ZABAWY Z POWIETRZEM – DZIECIĘCE EKSPERYMENTY – DZIECKO NA WARSZTAT

plakat+patron3

Kończąc warsztat biologiczny wiedziałam, że kolejny warsztat październikowy – to dopiero będzie wyzwanie i nie myliłam się. Nadusia z racji wieku nie zawsze miała ochotę akurat bawić się tym samym co mama, ale udało nam się jakoś wszystko zrealizować. Zabawy było co niemiara, a humory dopisywały.

Zabawy z powietrzem to temat przewodni naszego warsztatu naukowo – eksperymentalnego. Warsztat organizowany był dla 1,5 rocznego dziecka.

Materiały potrzebne w trakcie warsztatów:

balony

balony, ewentualnie pompka do pompowania, szklanka z wodą, rurka, plastikowa butelka, czajnik, miska z ciepłą wodą, zamrażalnik, liście lub waciki, bańki mydlane, kartka papieru

Cele ogólne:

Kształtowanie orientacji małego dziecka w zakresie właściwości powietrza i jego możliwości wykorzystania przez człowieka

Cele szczegółowe:

  • dziecko uważnie ogląda, słucha i wykonuje polecenia,
  • dziecko rozwija wyobraźnię,
  • dziecko poznaje podstawowe właściwości powietrza,
  • próba wskazania że powietrze jest wszędzie i że otacza wszystko dookoła,
  • maluch sam wykonuje drobne doświadczenia polegające m.in na dmuchaniu przez rurkę,
  • wykonywanie drobnych ćwiczeń oddechowych

Powtórzenie dla rodzica:

Powietrze jest gazem:

  • bezwonnym;
  • bezbarwnym;
  • bez smaku;
  • ulega sprężeniu, rozprężeniu,
  • można go skroplić
  • nie przewodzi prądu.

EKSPERYMENTY Z UDZIAŁEM POWIETRZA

1. Bulgotanie – udowadniamy ze powietrze istnieje

DSC_000037

Ustawiamy na stoliku przezroczystą szklankę napełniona wodą i dmuchamy na jej powierzchnię – na tafli wody ukazują sie małe fale.

Następnie bierzemy słomkę i zanurzamy ją w wodzie i wydychamy powietrze woda bulgocze.

bąbl

Wytłumaczenie i komentarz dla dziecka – Wydychane przez nas powietrze ukazuje się w postaci bąbelków i wypływa na powierzchnię. Powietrza normalnie nie widać, bo jest bezbarwne , dopiero w momencie pojawiania się bąbelków możemy je zauważyć.

2. Gotująca się woda

Możemy również pokazać dziecku powietrze w postaci pary wodnej, w momencie gdy woda się gotuje i z czajnika wydobywa się para. Jeśli pogotujemy ją dłużej możemy pokazać jak na ścianach, okapie skrapla się para wodna – skraplanie to kolejna właściwość powietrza.

3. Magiczny balonik

1

Wstawiamy pustą odkręconą plastikową butelkę na 20 minut do zamrażalnika. Po jej wyjęciu na szyjkę zakładamy balonik i wstawiamy butelkę do miski z ciepłą wodą. Balonik magicznie się sam nadmuchuje.

Wytłumaczenie i komentarz dla dziecka – zimne powietrze zajmuje mniej miejsca, jego podgrzewanie powoduje że część powietrza z butelki pod wpływem ciepła rozszerza się również do balonika. Sprężanie i rozprężanie pod wpływem temperatury.

4.Oddychamy

Dziecko przykłada sobie rączkę do buzi i robi głęboki wdech i wydech, czując na rączce przepływ powietrza. Informacja dla Malucha, że w ten sposób oddychamy, i że tlen jest niezbędny do życia.

Próba wstrzymania powietrza dla nieco starszych Maluchów. Dzieci zatykają sobie nosek i zamykają usta – sprawdzają jak długą są w stanie nie oddychać. Okazuje się że bardzo krótko – informacja dla nas, że człowiek nie potrafi żyć bez oddychania, czyli powietrze jest nam niezbędne.

5. Pompujemy balonik

Napompowany lekko balonik, zawiązany sznurkiem lub wstążką, staramy się gnieść i nadawać mu inny kształt. Balonik bez problemu przybiera różne kształty. To jak można zmieniać kształtypowietrza my sprawdziliśmy na dużej dmuchanej piłce.

Wniosek – Powietrze przyjmuje kształt pojemnika w którym się znajduje.

6. Wiatr.

DSC_0574

Na początku jeśli jest wietrzna pogoda, warto zabrać ze sobą dziecko na dwór i pokazać co to jest wiatr. Niech poczuje jak wiatr dmucha, jak wieje. Jessienna pogoda jest do tego idealna, można pokazać jak pod wpływem wiatru poruszają się i spadają liście.

Po powrocie do domu bierzemy balonik i nadmuchujemy. Trzymamy tak by powietrze nie uciekło. Na stole kładziemy liście lub waciki i puszczamy na nie powietrze z balonika. Waciki lub liście spadają na podłogę. Dziecko również samo jest w stanie poczuć wiatr puszczany z balonika na rączce.

2

 

Do zrobienia bardzo dużego wiatru można również użyć wentylatora czy też wachlarza z kartki papieru.

7. Latające samolociki.

DSC_0071

Razem z dzieckiem, lub rodzic wcześniej przygotowuje z kartki papieru samolociki (najlepiej kilka). Razem puszczaja je tak by choć chwilę unosiły się w powietrzu – doskonałe do zabaw na dworze.

Wytłumaczenie i komentarz dla dziecka – wiatr (powietrze) unosi samolocik bym mógł latać, tak samo jak latają spadające z drzewa liście.

8. Powietrze bywa zanieczyszczone .

komin

Można pokazać dziecku, że czasami jesteśmy w stanie zauważyć zanieczyszczone powietrze w postaci dymu z komina lub spalin z rury wydechowej samochodu. Powietrze zazwyczaj przybiera nie przyjemny zapach i zmienia kolor tak że jesteśmy w stanie je zauważyć. Jeśli nie uda się pokazać pewnych rzeczy na żywo, mona przedstawić obrazki.

9. Zabawa – złap bańkę.

14-horz

Kupujemy gotowe lub robimy wodę z mydlinami i robimy bańki. To również doskonała zabawa na dwór.Warto dodać komentarz, że bańki unoszą w sobie powietrze, są leciutkie i przezroczyste. Są unoszone przez wiatr i dzięki temu latają.

10. Balonik i włosy

DSC_0026-horz

Normalnie balonik przez nikogo nie podtrzymywany opada. Jednak wystarczy dobrze go potrzeć kawałkiem materiału i w połaczeniu z włosami powstaje pewne czarodziejskie zjawisko. Oczywiście nie tłumaczyłam mojej córce co się stało ale jej mina i efekt który udało mi sie osiągnąć był satysfakcjonujący.

Tak zakończyliśmy nasze warsztaty, chociaż zabawy z balonami trwają cały czas. Jednak mama jest już myślami przy kolejnych warsztatach – kulinarnych. Jedno jest pewne będzie smacznie jak u mamy 😉

 

Inne blogi biorące udział w Warsztatach

Dzisiaj również i na nich znajdziecie ciekawe pomysły na pracę z dziećmi w różnym wieku w ramach warsztatów naukowo – eksperymentalnych:

DZIECKO NA WARSZTAT

Następny wpis z cyklu „Dziecko n Warsztat” to – 25/11 – WARSZTAT KULINARNY

Wszystkie zdjęcia zostały zrobione telefonem Sony Xperia™ Z1 – www.Xperia.nadotyk.pl