Pierożki, Wiazyń i podróże w czasie…

Kiedy czytam ten przepis próbuję wyobrazić sobie prababcię Maniusię jako małą dziewczynkę i praprababcię Zofię i jej dwie pozostałe córki Ludeczkę i Lipkę. Wszystkie w kuchni, w Wizayniu. Dziewczynki ubrane w jakieś fartuszki, albo tak po prostu w swoich zwykłych, niezbyt wymyślnych sukienkach. Może to jest rest rok 1910 a może 1911. 

Wiazyń. Jesionowy dwór położony nad rzeką Wiazynką w okolicach Mińska. 

„Dwór miał układ dwutraktowy, amfiladowy, z sionką przy zachodnim boku krótszym. Po prawej stronie głównej sieni mieściły się dwa dwuokienne pokoje. Południowo-wschodni narożny służył jako bawialny. Z sieni na lewo, w kierunku zachodnim wchodziło się do dużej sali o trzech oknach, czyli głównego salonu. Mały południowo-zachodni pokój miał przeznaczenie mieszkalne. Podobnym celom służyło pięć pokoi tylnego traktu, prócz środkowego, jadalnego. Pod nim usytuowana buł kuchnia, skąd bezpośrednio schodkami przynoszono potrawy.” (opis dworu z książki Romana Aftanazego Dzieje rezydencji na dawnych kresach wschodnich)

No więc one cztery. Stoją i lepią pierożki, taka ja dzisiaj. Ze śliwkami, cząstkami jabłek… bo jest jesień i właśnie zebrano pierwsze zbiory w sadzie na tyłach domu. 

Pierożki Wiazyń

5 szklanek dużych mąki i proszek backine zmieszać, (1/2 funtu) 20 deka masła razem ucierać a potem dodać 1 szklankę śmietany, 3 żółtka, 1 całe jajo i wymieszać. Robić kwadraty. Farsz mięsny posmarować albo dodać 1 szklankę cukru to będzie słodki. Nakładać konfituru do nadziewania. 

Ciasto zrobiłam zgodnie z recepturą. Wyszło elastyczne i dobrze się sklejało. Piekłam 160-180’C około 20 minut. Z tej ilości udało się zrobić cztery duże blachy pierożków. Także porcja odpowiednia raczej na jakieś większe spotkanie przy kawie. Może akurat na sobotnie popołudnie. 

Opublikowane przez awosiek

Autorka wierszy i prozy, tekstów piosenek i bajek dla dzieci, blogerka animatorka kultury. "Żyjemy wśród opowieści. Używamy słów by je opowiadać. To one tworzą nas i naszą rzeczywistość, są kluczem do naszej tożsamości. Dlatego warto po nie sięgać, bo to dzięki nim możemy komunikować się z innymi."

Dodaj komentarz

Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij