Wykradli 600 milionów dolarów w kryptowalutach. Złodzieje zwrócili 4,7 mln

Wykradli 600 milionów dolarów w kryptowalutach. Złodzieje zwrócili 4,7 mln

Hakerzy przejęli ponad 600 mln dolarów w kryptowalutach
Hakerzy przejęli ponad 600 mln dolarów w kryptowalutach
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
11.08.2021 10:51

Hakerzy wykorzystali lukę w Poly Network, czyli projekcie zdecentralizowanych finansów (DeFi). W efekcie doszło do przejęcia ponad 600 milionów dolarów, co może być największą kradzieżą kryptowalut w historii. Poly Network na swoim Twitterze prosi cyberprzestępców o kontakt i zwrócenie aktywów.

Poly Network to zdecentralizowana platforma finansowa (DeFi) bazująca na technologii blockchain, która ma na celu wyeliminowanie pośredników - biur maklerskich oraz giełd. Technologia blockchain pozwala na rejestr działań, na których opierają się różne kryptowaluty. Dzięki niej łatwiej dokumentować związane z nimi transakcje, śledzić zasoby czy budować zaufanie wśród użytkowników.

Hakerzy przejęli ponad 600 mln dolarów w kryptowalutach

Do ataku na Poly Network miało dojść 10 sierpnia, o czym firma poinformowała na Twitterze. Zaznaczyła też, że według nie jest to największy atak hakerski w historii DeFi. Cyberprzestępcy uzyskali dostęp do funduszy na różnych łańcuchach i zaczęli wysyłać je na inne adresy kryptowalut. Badacze z firmy zajmującej się bezpieczeństwem SlowMist powiedzieli, że na trzy różne adresy przeniesiono łącznie ponad 610 milionów dolarów w kryptowalutach.

Jak przypomina serwis beincrypto.pl, "projekt Poly Network pierwotnie wywodzi się z projektu Neo, który wykorzystuje trzy różne sieci blockchain. Oznacza to, że haker Poly Network był w stanie uzyskać środki pochodzące z protokołów Polygon, EthereumBinance Smart Chain (BSC)".

Wśród przejętych aktywów znajdowało się sporo tokenów np. FEI, USDT czy BTCB. Dlatego Poly Network wzywa giełdy kryptowalutowe do tworzenia "czarnej listy tokenów" pochodzących z adresów powiązanych z hakerami. Na swoim Twitterze firma zamieściła również apel do cyberprzestępców, w którym prosi o kontakt oraz zwrot zhakowanych aktywów.

Wszystko wskazuje na to, że atak był działaniem zorganizowanymi i zaplanowanym, a DeFi jest coraz częstszym celem cyberprzestępców. Serwis Gizmodo zaznacza, że według firmy CipherTrace, od początku tego roku do lipca łączna wartość naruszeń związanych z DeFi wyniosła 361 milionów dolarów – prawie trzykrotnie więcej niż w całym 2020 roku.

PolyNetwork odzyskała już część środków

Prośby PolyNetwork okazują się mieć sens. Odzyskano już około 4,7 miliona dolarów ze skradzionych 600 milionów dolarów. Ciekawe, czy złodzieje mają zamiar oddać całość, czy też zostawią coś dla siebie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)