WFOŚiGW – jakie ma zadania? Czym się różni od NFOŚiGW?

Głównym zadaniem Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest wspieranie finansowo działań mających na celu ochronę środowiska. Instytucja prowadzi m.in. nabór wniosków do programu Czyste Powietrze.

Jakie zadania ma WFOŚiGW?

Działalność WFOŚiGW reguluje Prawo ochrony środowiska – ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 roku. Misja instytucji, czyli wspomaganie przedsięwzięć realizowanych na rzecz gospodarki naturalnej, jest wypełniana poprzez m.in. aktywny udział w wypełnianiu zobowiązań ekologicznych, jakie Polska przyjęła wchodząc do Unii Europejskiej.

Najważniejszym zadaniem Funduszu nie jest tylko dofinansowywanie inwestycji, ale i odpowiednie zarządzanie finansami Funduszu. Poszczególne zadania organizacji znajdują się w planie działalności oraz na liście priorytetowych przedsięwzięć, które są co roku aktualizowane.

WFOŚiGW w sposób priorytetowy wspiera takie przedsięwzięcia jak:

  • ochrona atmosfery (np. OZE)
  • edukacja ekologiczna
  • racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi
  • odpowiednie gospodarowanie odpadami

Kto może się ubiegać o wsparcie Funduszu?

Beneficjentami WFOŚiGW mogą zostać m.in. osoby fizyczne, jednostki samorządu terytorialnego, stowarzyszenia (nieprowadzące gospodarczej działalności), fundacje, przedsiębiorcy. Fundusz udziela finansowego wsparcia w postaci dotacji lub pożyczek.

Co istotne, dla każdego przedsięwzięcia są określane procedury przyznawania wsparcia. Dla wszystkich wnioskodawców są stosowane jednakowe kryteria oceny wniosków o dofinansowanie w ramach danego programu.

Jaka jest różnica pomiędzy WFOŚiGW a NFOŚiGW?

Podobne nazwy, a także obszary działań sprawiają, że nierzadko WFOŚiGW są mylnie postrzegane jako oddziały Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Instytucje te działają niezależnie od siebie, ale ze sobą ściśle współpracują realizując kilka wspólnych przedsięwzięć.

Ponadto podlegają zupełnie innym organom: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – szefowi resortu środowiska, a Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – zarządowi województwa.

Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej:

WFOŚiGW Katowice

Wspiera przedsięwzięcia proekologiczne, które są realizowane na obszarze województwa śląskiego. Główna siedziba Funduszu jest zlokalizowana w Katowicach, przy ul. Plebiscytowej 19. Biuro podawcze jest czynne od pon do pt w godz. 7.30 – 15.30. Informacje o programie Czyste Powietrze można otrzymać w uruchomionych przez Fundusz punktach konsultacyjnych w Katowicach (ul. W. Stwosza 2), Bielsku Białej (ul. Legionów 57) oraz Częstochowie (ul. Jana III Sobieskiego 7).

WFOŚiGW w Łodzi

Fundusz koncentruje się na wspieraniu ekologicznych inwestycji na terenie województwa łódzkiego. Główna siedziba znajduje się w Łodzi, przy ul. Dubois 118. Biuro przyjmuje interesantów w dni robocze od godz. 8.00 do 15.00. Punkty konsultacyjne dot. m.in. programu Czyste Powietrze są zlokalizowane w siedzibach Starostw Powiatowych w Opocznie, Łowiczu, Wieluniu oraz Poddębicach.

WFOŚiGW Poznań

Działalność Funduszu obejmuje obszar województwa wielkopolskiego. Siedziba jest zlokalizowana w Poznaniu, przy ul. Szczepanowskiego 15a. Godziny przyjmowania interesantów – 8.00-15.00, od poniedziałku do piątku.

WFOŚiGW Toruń

Działa na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, a siedziba Funduszu jest zlokalizowana w Toruniu przy ul. Fredry 8. Godziny urzędowania: od 8.00 do 15.00.

WFOŚiGW Kielce

Siedziba Funduszu znajduje się w Kielcach przy al. ks. Jerzego Popiełuszki 41 i jego działalność obejmuje całe województwo świętokrzyskie.

WFOŚiGW Warszawa

Centrala mieści się w Warszawie przy ul. Ogrodowej 5/7, a wydziały zamiejscowe w Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu i Siedlcach.

WFOŚiGW Kraków

Fundusz jest zlokalizowany w Krakowie przy ul. Kanonicznej 12 a oddziały zamiejscowe w Nowym Sączu, Tarnowie, Miechowie i Oświęcimiu.

WFOŚiGW Rzeszów

Siedziba znajduje się w Rzeszowie przy ul. Zygmuntowskiej 9, a przedstawicielstwo zamiejscowe w Przemyślu i Krośnie.

WFOŚiGW Olsztyn

Siedziba Funduszu jest zlokalizowana w Olsztynie przy ul. św. Barbary 9. Obszar działalności to województwo warmińsko-mazurskie.

WFOŚiGW Szczecin

Główna siedziba znajduje się w Szczecinie przy ul. Solskiego 3. Ponadto Fundusz ma biuro w Koszalinie oraz Punkt Obsługi Osób Fizycznych w Szczecinku.

WFOŚiGW Wrocław

Dane teleadresowe Funduszu to Wrocław, ul. Jastrzębia 24. Uruchomiono także oddziały zamiejscowe w Jeleniej Górze, Wałbrzychu i Legnicy.

WFOŚiGW Lublin

WFOŚiGW w Lublinie mieści się przy ul. Spokojnej 7. Dla Programu Czyste Powietrze otwarto specjalne biura w Lublinie, Biłgoraju, Hrubieszowie, Janowie Lub., Opolu Lub. oraz Tomaszowie Lub.

WFOŚiGW Opole

Centrala Funduszu znajduje się w Opolu przy ul. Krakowskiej 53. Działalność obejmuje województwo opolskie.

WFOŚiGW Gdańsk

WFOŚiGW w Gdańsku mieści się przy ul. Rybaki Górne 8 i prowadzi swoją działalność na terenie województwa pomorskiego.

WFOŚiGW Białystok

Główna siedziba znajduje się w Białymstoku przy ul. św. Rocha 5. Funkcjonuje także punkt informacyjny w Augustowie.

WFOŚiGW Zielona Góra

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze mieści się przy ul. Miodowej 11.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Proszę o komentarz.x
()
x
Scroll to Top