Terlecki: Unia musi być dla nas do przyjęcia, inaczej musimy szukać rozwiązań drastycznych

Terlecki: Unia musi być dla nas do przyjęcia, inaczej musimy szukać rozwiązań drastycznych
Terlecki: Unia musi być dla nas do przyjęcia, inaczej musimy szukać rozwiązań drastycznych
Fakty TVN
Terlecki: Unia musi być dla nas do przyjęcia, inaczej musimy szukać rozwiązań drastycznychFakty TVN

Od sześciu lat przy okazji ostrych sporów z Brukselą często padało słowo: polexit. Politycy PiS-u zaprzeczali, że chcą wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej. Jednak przeczyć temu może wypowiedź wicemarszałka Sejmu i szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. - Jeżeli pójdzie tak, jak się zanosi, że pójdzie, to musimy szukać rozwiązań drastycznych. Brytyjczycy pokazali, że dyktatura brukselskiej biurokracji im nie odpowiada i się odwrócili, i wyszli - powiedział.

Prawo i Sprawiedliwość mówi i myśli o wyjściu Polski z Unii Europejskiej, czego dowodem może być wypowiedź wicemarszałka Sejmu i szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego.

- Powinniśmy myśleć nad tym, jak najdalej możemy, jak najbardziej możemy współpracować. Właśnie żebyśmy wszyscy byli w Unii, ale żeby ta Unia była taka, jaka jest dla nas do przyjęcia. Jeżeli pójdzie tak, jak się zanosi, że pójdzie, to musimy szukać rozwiązań drastycznych. Brytyjczycy pokazali, że dyktatura brukselskiej biurokracji im nie odpowiada i się odwrócili, i wyszli - powiedział Terlecki podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Zdaniem Radosława Sikorskiego, eurodeputowanego Platformy Obywatelskiej, konsekwencje polexitu dla Polek i Polaków mogą być "katastrofalne".

- Wielka Brytania jest na wyspie, ma Londyn, ma funta szterlinga, ma Beatlesów, Szekspira i bombę atomową. Poradzą sobie, a my po wyjściu z Unii Europejskiej znowu bylibyśmy pomiędzy Niemcami a Rosją - skomentował Sikorski.

Politycy PiS mówią o wojnie z UE

To, co powiedział Ryszard Terlecki podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu na temat bycia Polski w Unii Europejskiej, nie jest wyrwane z kontekstu.

Ponadto pojawia się szeroki kontekst polexitowej wypowiedzi szefa klubu PiS. Ostatnio politycy obozu rządzącego mówią coraz ostrzej o sporze z Komisją Europejską.

- Po pierwsze to nie jest wojenka, tylko wojna. Po drugie nie przeciw rządowi, tylko przeciw Polsce - powiedział eurodeputowany PiS Jacek Saryusz-Wolski w rozmowie z Polskim Radiem. - Polacy rozumieją i zrozumieją to, kto jest po dobrej stronie, a kto jest po złej stronie - dodał.

Z kolei zdaniem prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry działań instytucji Unii Europejskiej "nie da się inaczej skomentować, jak w kategoriach pewnej agresji". - Takiej prawnej wojny hybrydowej - stwierdził. Dodał, że Komisja Europejska działa w złej wierze.

- U nas poparcie dla Unii jest bardzo silne, dla uczestnictwa w Unii, ale nie możemy zwariować, zapędzić w coś, co ograniczy naszą wolność, i coś, co ograniczy nasz rozwój - powiedział na Forum Ekonomicznym w Karpaczu Ryszard Terlecki.

Reakcje opozycji

Opozycja ma jednak inne zdanie na temat wojny z Unią Europejską, o której mówią rządzący.

- Będą starali się stworzyć wrażenie, że rzeczywiście Polska jest w jakiś sposób atakowana bądź krzywdzona przez Unię Europejską, co jest oczywistą bzdurą - skomentował Dariusz Rosati, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- To jest wszystko jedno wielkie gebbelsowskie kłamstwo - ocenił były premier, eurodeputowany Leszek Miller.

- Dla ambicji jednego albo dwóch ludzi ryzykujemy przyszłość naszych dzieci. To jest skandal - podkreślił Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu z ramienia Koalicji Polskiej.

O wejściu Polski do Unii Europejskiej zdecydowali Polacy w referendum.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS