European Commission logo
Utwórz konto
Można wpisać wiele słów, odzielając je przecinkami.

EPALE - Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

Blog

Blog

CWL - miejsce, które wspiera

Centrum Wsparcia Liderek (CWL) to ważne miejsce na mapie Lublina, które wspiera, rozwija i edukuje działaczki społeczne, liderki i aktywistki.

Profile picture for user karosusk.
Karolina Suska
Community Hero (Gold Member).

ok. 7 minut czytania - polub, linkuj, komentuj!


Centrum Wsparcia Liderek (CWL) to ważne miejsce na mapie Lublina, które wspiera, rozwija i edukuje działaczki społeczne, liderki i aktywistki. Poniżej rozmowa z jego założycielkami Gosią Kruszyńską i Paulą Słomińską, które całe serce wkładają w działalność CWL oraz dbają o to, by każda osoba działająca społecznie i rozwojowo pomyślała/przypomniała (w końcu!) o sobie. CWL to miejsce, które uczy, zmienia i daje nowe perspektywy. Zapraszam na rozmowę z dziewczynami, które zmieniają nie tylko przekonania ale też lokalny świat.

Dziewczyny skąd pomysł na stworzenie Centrum Wsparcia Liderek?

Gosia: Pomysł powstał w wyniku doświadczania ciemnych stron pracy w obszarze działań prospołecznych. Brak równowagi życiowej, zmęczenie, dążenie do perfekcjonizmu, zbyt duże zaangażowanie emocjonalne w obszarze wsparcia to jedne z wielu problemów, z którymi borykamy się codziennie. Zadbanie o swój balans to podstawa w przeciwdziałaniu wypaleniu aktywistycznemu.

Centrum Wsparcia Liderek.

Jaka jest rola Centrum i kiedy ono powstało?

Gosia: W głowie Centrum Wsparcia Liderek wykluło się w 2020 r., w praktyce w 2021 r., po otrzymaniu dotacji z Narodowego Instytutu Wolności w ramach działań
w Stowarzyszeniu Wspierania Aktywności "Bona Fides". Pierwszym wydarzeniem inaugurującym powstanie Centrum było XII Forum Kobiet Aktywnych „Aktywistki bez zadyszki, czyli sztuka bycia w dobrostanie”. Konferencja w całości poświęcona była tematowi wypalenia aktywistycznego. Wśród zaproszonych prelegentek znalazła się między innymi: najsłynniejsza polska psycholożka - Katarzyna Miller oraz aktorka, współzałożycielka i prezeska Fundacji Małgosi Braunek "Bądź"- Orina Krajewska. 

Paula: Rolą Centrum Wsparcia Liderek jest budowanie poczucia równowagi życiowej
i dobrostanu kobiet poprzez rozwój, działania społeczne i sztukę.

Do kogo skierowana jest Wasza oferta?

Paula: Oferta skierowana jest do wszystkich kobiet działających społecznie, zarówno
w strukturach NGO, jak również nieformalnie, czyli w organizacjach obywatelskich. Przychodzą do nas prezeski dużych organizacji, osoby współpracujące z NGO, ale też aktywistki realizujące mniejsze inicjatywy i wolontariuszki.

Czy jest to miejsce rozwoju i edukacji?

Paula: Tak, zdecydowanie. Myśląc o rozwoju ważne jest dla nas podejście holistyczne, które traktuje człowieka jako całość, istotę złożoną z ciała, umysłu, emocji i ducha. Naszą ofertę projektujemy w taki sposób, aby zadbać o potrzeby i rozwój kobiet na każdym z tych poziomów.

Gosia: Słuchamy naszych Uczestniczek i dostosowujemy ofertę do ich potrzeb. Zatrudniamy też kadrę, której pojęcie wypalenia nie jest obce – bez względu na tematykę danego wsparcia. Zależy nam na wspólnotowości i spojrzeniu na różne tematy przez pryzmat różnych doświadczeń.

Czy aby skorzystać ze wsparcia Centrum trzeba być Liderką?

Paula: W naszym poczuciu liderką jest każda kobieta działająca społecznie, która nawet
w najmniejszej skali kreuje lepszą rzeczywistość dla siebie i otoczenia.

Gosia: Z uwagi na kryteria projektowe, w momencie zapisów, Uczestniczki wpisują organizację/ grupę, do której należą oraz obszar realizowanych działań.

Gosia&Paula.

Z jakiej oferty najchętniej korzystają odbiorczynie Waszych działań?

Paula: Dużym zainteresowaniem cieszy się tutoring, czyli wsparcie w zakresie tworzenia indywidualnych strategii rozwoju, ale również warsztaty wzmacniające kompetencje liderskie, oferujące narzędzia do budowania dobrostanu psychofizycznego oraz psychoterapia.

Gosia: Wydaje mi się, że nasze uczestniczki często korzystają z form, w ramach których pracujemy na konkretnych problemach. Mówię tutaj o popełnianiu błędów, stresie, zmęczeniu, niedoczasie, rozczarowaniach, krytyce i wielu innych kwestiach, które uwierają nas na co dzień. 

Czym Centrum Wsparcia Liderek wyróżnia się na mapie Waszego miasta?

Gosia: Dbamy o dobrostan tych osób, które na co dzień dbają o dobrostan innych. Istotny jest również fakt, że oferujemy konkretne narzędzia do budowania życiowej równowagi w ujęciu holistycznym.

Czego można się nauczyć, korzystając z oferty Centrum?

Paula: Oferujemy bogaty pakiet wsparcia, który dopasowywany jest do potrzeb przychodzących do nas kobiet. Obecnie realizujemy projekt, w którym kobiety korzystają z: indywidualnego poradnictwa psychologicznego/ psychoterapeutycznego, warsztatów rozwojowych, indywidualnego wsparcia tutorek, indywidualnego wsparcia ekspertów/ekspertek z dziedzin, w których kobiety odczuwają braki. Wkrótce będziemy realizować regranting, tworzyć platformę dla aktywistek oraz bazę narzędzi do budowania dobrostanu dostępną na naszej stronie internetowej www.centrumwsparcialiderek.pl.

Co Wam daje prowadzenie Centrum?

Gosia: Poczucie, że tworzymy dobre miejsce, z myślą o wygodnych i komfortowych warunkach do zrównoważonego rozwoju. To daje dużą satysfakcje oraz przekonanie, że nasze działania są ważne dla wielu kobiet.

Paula: Dla mnie największą radością jest poczucie, że „dajemy kobietom skrzydła”. W dużym skrócie chyba tak podsumowałabym wszystkie nasze działania. Wymowne jest tutaj logo Centrum. Przedstawia ono kobiety trzymające się razem, wspierające się, będące w energii lekkości i radości. W tle nieprzypadkowo jest koło symbolizujące pełnię. Cieszę się, że naszymi działaniami powiększamy grono kobiet, które są po prostu spełnionymi, szczęśliwymi ludźmi.

Jakie macie plany na najbliższą przyszłość, w kontekście prowadzenia Centrum?

Paula: Do końca 2024 roku realizujemy projekt, o którym wspominałyśmy wcześniej. Będziemy też na pewno wnioskować o kolejne granty na kontynuację obecnych działań. Nasza koncepcja funkcjonowania Centrum cały czas ewoluuje. Marzy nam się stworzenie festiwalu dla kobiet w przestrzeni lasu z wartościowymi prelekcjami, warsztatami i dobrą muzyką.

Gosia: Wciąż poszukujemy nowych narzędzi i form pracy w ramach Centrum. Nasza koncepcja to proces budowania stabilnych struktur, w ramach których będziemy mogły w sposób ciągły realizować swoje pomysły.


Małgorzata Kruszyńska –  absolwentka socjologii i kulturoznawstwa UMCS w Lublinie. Koordynatorka i inicjatorka działań społecznych. Wiceprezeska Stowarzyszenia Wspierania Aktywności "Bona Fides" oraz  współtwórczyni oferty Centrum Wsparcia Liderek. Obecnie swoje zainteresowania zawodowe koncentruje wokół neuromedytacji oraz hortiterapii.

Paulina Słomińska - koordynatorka projektów edukacyjnych i społecznych, organizatorka wydarzeń kulturalnych, animatorka społeczna, konsultantka strategii rozwoju JST i trenerka umiejętności psychospołecznych.  W swoich działaniach zawodowych od 2010 roku skoncentrowana głównie na rozwoju, wspieraniu i aktywizacji kobiet. Współtworzy Centrum Wsparcia Liderek. Zafascynowana cymatyką i tańcem, jako autentyczną formą ekspresji, prowadzi sesje medytacji w ruchu, uwalniania napięć z ciała i relaksację dźwiękiem bazującą na metodzie Petera Hessa.

Karolina Suska – socjolożka, edukatorka, trenerka, tutorka. Absolwentka UJ, Szkoły Liderów PAFW i Akademii Liderów Kultury. Wiejska aktywistka zafascynowana pracą na rzecz lokalnych społeczności, ze szczególnym uwzględnieniem działań na rzecz kobiet. Pasjonatka odkrywania potencjału drzemiącego w ludziach. Ambasadorka EPALE.


Zajmujesz się animacją społeczną? A może koordynujesz działania wolontariuszy? 

Planujesz działania na rzecz osób o niskich kwalifikacjach? 

Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod i niestandardowych form? 

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 


Zobacz także:

5 pomysłów na kobiece działania

Karty metaforyczne w pracy trenera

Akcja - integracja!

Liderka na wsi, czyli o ważnej roli kobiet

Organizacjo, promuj się!

Włączenie językowe - włączeniem społecznym

Siła tkwi w spotkaniu

Login (3)

Komentarz

Profile picture for user Noemi Gryczko.
Noemi Gryczko
Community Contributor (Bronze Member).
wt., 05/23/2023 - 12:33

Dziękuję za ten wywiad, świat potrzebuje liderek. Dobrze, że tworzycie przestrzeń do rozwoju.

Polecam stronę Burnout Aid Fundacji Culture Shock - znajdziecie tam mnóstwo praktycznych materiałów dla osób indywidualnych i dla organizacji (polecam przejrzeć Menu). Przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu i aktywistycznemu to ważny temat.

Login (1)

Dzięki Noemi za polecajkę. Część osób z CWL korzysta z oferty Fundacji Culture Shock. Bardzo zgadzam się z tym, że świat potrzebuje liderek. Ważne jest jednak to, by świat pamiętał i dbał o liderki, które w nim funkcjonują. Temu też m.in. służy działalność Centrum Wsparcia Liderek, z którego też osobiście korzystam oraz współtworzę. 

Login (1)

Users have already commented on this article

Chcesz zamieścić komentarz? Zaloguj się lub Zarejestruj się.

Inna wersja językowa?

This content may also be available in other languages. Please select one below
Switch Language

Want to write a blog post ?

Nie wahaj się!
Kliknij poniższy link i opublikuj nowy artykuł!

Najnowsze dyskusje

Profile picture for user mdybala.
Małgorzata Dybała

Zrównoważony rozwój i uczenie się dorosłych: co dalej z zielonymi umiejętnościami?

Dołącz do nas, aby zastanowić się nad zielonymi umiejętnościami jako sposobem radzenia sobie ze złożonymi, wzajemnie powiązanymi kwestiami, takimi jak zmiany klimatu i wyzwania środowiskowe.

Więcej
TreeImage.
Karolina MILCZAREK

Świadomość finansowa w czasach kryzysu

Dołącz do naszych ekspertów, żeby poznać świat polityki finansowej i jej społecznych skutków.

Więcej
TreeImage.
Karolina MILCZAREK

Wspieranie podstawowych umiejętności w Europejskim Roku Umiejętności

Inwestowanie w umiejętności podstawowe w ramach Europejskiego Roku Umiejętności jest nieuniknione, aby zapewnić osiągnięcie jego celów.

Więcej

Latest News

Pracuj w kulturze.
Aktualności

5. Forum Pracuj w kulturze

5. edycja Forum Pracuj w kulturze „Lider_ka w zmianie” odbędzie się w dniach 17-18 czerwca w Gdańsku...

Profile picture for user iwona_b.
Iwona Buks

Nadchodzące wydarzenia