – Spółce z Grupy Kapitałowej ORLEN S.A.

Ukończyła Pani studia inżynierskie na inżynierii biochemicznej. Jak wyglądają studia na tym kierunku?

Kierunek inżynieria biochemiczna obejmuje zagadnienia z zakresu biologii, chemii, mikrobiologii oraz biotechnologii. To są studia, które poleciłabym wszystkim osobom, które interesowały się kiedykolwiek przeprowadzaniem eksperymentów w laboratorium, doświadczeń i interesują się wyżej wymienionymi tematami. Na pierwszych semestrach studiów zdobywa się wiedzę z biologii, chemii i matematyki. To są przedmioty, które przygotowują do dalszych etapów kształcenia. Natomiast na wyższych semestrach zdobywa się wiedzę z biochemii, inżynierii m.in. procesowej z elementami automatyki i informatyki.

Pracę zawodową zaczęła Pani już w czasie studiów, korzystając z programu stażowego PKN ORLEN. Czym zajmuje się Pani w czasie stażu?

Daria Duś w firmie ORLEN Laboratorium.

Do moich zadań należy głównie wykonywanie mieszanek symulacyjnych olejów napędowych z biokomponentami i dodatkami oraz zajmuję się przeprowadzaniem szeregu analiz fizykochemicznych. Badamy poprawności parametrów próbek, m.in. skład chemiczny, kontrolujemy lepkość, gęstość czy zawartość wody. Analizy w ORLEN Laboratorium wykonywane są 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, bez przerwy. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić najwyższy standard i jakość paliwa. Optymalny skład produktów naftowych ma znaczenie podczas zmieniających się w ciągu roku warunków atmosferycznych. Pracujemy nad tym, aby osiągnąć takie właściwości, które np. ułatwią rozruch silnika czy wpłyną na ekonomię zużycia paliwa.

Jaka wiedza, zdobyta w czasie studiów, jest dla Pani szczególnie przydatna podczas stażu? I w jaki sposób staż uzupełnił Pani wiedzę z czasu studiów?

Myślę, że szczególnie przydatna jest zarówno wiedza z obszaru badań fizyko - chemicznych, jak i mikrobiologicznych. Produkty naftowe mogą ulegać skażeniu mikrobiologicznemu, co może prowadzić do obniżenia jakości paliwa i zapychania filtrów w pojazdach. Dlatego też rolą laboranta jest regularne kontrolowanie parametrów zapobiegających takim przypadkom. W ORLEN Laboratorium pracuję na nowoczesnych i zaawansowanych technicznie urządzeniach, które umożliwiają wykonywanie badań paliw najnowszymi metodami. Przydatna podczas stażu jest też wiedza zdobyta na uczelni. W trakcie studiów poznałam metodykę badań i procedury postępowania w przestrzeni laboratoryjnej, poza tym mam też na stażu do czynienia z aparaturą, którą już poznałam na studiach i dzięki temu mogę sprawniej wykonywać powierzone mi zadania.

Jakie wspomnienia z czasów studiów najgłębiej zapisały się w Pani pamięci?

Zdecydowanie dobrze wspominam czas spędzony na różnego rodzaju zajęciach laboratoryjnych. To właśnie na laboratoriach teorię mogłam wykorzystać w praktyce i zobaczyć, jak zachodzą wszelkie reakcje. Zawsze lubiłam przeprowadzać doświadczenia i eksperymenty i nadal jest to dla mnie bardzo interesujące! Szczególnie wyróżniłabym zajęcia z Inżynierii Bioprocesowej. Bardzo ciekawy przedmiot i- tutaj dziękuję kadrze naukowej- prowadzony w przystępny i interesujący sposób. Każdy z zaciekawieniem słuchał jak bardzo przyszłościowe są zagadnienia związane z optymalizacją procesów biochemicznych i mikrobiologicznych. To było naprawdę wciągające!

Daria Duś w firmie ORLEN Laboratorium.
Dlaczego warto zdecydować się na staż zanim podejmie się pełnowymiarowe zatrudnienie? Co daje Pani staż w PKN ORLEN?

Staż to odpowiedni moment poszukiwań własnej ścieżki zawodowej, weryfikacji oczekiwań względem pracodawcy i doskonały sposób wejścia na rynek pracy. Podczas stażu student ma okazję uzupełnić swoją wiedzę pod okiem specjalistów i stopniowo doskonalić praktyczne umiejętności z wybranej dziedziny. Staż „Kierunek ORLEN” jest skierowany do osób, które stawiają swoje pierwsze kroki na rynku pracy. Dla mnie to jest dobra okazja, aby poznać „od środka” funkcjonowanie lidera na rynku energetycznym i petrochemicznym w kraju, jakim jest ORLEN i zdobyć doświadczenie w jednej ze spółek Grupy. Staż w ORLEN Laboratorium daje mi przede wszystkim dużą satysfakcję i radość! Mam tu możliwość rozwoju, współpracuję ze specjalistami w swoich dziedzinach. Poznaję też wiele ciekawych osób, bo staż to nie tylko praca, ale też interakcje między pracownikami!

Dlaczego warto wybrać Politechnikę Łódzką?

Politechnika Łódzka to jedna z największych uczelni technicznych w Polsce, która jest ceniona przez pracodawców w regionie i zajmuje wysokie miejsca w rankingach. Potwierdza to m.in. ranking „Perspektywy”, gdzie Politechnika Łódzka zajmuje 3 miejsce wśród uczelni akademickich pod względem innowacyjności. Ma ona do zaoferowania szeroki profil kształcenia i jest nastawiona na rozwój. Według mnie atutem uczelni jest to, że prowadzący starają się wychwycić innowacje z rynku i omawiają je w ramach zajęć. Dzięki temu studenci są na bieżąco z tym, co dzieje się na rynku.

 

Rozmawiała: dr Aleksandra Pawlik

Grafika: Filip Podgórski

Zdjęcia: Firma ORLEN Laboratorium

 

  ORLEN Laboratorium to Spółka z Grupy Kapitałowej ORLEN S.A., należąca do czołówki polskich firm wykonujących analizy paliw, produktów ropopochodnych, wód, ścieków, gleby i powietrza. Firma specjalizuje się w realizacji usług analitycznych z branży chemicznej w sieci placówek laboratoryjnych ulokowanych na terenie całego kraju.

Poznaj nasz kampus