Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa – 25 września 2021. Akcja nabrała rozmachu

2021-09-21 16:38
Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa akcja PIIB
Autor: PIIB PIIB przygotowała to wydarzenie z troski o inwestorów, zwłaszcza tych indywidualnych

Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa. Budowa, eksploatacja, remont Twojego obiektu – to pełna nazwa akcji Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (PIIB), która została zaplanowana na 25 września 2021. W tym dniu w całym kraju odbędą się konsultacje z inżynierami budownictwa, którzy będą radzić i odpowiadać na pytania inwestorów, właścicieli i użytkowników obiektów. Sprawdźcie, gdzie będą punkty konsultacyjne.

Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa – geneza akcji

– Wierzę, że inicjatywa, która obejmie całą Polskę, przyciągnie tych, którzy dopiero budują swój dom lub zajmują się własnymi zasobami mieszkaniowymi. Przygotowaliśmy to wydarzenie z troski o inwestorów, zwłaszcza tych indywidualnych. Kiedy mówi się nieustannie o ułatwieniach proceduralnych i próbuje zastępować rzetelną dokumentację projektową marketingową wizualizacją obiektu, tym ważniejsza jest troska o bezpieczeństwo i koszty eksploatacji budynków. Wiele tzw. ułatwień to tylko przyzwolenie na odroczoną płatność. Życie budynku zaczyna się od pomysłu na niego, ale kończy po dziesiątkach lat. Dlatego, aby usatysfakcjonować pokolenia, o techniczne szczegóły należy zadbać już teraz – podkreśla prof. dr hab. inż. Zbigniew Kledyński, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

W 2020 roku Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) wydał pozwolenia na budowę 121 366 budynków jednorodzinnych i 11 557 budynków wielorodzinnych. Jednocześnie w tym samym okresie oddano do użytkowania 92 266 nowych budynków mieszkalnych, z czego prawie 97% to budynki jednorodzinne. Średni czas budowy takiego budynku wynosi ok. 38,5 miesiąca. By zrealizować tego typu inwestycję, trzeba załatwić liczne formalności i podjąć wiele decyzji, które będą miały wpływ na kolejne dziesiątki lat życia w tym budynku i jego eksploatację. Zdrowie, bezpieczeństwo i komfort mieszkańców budynku zależą zatem od ich wyborów na początkowym etapie, ale również od regularnych kontroli stanu obiektu i jego instalacji.

Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa w praktyce

W ramach akcji PIIB każdy będzie mógł zgłosić się do wybranego punktu konsultacyjnego w swojej okolicy (punkty konsultacyjne będą we wszystkich województwach). Będą one zorganizowane w siedzibach okręgowych izb inżynierów budownictwa, w wybranych powiatowych inspektoratach nadzoru budowlanego i innych urzędach, uczelniach, szkołach czy salach konferencyjnych. W każdym z punktów konsultacyjnych eksperci PIIB będą pracować w wielobranżowych zespołach. Co do zakresu konsultacji, to będzie można uzyskać informacje dotyczące m.in. zakupu działki, procedur związanych z budową domu, wyboru kierownika budowy, materiałów i technologii, jakie zostaną wykorzystane. Na spotkania mogą również przyjść właściciele lub zarządcy nieruchomości, które wymagają modernizacji, przebudowy lub generalnego remontu. 

Pod tym linkiem można znaleźć szczegóły lokalizacji punktów konsultacyjnych. Na dzień 17 września potwierdzono 91 punktów konsultacyjnych (w województwie mazowieckim jest ich aż 29). 

Webinar na zachętę

Wydarzeniem zapowiadającym Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa był webinar „Budowa domu jednorodzinnego. Od fundamentów aż po dach”, z udziałem rzeczoznawców budowlanych z Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (odbył się 20 lipca). Eksperci – dr inż. Radosław Sekunda i mgr inż. Mariusz Okuń – wyjaśniali, na co zwrócić szczególną uwagę przy budowie domu jednorodzinnego. Na konkretnych przykładach omówili m.in. następujące zagadnienia:

  • posadowienie domu i budowa garażu,
  • izolacja ścian,
  • konstrukcja stropu,
  • wykonanie dachu,
  • elewacja budynku. 

Ten webinar i kolejne jako retransmisja są dostępne na stronie internetowej PIIB.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej