REKLAMA
DEBATA MISTRZÓW

Komisja Europejska chce rozwiązać problem niedoboru półprzewodników w UE

2022-02-09 10:22
publikacja
2022-02-09 10:22

Komisja Europejska proponuje wprowadzenie w UE europejskiego aktu w sprawie chipów, aby rozwiązać problem niedoboru półprzewodników i zmniejszyć zależność od dostaw z USA i Azji. Akt będzie przewidywał przeznaczenie ponad 43 mld euro na inwestycje publiczne i prywatne.

Komisja Europejska chce rozwiązać problem niedoboru półprzewodników w UE
Komisja Europejska chce rozwiązać problem niedoboru półprzewodników w UE
fot. Ivan Marc / / Shutterstock

Niedobory półprzewodników na świecie spowodowały ostatnio przymusowe przestoje w pracy fabryk w wielu branżach, od produkcji samochodów po urządzenia medyczne. Na przykład produkcja w sektorze motoryzacyjnym w niektórych państwach członkowskich Unii Europejskiej spadła w 2021 r. o jedną trzecią. Braki chipów pokazały zależność europejskich producentów od dostaw z innych kontynentów. Zwróciły również uwagę na to, jak wielkie znaczenie mają półprzewodniki dla całego europejskiego przemysłu i społeczeństwa.

Europejski akt w sprawie chipów ma doprowadzić do powstania dobrze prosperującego sektora półprzewodników – od badań naukowych po produkcję i odporny na zakłócenia łańcuch dostaw. Akt będzie przewidywał uruchomienie ponad 43 mld euro na inwestycje publiczne i prywatne oraz określi środki mające na celu zapobieganie wszelkim przyszłym zakłóceniom w łańcuchach dostaw oraz reagowania na nie wspólnie z państwami członkowskimi i partnerami międzynarodowymi.

Ma on umożliwić UE osiągnięcie ambitnego celu - podwojenia obecnego udziału w światowym rynku półprzewodników i osiągnięcia w nim 20 proc. w 2030 r.

Kwota 11 mld euro zostanie przeznaczona na dofinansowanie obecnych badań, rozwoju i innowacji, wdrażanie zaawansowanych narzędzi półprzewodnikowych, linie pilotażowe do tworzenia prototypów, testowanie i eksperymentowanie z nowymi urządzeniami do innowacyjnych zastosowań w warunkach rzeczywistych, szkolenie personelu i pogłębianie wiedzy na temat ekosystemu półprzewodników i łańcucha wartości.

Ma powstać mechanizm koordynacji między państwami członkowskimi a Komisją, służący monitorowaniu podaży półprzewodników, szacowaniu popytu i przewidywaniu niedoborów. Będzie on służyć do obserwowania łańcucha wartości półprzewodników poprzez gromadzenie kluczowych informacji od przedsiębiorstw w celu mapowania głównych słabości i wąskich gardeł.

"Europejski akt w sprawie chipów będzie przełomowym czynnikiem wpływającym na globalną konkurencyjność jednolitego rynku europejskiego. W perspektywie krótkoterminowej zwiększymy naszą odporność na przyszłe kryzysy, umożliwiając przewidywanie zakłóceń w łańcuchu dostaw i ich unikanie. W perspektywie średnioterminowej pomoże to uczynić z Europy lidera przemysłowego w tej strategicznej branży. Europejski akt w sprawie chipów to wizja strategiczna i inwestycyjna. Kluczem do sukcesu są jednak europejscy innowatorzy, nasi światowej klasy badacze, ludzie, którzy przez dziesięciolecia zapewniali rozwój naszego kontynentu" - powiedziała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.

Zdaniem Margrethe Vestager, wiceprzewodniczącej KE, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw chipów, nie powinniśmy polegać na jednym kraju ani na jednym przedsiębiorstwie. "Musimy robić więcej wspólnie – pod względem badań naukowych, innowacji, projektowania i zakładów produkcyjnych – aby Europa stała się silniejsza jako kluczowy podmiot w globalnym łańcuchu wartości. Przyniesie to również korzyści naszym partnerom międzynarodowym. Będziemy z nimi współpracować, aby w przyszłości uniknąć problemów związanych z dostawami" - zaznaczyła.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ adj/

Źródło:PAP
Tematy
Bezpieczna metoda oszczędzania. Zyskaj do 5,25% w skali roku! Oblicz Zysk>>

Bezpieczna metoda oszczędzania. Zyskaj do 5,25% w skali roku! Oblicz Zysk>>

Komentarze (19)

dodaj komentarz
lorelie
komuchy wasz koniec będzie straszny
pstrzezek
mówisz o komuchach które cię utrzymują na zasiłku w Hiszpanii? Czy tych które cię utrzymywały w PL jak jeszcze tam mieszkałaś? ;))))
lorelie
czy jest coś takiego za co wzięły się tęczowe zboki z KE i tego nie spier****?
pstrzezek
Już widzę poniżej to jęczenie że po co KE dotyka się czegoś co powinno samo działać. Wolny Rynek! :) Chyba żart. Wolny rynek dziś wygląda tak że jak Chiny zablokują eksport z Tajwanu to cała gospodarka UE leży. Po części z ich własnej winy bo dopiero teraz zdali sobię sprawę z totalnej zalezności od procesorów
kenn
GOSPODARKA CENTRALNIE STEROWANA, czyli mamy demokrację i to wolny rynek decyduje o tym co jest produkowane i jak
pstrzezek
Tak tak. O tym co jest produkowane decyduje wolny rynek z Chin ;)))
3xx
kwestia bezpieczenstwa ekonomicznego
mararok
Czemu oni zajmują się tym czym nie powinni...
Rynek sam się ureguluje. Przecież problemem nie jest kasa tylko, że przez beznadziejne prawo i podatki łatwiej i taniej prowadzić biznes gdzie indziej. Tym niech się zajmą !
Niech zrobią tutaj raj podatkowy to będzie wszystko i półprzewodnik i statek kosmiczny
wiktoria007
Pytanie czy urzędnicy doczytali ile wody i prądu zużywa się przy produkcji chipów. A ile CO2 przy tym się emituje. To są kosmiczne ilości. Zdecydowanie nie na europejskie normy. Poza tym niedługo niedostatków na rynku nie będzie. W Tajwanie i USA budowane są fabryki. W Chinach podobnie, choć trochę starsze technologie (które i tak Pytanie czy urzędnicy doczytali ile wody i prądu zużywa się przy produkcji chipów. A ile CO2 przy tym się emituje. To są kosmiczne ilości. Zdecydowanie nie na europejskie normy. Poza tym niedługo niedostatków na rynku nie będzie. W Tajwanie i USA budowane są fabryki. W Chinach podobnie, choć trochę starsze technologie (które i tak są wystarczające przy większości produktów).
karbinadel
Kiedyś po prostu produkowało się to, na co był popyt. Nie były do tego potrzebne żadne akty, wystarczał zwyczajnie wolny rynek. A może by tak spróbować od nowa?

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki