Want to make creations as awesome as this one?

More creations to inspire you

Transcript

Zbliżają się święta!

Dla Przyjaciół Biblioteki

Na nadchodzace święta życzymy wszystkim naszym Przyjaciołom, Nauczycielom i Uczniom zadowolenia i satysfakcji z podejmowanych wyzwań. Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój, wytchnienie i radość. Każda chwila świąt Bożego Narodzenia niech żyje własnym pięknem, a Nowy Rok obdaruje Was zdrowiem, pomyślnością i szczęściem.Pracownicy Biblioteki Pedagogicznej w Pułtusku

Tradycje Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie to przypadające w tradycji chrześcijańskiej na 25 grudnia, święto upamiętniające dzień, kiedy na świat przyszedł Jezus Chrystus. Święta Bożego Narodzenia są poprzedzone czterotygodniowym okresem oczekiwania, który nosi nazwę adwentu. Dzień przed 25 grudnia obchodzona jest Wigilia.

Tradycje i zwyczaje świąteczne

Czytanie Pisma Świętego

Tradycyjnie wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z pierwszą gwiazdką na niebie. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, oznaczającej narodziny Jezusa, którą na niebie ujrzeli Trzej Królowie.

Pierwsza Gwiazda

Kolację wigilijną, w polskiej tradycji postną, rozpoczyna modlitwa oraz czytanie fragmentu Ewangelii według św. Mateusza lub św. Łukasza, dotyczacego narodzin Jezusa

Dzielenie się opłatkiem

Najważniejszym momentem wieczerzy wigilijnej, czyli kolacji jest dzielenie się opłatkiem. To cienki, płatek chlebowy, wypiekany tylko z mąki i wody. Jest on symbolem wzajemnej miłości, przebaczenia i jedności. Dawniej wierzono, że kto w Wigilię podzieli się opłatkiem, przez cały rok nie zazna głodu. Najstarszy polski opłatek znajduje się w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

Sianko pod obrusem

Przypomina nam o tym, że Jezus Chrystus urodził się w ubogiej stajence. Symbolizuje skromność, jaką każdy chrześcijanin powinien nosić w sercu.

Choinka

Bez choinki trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie. Dzięki udekorowanemu drzewku dom nabiera świątecznej magii. Tradycyjnie ubieramy choinkę tuż przed Wigilią i przystrajamy różnego rodzaju ozdobami, od wymyślnych łańcuchów i bombek, po proste cukierki oraz pierniczki.

Śpiewanie kolęd i pastorałek

Kolędy to pieśni bożonarodzeniowe o charakterze religijnym.

Puste miejsce przy stole

Po co dodatkowe miejsce przy świątecznym stole? Symbolizuje ono pamięć o tych, którzy nie mogą spędzić tegorocznych świąt razem z nami. Bywa i tak, że przygotowywane jest z myślą o zmarłym członku rodziny.

Dwanaście potraw

W zależności od regionu i tradycji rodzinnych, zestaw wigilijnych potraw jest różny. Na stole powinno być ich dwanaście. Najpopularniejsze polskie potrawy to:

barszcz czerwony z uszkami

kutia

zupa grzybowa

karp w galarecie

pierogi z kapustą i grzybami

kompot z suszonych owoców

Prezenty

Boże Narodzenie nieodłącznie kojarzy się nam z prezentami, którymi zostajemy obdarowani po zakończeniu kolacji wigilijnej.

Pasterka

Według tradycji jest to msza odprawiana o północy, upamiętniająca przybycie do Betlejem pasterzy, którzy jako pierwsi oddali hołd nowonarodzonemu Chrystusowi.

Tradycje bożonarodzeniowe na świecie

oprac. Dorota Karkowska