REKLAMA

Raport: banki powinny jak najszybciej przygotowywać się do zarządzania ryzykiem ESG

2021-07-20 09:56
publikacja
2021-07-20 09:56

Banki powinny jak najszybciej przygotowywać się do zarządzania ryzykiem ESG i traktować je z taką samą uwagą, jak tradycyjne rodzaje ryzyka finansowego i niefinansowego - wynika z opublikowanego we wtorek raportu firmy doradczej KPMG.

Raport: banki powinny jak najszybciej przygotowywać się do zarządzania ryzykiem ESG
Raport: banki powinny jak najszybciej przygotowywać się do zarządzania ryzykiem ESG
fot. rsooll / / Shutterstock

Według KPMG kwestie środowiskowe, społeczne i związane z ładem korporacyjnym (ESG) oraz wiążące się z nimi szanse i ryzyka są coraz bardziej istotne dla instytucji finansowych.

"Zrównoważony rozwój jest dla banków już nie tylko zagadnieniem etycznym, ale staje się również kwestią ekonomiczną, generującą nowy rodzaj ryzyka: ryzyko ESG" - czytamy. Według firmy, bieżące trendy regulacyjne pokazują, że "banki powinny jak najszybciej włączyć ryzyko ESG do swoich systemów zarządzania ryzykiem" i traktować je jako tak samo istotne jak wyróżniane do tej pory tradycyjne rodzaje ryzyka finansowego i niefinansowego.

KPMG podkreśliło, że ryzyko ESG może wpływać na wyniki finansowe i sytuację płynnościową banków nie tylko bezpośrednio (np. przez zniszczenie budynków wskutek nagłych zjawisk pogodowych), ale też przede wszystkim w sposób pośredni przez oddziaływanie na sytuację finansową klientów (przez zakłócenia w produkcji i łańcuchach dostaw, zwiększone koszty działalności bądź zmiany zachowania i preferencji konsumentów), co może przekładać się na m.in. wzrosty odpisów na oczekiwane straty kredytowe banku.

W opracowaniu KPMG czytamy, iż z punktu widzenia klasyfikacji oraz praktycznego podejścia do zarządzania ryzykiem, ryzyko ESG nie jest traktowane jak odrębny rodzaj ryzyka, lecz jako ryzyko przekrojowe. Może ono w różnym stopniu i przez różne kanały wpływać na tradycyjne ryzyka finansowe i niefinansowe, tj. ryzyko kredytowe, operacyjne czy reputacyjne - oceniła firma.

Integracja ryzyka ESG do procesu zarządzania ryzykiem wymaga dostosowania istniejących metod identyfikacji, pomiaru i kontroli poszczególnych ryzyk, biorąc pod uwagę zależności przyczynowo-skutkowe pomiędzy tymi rodzajami ryzyka a czynnikami ESG, tj. odpowiednie zdefiniowanie kanałów transmisji ryzyka ESG na dotychczasowe kategorie - napisano w raporcie.

KPMG zwróciło również uwagę, że organy regulacyjne, takie jak Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), Europejski Bank Centralny (EBC) czy Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) podejmują coraz więcej działań mających na celu zapewnienie, że banki są świadome ryzyka związanego z czynnikami ESG i prawidłowo sformułują strategie swojej działalności, aby adekwatnie nim zarządzać, mitygować je i reagować na nowe wyzwania z nim związane.

"Można się spodziewać, że przełomowe regulacje dotyczące integracji ryzyka ESG do systemów zarządzania ryzykiem instytucji finansowych wynikające m.in. z planu działania EBA na rzecz zrównoważonego rozwoju finansów wejdą w życie w ciągu najbliższych dwóch lat" - oceniło KPMG.

Zdaniem spółki, banki powinny zastosować kompleksowe podejście do zarządzania ryzykiem tego typu, włączając je do istniejących ram zarządzania ryzykiem przez dostosowanie strategii biznesowych i strategii ryzyka. Kluczowa ma być odpowiednio zorganizowana struktura zarządzania ryzykiem, w szczególności jasno określony podział zadań i odpowiedzialności. (PAP)

mfr/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Oferta na Wygodny Kredyt Gotówkowy od Santander Bank Polska | RRSO 11,22%

Oferta na Wygodny Kredyt Gotówkowy od Santander Bank Polska | RRSO 11,22%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki