Reklama

Armia i Służby

Operacja rosyjskiego wywiadu w Polsce i NATO. Skradziono dane

Putin hakerzy
Autor. Colin/Wikimedia Commons/CC 4.0 / The Presidential Press and Information Office/Wikimedia Commons/CC 4.0 / Modyfikacje: CyberDefence24.pl

Polska, obok USA, jest głównym celem cyberoperacji rosyjskich służb wywiadu ze względu na pomoc udzielaną Ukrainie. Wrogie działania wymierzono również w inne państwa NATO. Penetrowane są sieci m.in. MSZ. Cyberszpiegom udało się wykraść dane.

Reklama

Technologia zawsze ogrywa istotna rolę w czasie konfliktu lub wojny. Często przechyla szalę na jedną bądź drugą stronę, dając przewagę nad adwersarzem. Według ekspertów Microsoftu, wojna w Ukrainie wpisuje się w tę teorię.

Reklama

Rosyjskie siły wkroczyły do naszego wschodniego sąsiada 24 lutego br. Jednak „pierwsze strzały w rzeczywistości oddano kilka godzin wcześniej”, gdy jeszcze na kartce z kalendarza widniał 23 luty. O czym mowa?

Specjaliści Microsoftu w najnowszym raporcie wskazują na użycie cyberbroni o nazwie „Foxblade”, którą wykorzystano przeciwko ukraińskim komputerom. Ich zdaniem, to wtedy rozpoczął się atak Putina.

Reklama

Eksperci ocenili, że wojna za naszą wschodnią granicą odzwierciedla trend obserwowany w innych konfliktach, jakie miały miejsce w ostatnich 200 latach. „Państwa prowadzą wojny wykorzystując najnowsze zdobycze technologii” – czytamy.

Co więcej, konflikty przyspieszają rozwój technologii. Z tego względy tak ważne jest, aby analizować wpływ działań militarnych na postęp i użycie nowoczesnych narzędzi i broni.

Czytaj też

Rosyjski wywiad w Polsce

Eksperci Microsoft zwracają uwagę, że rosyjska cyberstrategia opiera się na co najmniej trzech odrębnych, ale czasem skoordynowanych działaniach:

  • destrukcyjne cyberataki w Ukrainie
  • penetracja sieci i cyberszpiegostwo poza Ukrainą
  • operacje wpływu w skali świata

Raport Microsoft mówi wprost: rosyjskie służby wywiadu zintensyfikowały cyberoperacje szpiegowskie, których celem są państwa wspierające Ukrainę. Jednym z głównych kierunków działań Kremla jest Polska.

„Wykryliśmy próby włamań w 128 organizacjach w 42 krajach poza Ukrainą. Stany Zjednoczone są celem numer jeden dla Rosji, priorytetowo potraktowano również Polskę” – wskazują specjaliści.

Nasz kraj znajduje się w kręgu zainteresowania służb Putina, ponieważ aktywnie angażuje się w niesienie pomocy Ukrainie. Polska odpowiada za m.in. koordynację dostarczania wsparcia wojskowego i humanitarnego władzom w Kijowie.

Czytaj też

Rosyjskie służby wykradły dane

Jednak Moskwa podjęła działania także wobec krajów bałtyckich, a w ciągu ostatnich dwóch miesięcy nastąpił wzrost operacji wymierzonych w sieci w Danii, Norwegii, Finlandii, Szwecji czy Turcji.

„Obserwujemy również zwiększoną liczbę kampanii, których celem są ministerstwa spraw zagranicznych innych państw NATO” – czytamy w raporcie koncernu. Ponadto, rosyjskie służby penetrują sieci think tanków, organizacji humanitarnych, firm IT, dostawców energii oraz podmiotów odpowiedzialnych za infrastrukturę krytyczną.

Według Microsoftu, działania służb Kremla były skuteczne w 29 proc. przypadków. „Jedna czwarta spośród udanych włamań doprowadziła do potwierdzonej eksfiltracji danych” - twierdzą specjaliści.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama