Koło Naukowe Młodych Arteterapeutów

opiekun – dr Ewa Johnsson

Koło – choć swą działalność edukacyjno – artystyczno – badawczą rozpoczęło kilka lat wcześniej, to do życia prawnego powołane zostało w roku akademickim 2007/2008. Energia, uważność, zaangażowanie i kreatywność to cechy członków Koła, zaś twórczość, poszukiwanie, oraz wykorzystanie to rodzaj naukowej drogi, jaką obrali wspomniani jego członkowie. Opiekę nad tak pojmowanym potencjałem w materialnym bycie, około 20 osób – sprawuje dr Anita Stefańska.

Swoje zadania KNMart realizuje wielopłaszczyznowo organizując projekty, warsztaty, sympozja, konferencje, spektakle teatralne, spotkania i obozy z artystami i specjalistami z zakresu arteterapii. Większość realizowanych pomysłów jest kontynuowana i poszerzana o nowe doświadczenia i umiejętności. Dzięki temu działania te stają się przemyślane, dojrzałe i gotowe do opisu i naukowych publikacji. Kierowani tą zasadą – wypunktowane poniżej formy aktywności Koła są tymi na które warto zwrócić szczególną uwagę:

Pomysłodawcy i organizatorzy:

Ogólnopolskiej Konferencji Kół Naukowych „Dialog sztuk- terapia na sztuki” czyli całkiem poważne rozważania inspirujące,

Międzywydziałowych Sympozjów dla Studenckich Kół Naukowych pierwszego: „Artetarpia czyli poszukiwanie pełni piękna”, oraz drugiego: „Dzieciństwo - mity i rzeczywistość”,

- obozu naukowo –warsztatowego z Adamem Walnym – „Lalka w terapii”.

Biorący czynny udział w:

  • III Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Od Teatru do Terapii” w Lublinie,
  • VI Ogólnopolskim Festiwalu Ekspresji Dziecięcej w Katowicach,
  • VIII oraz IX Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim,
  • XI Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki,
  • II Wrocławskich Konfrontacjach Psychologicznych,
  • Międzynarodowych Biennale VIII Spotkań Teatralnych „Terapia i Teatr” w Łodzi
  • Międzynarodowej Konferencji Pedagogicznej „Każde dziecko to wielki i ważny świat” w Ostrowie Wielkopolskim,
  • Międzynarodowej Konferencji „Kobieta w rodzinie- nadzieje i zagrożenia” Kielce

W latach 2011-2014

  • 2011. Udział  w pokazie   warsztatu teatroterapii „Ptaki…… czyli  o wykorzystaniu  znanego motywu do nowej kreacji” podczas „UNIWERSYTECKIE SPOTKANIA ZE SZTUKĄ ”na Wydziale Pedagogiczno Artystycznym w Kaliszu
  • 2012. Udział w imprezie masowej - „Rajski Ogród – Integracja 2012” w Odolanowie. Przygotowanie oraz zaprezentowanie etiudy teatralnej w  modelu Mdt.  z udziałem osób niepełnosprawnych .
  • 2012. Organizacja Sympozjum tematycznego dla Kół Naukowych nt.: „Sukces i jego reperkusje”, Kalisz
  • 2012. Udział w przygotowaniu i przeprowadzenie warsztatu z zakresu arteterapii rozwojowej „O gazecie, kiju i gumie… czyli o rytmach, które nosisz w sobie”, w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo – Metodycznej „Nowe przestrzenie edukacyjne – poszukiwanie, wykorzystanie, tworzenie „X Wielkopolskie Forum Pedagogiczne – EWALUACJE I INNOWACJE W EDUKACJI”  Kalisz
  • 2012 Udział  w Ogólnopolskiej  Konferencji Naukowej „Arteterapia w edukacji i biznesie” Leszno
  • 09.01.2013 – Organizacja seminarium tematycznego „Terapia sztuką i terapia pedagogiczna w edukacji dziecka” , Kalisz
  • 28.02.2013 – Członkowie Koła Naukowego Młodych Arteterapeutów wzięli  czynny udział w I Studenckiej Konferencji Naukowej „Szkolne strefy buforowe. Wymiary szkolnej (nie) prawdy” organizowanej przez przedstawicielki Zakładu Pedagogiki WPA w Kaliszu
  • 11.03.2013 – Koło Naukowe Młodych Arteterapuetów umożliwiło chętnym studentom WPA udział w warsztacie „Czynniki leczące w psychoterapii oraz wykorzystanie podstawowych narzędzi DMT – odzwierciedlanie, dostrajanie, praca w kręgu” prowadzonym przez mgr Agatę Rappe, która jest pedagogiem, socjoterapeutką, dziennikarką i współautorką projektu Teatracje a swoje doświadczenie zdobyła m.in. na Oddziale Dziennym Rehabilitacyjnym Psychiatrycznym w Ośrodku Zdrowia Psychicznego, Szpitalu Rehabilitacyjnym dla dzieci w Kiekrzu, w Fundacji Barka. Ukończyła Akademię Praktyk Teatralnych w Gardzienicach.
  • 26.03.2013 – Członkowie Koła Naukowego Młodych Arteterapeutów wzięli czynny udział w Studenckiej Konferencji Naukowej „Na drodze do sukcesu dziecka” organizowanej przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Koninie.
  • 27.05.2013 – Członkowie Koła Naukowego Młodych Arteterapeutów przeprowadzili warsztat „Spotkanie z cyrkiem” w Zespole Szkół nr 11 w Kaliszu dla uczniów klas ZET, niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi.
  • 07.09.2013 – Współpraca z Miejską Biblioteką Publiczną im. Adama Asnyka w Kaliszu. Owocem współpracy ze środowiskiem lokalnym było powstanie projektu oraz przeprowadzenie warsztatu z wykorzystanie technik arteterapeutycznych dla dzieci w oparciu o twórczość A. Fredry w kaliskim Ratuszu, w ramach ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” wpieranej przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego.
  • 23.06.2013 – Członkowie Koła Naukowego Młodych Arteterapeutów zaprezentowali warsztat z wykorzystaniem technik arteterapuetycznych z zakresu teatroterapii podczas V Edycji Uniwersyteckich Spotkań ze Sztuką i Nauką na WPA UAM w Kaliszu.
  • 08-09.10.2013 – Członkowie Koła Naukowego Młodych Arteterapeutów należeli do grupy organizacyjnej I Międzynarodowego Sympozjum Naukowego z cyklu Arteterapia w wielokulturowej przestrzeni. Możliwość wykorzystania różnorodności kulturowej w warsztatach rozwoju osobistego zorganizowanego przez Zakład Arteterapii WPA UAM Kalisz. Członkowie Koła zapisywali chętnych uczestników na wybrane warsztaty prowadzone z wykorzystaniem technik arteterapeutycznych oraz opiekowali się gośćmi innych narodowości podczas obydwu dni trwania Sympozjum.
  • W listopadzie 2013 r. Koło Naukowe Młodych Arteterapeutów pod opieką dr Anity Stefańskiej podjęło współpracę z Zespołem Szkolno – Przedszkolnym w Borzęciczkach, Ośrodkiem Szkolno - Wychowawczym w Borzęciczkach oraz ze Szkołą Podstawową nr 6 im. Macieja Rataja w Ostrowie Wielkopolskim. Rozpoczęto roczny cykl spotkań, w ramach których członkowie Koła przeprowadzają warsztaty dla dzieci z wykorzystaniem różnorodnych technik arteterapeutycznych Warsztaty przeprowadzane są raz w miesiącu w każdej z tych placówek. Tematyka warsztatów oraz wykorzystywane metody pracy są zróżnicowane, dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci, z udziałem których mają odbywać się zajęcia.
  • 24-30.03.2014 - przedstawiciele Koła Naukowego Młodych Arteterapeutów wraz z opiekunem wzięli udział w projekcie dotyczącym rozwijania kompetencji kluczowych ważnych dla przyszłych nauczycieli i terapeutów w obszarze edukacji i profesjonalnego pomagania, zorganizowanego w ramach międzynarodowego seminarium naukowo-metodycznego Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego w Mińsku. Przedstawiono 16-godzinny cykl warsztatów z arteterapii w autorskim modelu Mdt. dr A.Stefańskiej pt.: „Technologia arteterapii w rozwijaniu kompetencji kreatywnych u studentów działalności wolontariackiej”. Warsztaty przeprowadzono dla 120 studentów studiów II stopnia, reprezentujących różne kierunki w tym: psychologię, pedagogikę, socjologię oraz nauki ścisłe.

Na tym nie kończy się działalność Koła Młodych Arteterapeutów. Przedstawione powyżej formy aktywności są jednymi z wielu realizowanych pomysłów, planów oraz projektów. Dzięki działalności w tym Kole możemy nie tylko zyskać większą wiedzę i nowe umiejętności, ale także ”nauczyć się siebie”, uwierzyć we własne możliwości i zyskać ogromną satysfakcję z bycia nie tylko dla siebie, lecz także dla innych. Przy tym wszystkim pamiętając o tym, że „Głębokie wody życia są miejscem odkrycia, wspaniałych przypowieści ukrytych w człowieku."

Praca warsztatowa: Dialog z dziełem
cel : umiejętność przekładu intersemiotycznego tekstu czyli przekład jednego systemu znakowego na inny, transponowanie języka dzieła na różne języki możliwe do analizy za pomocą posiadanych przez odbiorcę kodów.

Etiuda filmowa SZUFLADA do tekstu M. Białoszewskiego - autorstwo i wykonanie Sabina Gorzeń i Oliwia Szanecka (Koło Naukowe Młodych Arteterapetów)

Miron Białoszewski



Rzeczywistość nieustalona

Skrojone według jednego manekina
połyski przechodniów.


Kubistyczne lustra
po guzikach
po morzach.

Ziarno rdzy na nowy kolor
starej szuflady.


ściany zmieniające skórę jak węże.
Gruby kurz
który rośnie
pokoleniami szarych baranków.

Wypożyczalnia sennych przeżyć
czyli druga historia świata.