REKLAMA

Jak radzą sobie małe firmy podczas pandemii? Sprawdziliśmy to

Pandemia jest z nami już od prawie dwóch lat. W tym czasie upadło wiele biznesów, a jeszcze więcej miało poważne problemy, ale jest też druga strona medalu. Dziś skupimy się na firmach, które nie tylko poradziły sobie w pandemii, ale wręcz rozkwitły, dzięki mądrym decyzjom właścicieli.

14.02.2022 18.56
Jak radzą sobie małe firmy podczas pandemii? Sprawdziliśmy to
REKLAMA

Zamknięte salony, ograniczenia w liczbie osób przebywających w sklepach, problemy z dostawcami i z pozyskiwaniem nowych klientów. Te wyzwania to tylko wierzchołek góry lodowej problemów, z którymi muszą mierzyć się przedsiębiorcy w dobie pandemii.

REKLAMA

Pandemia jest jednak papierkiem lakmusowym stanu naszej cywilizacji. Jeden z największych myślicieli naszych czasów, Yuval Noah Harari, twierdzi, że pandemia pokazała siłę rodzaju ludzkiego. Kiedy dżuma dziesiątkowała Europę w XIV w., uczeni nie mieli pojęcia, co powodowało chorobę. Kiedy w 1918 r. uderzyła pandemia grypy hiszpanki, najtęższe umysły świata nie mogły wyizolować wirusa odpowiedzialnego za zachorowania.

W dobie COVID-19 wystarczył miesiąc, by naukowcy nie tylko zidentyfikowali nowy wirus, ale też wykonali pełną sekwencję jego genomu. Niespełna rok później ludzkość miała już kilka efektywnych szczepionek wprowadzonych do masowej produkcji i dystrybuowanych praktycznie na całym świecie.

Pandemia to papierek lakmusowy nie tylko w nauce, ale też w biznesie.

Gdyby pandemia wybuchła jeszcze 15 lat temu, świat zatrzymałby się w miejscu, a biznes nie przetrwałby takiego ciosu. Dziś, w dobie niebywale trudnej sytuacji, rozwiązaniem staje się technologia, a konkretnie internet i e-commerce.

Niegdyś sklepy musiałby się zamknąć, a dziś, paradoksalnie, mogą rozwinąć swoje skrzydła. Żywym tego dowodem jest pani Martyna Zakrzewska, z którą miałem okazję spotkać się w czasie pandemii.

Jednym z przykładów firm, które doskonale poradziły sobie z pandemią, jest Felt Label.

 class="wp-image-1960949"

Felt Label to firma produkująca wyroby z filcu. W jej ofercie znajduje się wiele kategorii produktowych, od torebek i dodatków dla pań, poprzez elementy do wystroju domu, aż po produkty kategorii home office, w tym maty na biurko i podkładki pod myszy.

Firma powstała na długo przed pandemią, bowiem ok. 10 lat temu. Był to projekt studencki, robiony po godzinach, ale z biegiem czasu, przy dużych nakładach pracy i czasu, udało się rozwinąć biznes. Pandemia okazała się być wielkim wyzwaniem.

 class="wp-image-1960961"

Kluczem do odnalezienia się w realiach pandemii okazała się być szybka reakcja na zmieniające się trendy. Pomogły w tym media społecznościowe, w tym głównie Instagram, który umożliwił bezpośredni kontakt z klientami.

To właśnie klienci potrafią przynieść nowe pomysły i dostarczyć opinię na temat nowych produktów.

E-commerce okazał się być szczepionką dla biznesu. Jedynym wyjściem jest sprawny sklep online z systemem automatycznych płatności.

 class="wp-image-1960955"

W dzisiejszych czasach założenie sklepu online jest dość proste, ale nie oznacza to braku problemów. Jak mówi pani Martyna:

A zatem dobry sklep online powinien mieć nie tylko ładne fotografie i precyzyjne opisy, ale też konkretne rozwiązania działające od zaplecza, na czele z prostym i sprawdzonym systemem płatności cyfrowych.

Firm z sukcesami jak Felt Label jest dużo więcej. Jedną z nich jest białostocka cukiernia Słodko.

 class="wp-image-1960931"

Cukiernia Słodko to białostocki lokal serwujący amerykańskie wypieki. I choć mogłoby się wydawać, że w przypadku cukierni trudno jest przenieść biznes do świata online, to pani Karolina, właścicieli Słodko, udowadnia, że jest to możliwe.

Słodkoboxy można było zamówić poprzez profil Słodko w mediach społecznościowych lub telefonicznie. Klienci płacili za nie wcześniej przelewem lub na miejscu kartą. Pani Karolina wskazuje, że w pandemii kluczowy okazał się mobilny terminal płatniczy.

Visa umożliwiła cyfryzację płatności już 16 milionom MŚP na całym świecie, a zamierza pomóc łącznie 50 milionom takich przedsiębiorstw.

karta visa płatności visa checkout class="wp-image-847697"

Małe i średnie przedsiębiorstwa (sektor MŚP) są najważniejszym ogniwem gospodarki. Felt Label, Słodko i setki tysięcy innych polskich MŚP stanowią łącznie aż 97 proc. przedsiębiorstw. Sektor małych i średnich przedsiębiorstw wspiera Visa.

W Polsce Visa wspomaga Fundację Polska Bezgotówkowa. Visa pomaga nie tylko finansowo, ale też w kwestii swojego know-how, czyli wiedzy i doświadczenia.

REKLAMA

W ramach prowadzonego przez Fundację programu przedsiębiorcy przez okres 12 miesięcy mogą bezpłatnie korzystać z terminali obsługujących płatności zbliżeniowe. Ta inicjatywa jest szczególnie ważna w czasie pandemii. Program sprawił, że w Polsce zainstalowano już ponad 490 tys. terminali, a wszystkie z nich są zbliżeniowe. Klienci mogą z ich pośrednictwem płacić nawet za najdrobniejsze zakupy.

Mamy ogromne szczecie w nieszczęściu, że systemy prostych płatności zbliżeniowych i płatności cyfrowych w ramach e-commerce są w stanie zapewnić ciągłość biznesu nawet w trudnych realiach pandemii.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA