Warsztaty z bibliodramą: Chodź ze mną

Status:

szkolenie odwołane

Adresaci:

nauczyciele religii z miasta Gdańska, powiatów gdańskiego, kościerskiego i starogardzkiego.

O szkoleniu / programie:

Ikonka stacjonarnie

Warsztaty bibliodramy pomogą lepiej poznać, zrozumieć, krytycznie zinterpretować i przyswoić biblijną treść i przeżyć ją zarówno osobiście, jak i grupowo. Rozwiną umiejętności kreatywności i spontaniczności u nauczycieli. Pozwolą także tworzyć relacje między uczestnikami, których różni płeć, pochodzenie, bagaż doświadczeń, styl życia – dzięki temu otworzą się oni na różnorodność i twórczy rozwój duchowy. Warsztaty pomogą się zatrzymać i zastanowić nad sensem drogi, którą kroczą uczestnicy.

W trakcie spotkania zostaną wykorzystane plastyczne metody dramowe, psychodramatyczne, bogate w formy i treści. Poprzez ruch łączyć się będą ciało i psychika, prowadząc do doświadczenia, odczucia i wyobrażenia.

Nauczyciele poznają także reguły dynamiki grupowej, czyli fazy procesu bibliodramy.

Warunki uzyskania zaświadczenia: 

aktywny udział w warsztatach.

Odniesienie do podstawy programowej: 

podstawa programowa religii:

Przedszkole – katecheza wprowadzająca w życie religijne

Klasy I–IV szkoły podstawowej (SP) to cykl przygotowujący do sakramentów pokuty i pojednania oraz komunii św., a także etap wdrażający w praktykę częstej komunii św.

Klasy V–VIII szkoły podstawowej (SP) to dalsze i bliższe przygotowanie do bierzmowania, dlatego na tym etapie dominuje tematyka z zakresu mistagogii. Wyraźnie został podkreślony związek wiary z wydarzeniami historii zbawienia.

Szkoła ponadpodstawowa (PP) to wychowanie religijne do dorosłości chrześcijańskiej, pogłębienia znajomości Biblii i Tradycji, kształtowanie tożsamości kościelnej połączone z podejmowaniem działań apostolskich. Na tym poziomie mocno jest podkreślona apologia wiary, czyli uzasadnienie wiary najpierw przez ucznia dla siebie samego, a później również po to, by stawać się apostołem we współczesnym świecie

Kierunek realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024:

2. Wspomaganie wychowawczej roli rodziny poprzez pomoc w kształtowaniu u wychowanków i uczniów stałych sprawności w czynieniu dobra, rzetelną diagnozę potrzeb rozwojowych dzieci i młodzieży, realizację adekwatnego programu wychowawczo-profilaktycznego oraz zajęć wychowania do życia w rodzinie.

Prowadząca/y:

Anna Hochleitner grafika

Anna Hochleitner

PCEN – nauczyciel doradca metodyczny ds. religii

Forma i czas trwania:

warsztaty,  7 godz. dydaktycznych

Termin:

17 lutego 2024 (sobota), godz. 09:30-14:30

Miejsce szkolenia:

Aula Jana Pawła II – Gdańsk Oliwa

ul. Cystersów 16

Cena:

forma bezpłatna

Informacje organizacyjne:

Warunkiem zapisania się na szkolenie jest posiadanie konta w Systemie Obsługi Szkoleń PCEN.
  1. Warunkiem zapisania na szkolenie jest posiadanie swojego indywidualnego konta w Systemie Obsługi Szkoleń PCEN. Konto zakłada się raz – tutaj – i jest chronione indywidualnym hasłem.
  2. Przy rejestracji na kolejne szkolenia posiadacz konta loguje się tutajwybiera odpowiednią formę doskonalenia i potwierdza, klikając "Zarejestruj mnie". 
  3. Po zarejestrowaniu system wyświetla informację o przyjęciu zgłoszenia. Swój status można sprawdzić w widoku konta – w sekcji "Moje szkolenia". 
  4. Na kilka dni przed szkoleniem koordynator prosi zarejestrowanych na liście głównej o potwierdzenie udziału w szkoleniu lub rezygnację – poprzez kliknięcie linku przesłanego na adres mail lub w sekcji "Moje szkolenia". 
  5. Każdy posiadacz indywidualnego konta po zalogowaniu w Systemie Obsługi Szkoleń PCEN ma bezpośredni dostęp do informacji o swoich szkoleniach w sekcji "Moje szkolenia" oraz możliwość modyfikacji danych – na granatowym pasku, w prawym górnym rogu ekranu.
  6. W szkoleniach mogą wziąć udział wyłącznie osoby, które potwierdziły swój udział.
  7. Po szkoleniu uczestnicy, których obecność została odnotowana w systemie przez koordynatora, otrzymują:
  • anonimową ankietę ewaluacyjną, której wypełnienie zajmuje ok. 5 min. (można ją wypełnić również w widoku swojego konta),
  • materiały – drukowane lub link do wersji elektronicznej (zgodnie z programem i ustaleniami z prowadzącym),
  • zaświadczenie w wersji elektronicznej – plik pdf do pobrania w koncie uczestnika.

 

ZAPLANOWANA LICZBA MIEJSC:

18

Koordynator:

Anna Hochleitner

nauczyciel doradca metodyczny ds. religii

e-mail: a.hochleitner.doradca@pcen.gda.pl

nauczyciele szkół ponadpodstawowych miasta Gdańska, powiatów: gdańskiego, kościerskiego i starogardzkiego 

Zobacz blog tematyczny doradcy metodycznego PCEN: Religia