Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Dwa wnioski projektowe UMB otrzymały finansowanie z Fundacji Polska Liga Walki z Rakiem

    06.02.2024 17:31
    Autor: Administrator UMB
    Fundacja Polska Liga Walki z Rakiem rozstrzygnęła siódmą edycję konkursu grantowego ONKOgranty. Spośród zgłoszonych projektów jury wyłoniło 6 zwycięskich projektów, spośród których 2 przygotowali eksperci ze wspólnoty Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku:
    • GOTOWI, DO BOJU, START! – program prehabilitacji przed leczeniem onkologicznym, ze szczególnym uwzględnieniem pacjenta w wieku podeszłym. Onkogrant pod kierownictwem pracowników związanych z Kliniką Geriatrii UMB:

     

    Zespół geriatrii
    prof. dr hab. Zyta Beata Wojszel
    dr Agnieszka Kasiukiewicz
    dr Katarzyna Zubrewicz
    dr Łukasz Magnuszewski
    dr Kamila Szałwińska
    Prehabilitacja – to dość nowe pojęcie w warunkach polskiej opieki medycznej, w Europie funkcjonuje już od kilkunastu lat. Ma ona na celu przygotowanie pacjentów do leczenia (najczęściej mówi się o niej w kontekście leczenia chirurgicznego, ale też onkologicznego), w którym procedury diagnostyczne i lecznicze stanowią istotne obciążenie funkcjonalne, energetyczne i metaboliczne. Celem prehabilitacji jest kompleksowe działanie i interdyscyplinarna opieka i doprowadzenie chorych do jak najlepszego stanu zdrowia przed planowaną terapią onkologiczną. Dzięki temu można znacznie zwiększyć szanse pacjenta na szybszy powrót do zdrowia, zminimalizować ryzyko powikłań i poprawić tolerancję leczenia.
    Bardzo ważnym aspektem jest aktywne włączenie pacjenta w proces przygotowania, nie jako bierny przedmiot procedury, a podmiot mający istotny wpływ na powodzenie leczenia. Dzięki takiej opiece pacjent chętniej włącza się w proces leczenia, zwiększa się jego poczucie odpowiedzialności i gotowości do stosowania się do zaleceń lekarskich, a także podnosi stopień zaufania do personelu.
    Specyficzna grupą pacjentów są pacjenci geriatryczni. W większości chorób nowotworowych zachorowalność i umieralność z ich powodu wzrasta wraz z wiekiem. Ta grupa nadal gorzej rokuje, bo z powodu wielochorobowości i niesprawności nie są oni kwalifikowani do obciążającego leczenia. Potencjalnie więc ta grupa chorych może odnieść największe korzyści z prehabilitacji, by zwiększyć szanse na kwalifikację do leczenia radykalnego i szanse na pozytywne jego przejście.
    Celem projektu jest poprawa rokowania pacjentów onkologicznych w wieku podeszłym oraz zwiększenie czynnej roli pacjentów w procesie leczenia poprzez zwiększenie ich roli w prehabilitacji. Pacjent (oraz jego opiekunowie i rodzina – w odniesieniu do pacjenta geriatrycznego) po uzyskaniu wiedzy, jak odpowiednio przygotować się do leczenia onkologicznego będzie w stanie zadbać o swoją dietę i sprawność fizyczną a przez to lepiej tolerować chemioterapię, radioterapię oraz szybciej wrócić do sprawności po leczeniu zabiegowym.
    Dodatkowym celem będzie też rozpropagowanie wiedzy o potrzebie i roli prehabilitacji i zwiększenie świadomości środowiska medycznego poprzez promowanie jej założeń w ośrodkach medycznych, przede wszystkim szpitalach i centrach onkologicznych, ale tez Podstawowej Opiece Zdrowotnej poprzez udostepnienie materiałów informacyjnych w wersji papierowej, elektronicznej i w social-mediach oraz udział w konferencjach szkoleniowych.
    • ,,Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o chorobie nowotworowej, ale wstydziliście się zapytać – 5-częściowy zbiór informatorów dla rodziców, dzieci, młodzieży i lekarzy’’ - projekt dr Małgorzaty Sawickiej-Żukowskiej, prof. dr hab. Maryny Krawczuk-Rybak, dr Anny Krętowskiej-Grunwald, dr Agnieszki Kani i dr Ewy Czerech, ze wsparciem psychologicznym dr Aleksandry Zaremby.

    Zespól Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej

    Aktualnie bardzo dużo uwagi poświęca się poprawie jakości życia pacjentów onkologicznych w trakcie terapii w aspekcie między innymi rzetelności przekazywanych informacji. Populacja pediatryczna jest niejednorodna pod względem wieku i wynikających z niego różnic w zakresie możliwości zrozumienia otrzymywanych informacji, w tym zrozumienia tzw. informacji trudnych. Od personelu i rodziców wymaga się dostosowania sposobu informowania dzieci i młodzieży nie tylko do wieku, ale również osobniczych zdolności przyswajania wiedzy. Narzędzia użyteczne w odniesieniu do małych dzieci nie znajdą zastosowania u młodzieży. Do chwili obecnej na rynku czytelniczym oraz w mediach społecznościowych pojawiły się rzetelne opracowania dotyczące sposób radzenia sobie z chorobą nowotworową. Większość z nich dotyczy osób dorosłych i młodych dorosłych. Dla dzieci młodszych zakres dostępnych źródeł informacji jest bardzo ograniczony. W zakresie opracowań już istniejących należy zwrócić również uwagę na fakt zmian dotyczących stosowanych procedur, nowych sposobów leczenia i związanej z nimi nowej nomenklaturze, takich jak np. leczenie biologiczne, procedura CAR-T, lekooporność guzów, lekowe programy kliniczne, które nie były opisywane w opracowaniach wcześniejszych, a stanowią ważne zagadnienia aktualnych terapii. Opracowanie będzie składało się z pięciu części, z których jedna będzie skierowana do rodziców – w formie pytań i odpowiedzi, 3 do pacjentów z różnych grup wiekowych: jedna pt: ,,What the… Rak’’ – przeznaczona dla nastolatków w formie Q and A (pytań i odpowiedzi), druga pt:,, PanDoktor, PanDusia, PanPiernik kontra N-Twór’’ przygotowana w formie komiksu dla dzieci w wieku 7-12 lat, trzecia - przeznaczona dla dzieci najmłodszych w formie bajki pt.: ,,Opowieść o kolorowych koralikach’’. Jedna z części opracowania będzie skierowana do personelu medycznego uczestniczącego w opiece nad pediatrycznym pacjentem onkologicznym i odpowiadającego za przekazywanie informacji. Opracowanie będzie przygotowane w wersji online, dostępnej w formie do zainstalowania na stronach internetowych do odczytu na komputerze, tablecie i telefonie komórkowym. W projekcie zwracamy bardzo dużą uwagę na oprawę graficzną i profesjonalny skład kolejnych części opracowania. Zasadniczą rolę przypisujemy jakości zawartych w opracowaniu treści pod względem psychologicznym – w zakresie doboru słów, stosowności sformułowań, dostosowania grafiki do możliwości należnego odbioru treści. Zależy nam na minimalizacji lęku związanego z rozpoznaniem nowotworu i jego leczeniem. Jakość opracowania i treści w nich zawartych będzie wpływała również na komunikację z pacjentem/rodzicem/opiekunem w trakcie terapii. Konsultacje treści zawartych w opracowaniach pod względem psychologicznym uchroni autorów przed nieświadomym użyciem sformułowań, które mogłyby w niektórych przypadkach zostać niejednoznacznie odczytane przez odbiorcę.

    Wyniki VII edycji konkursu grantowego Onkogranty

     

    Od strony administracyjnej prowadzeniem projektu zajmuje się Dział Rozwoju i Ewaluacji.

    Powrót