Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Zmarł Włodzimierz Liszka, wieloletni trener i działacz Unii Oświęcim. Popularyzator historii oświęcimskiego sportu

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Archiwum Gazety Krakowskiej
W wieku 77 lat zmarł Włodzimierz Liszka, wieloletni trener i działacz sportowy. Przez lata związany był z Unią Oświęcim, jako trener, wychowawca młodych sportowców i działacz, m.in. wiceprezes klubu do spraw szkoleniowych. Był bardzo zaangażowanym popularyzatorem historii oświęcimskiego sportu i oświaty oraz organizatorem rywalizacji dzieci i młodzieży.

Odejście Włodzimierza Liszki z wielkim żalem przyjęło całe środowisko sportowe Oświęcimia, którego był pierwszoplanową postacią przez wiele lat.

Pół wieku z Unią Oświęcim

Urodził się 7 października 1943 roku. Był absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Z oświęcimską Unią związał się w 1972 roku, m.in. jako współzałożyciel sekcji pływackiej, w której był następnie trenerem w latach 1972 - 1981. Na przełomie lat 70 i 80. pełnił funkcję szefa wyszkolenia w klubie. W latach 1995 - 1999 pełnił funkcję wiceprezesa do spraw szkoleniowych.

Przez lata związany był także z sekcją piłki nożnej, m.in. jako trener koordynator i kierownik sekcji piłkarskiej do 1999 roku. By współzałożycielem i prezesem Zasola-Unii, założycielem klas sportowych o profilu piłki nożnej i hokeja na początku lat 80. ub. wieku i powtórnie klas piłkarskich w SP nr 5 oraz Gimnazjum nr 3.

- Był z Unią na dobre i na złe, w latach sukcesów, ale i trudnych chwilach. Niestrudzenie zabiegał o podtrzymywanie tradycji klubu

- podkreślają działacze związani z Unią.

Pełnił także funkcję prezesa Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Oświęcimiu (1975 - 1981), przewodniczącego zespołu doradczego ds. sportu przy prezydencie Oświęcimia (2004 - 2006), a następnie szefa Rady Sportu. Młodsze pokolenie oświęcimian kojarzy go m.in. z wakacyjnymi ligami drużyn podwórkowych i innymi rozgrywkami.

Popularyzator historii oświęcimskiego sportu i oświaty

Włodzimierz Liszka zapisał się także jako popularyzator historii Unii i generalnie oświęcimskiego sportu. Był m. in. współautorem z Janem Tobiaszem książki pt. "100-lecie sportu w Oświęcimiu". Był także znany jako człowiek związany z Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Konarskiego. Jego m.in. autorstwa jest opracowanie „Szkoła w portretach”. w którym pokazuje długą listę wybitnych postaci popularnego "Konara".

FLESZ - Koronawirus. Jak się przed nim uchronić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto