W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier wziął udział w webinarium organizowanym przez Boston Consulting Group oraz UNHCR

28.04.2022

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w wideokonferencji organizowanej przez Boston Consulting Group oraz Agencję Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (UNHCR). Najważniejszym punktem webinarium było omówienie możliwości wsparcia uchodźców przez globalne firmy w perspektywie średnio- i długoterminowej.

Webinarium organizowane przez Boston Consulting Group oraz UNHCR

Potrzeby uchodźców z Ukrainy tematem wystąpienia premiera

Podczas wideokonferencji szef polskiego rządu wygłosił przemówienie inauguracyjne, w którym zwrócił uwagę na sytuację w Polsce i innych krajach dotkniętych kryzysem uchodźczym. Premier Mateusz Morawiecki poruszył także temat zmieniających się wraz z biegiem czasu potrzeb osób z Ukrainy, które w skutek rosyjskiej agresji opuściły swój kraj. Początkowo osoby przybywające do Polski potrzebowały zaspokojenia podstawowych potrzeb bytowych, dziś natomiast głównym wyzwaniem jest zapewnienie im możliwości integracji z polskim społeczeństwem. Prezes Rady Ministrów w swoim wystąpieniu podkreślił, że w długoterminowej perspektywie zarządzania kryzysem uchodźczym wzrastać będzie rola sektora prywatnego. Chodzi nie tylko o otwarcie rynku pracy dla uchodźców, ale także o zaangażowanie we wszelkie formy trwałej pomocy.

W gronie prelegentów znalazła się zastępca Wysokiego Komisarza UNHCR Kelly T. Clements, a także szefowie wybranych globalnych firm (w tym Francois Nuyts, CEO Allegro) oraz przedstawicielka uchodźców. Prowadzącym był Mathieu Lamiaux (Managing Director & Senior Partner, Lider Wsparcia Humanitarnego BCG). 

Polska jest wielkim hubem logistycznym

24 lutego Rosja zaatakowała suwerenną i wolną Ukrainę. Jeszcze przed rosyjską agresją na naszego wschodniego sąsiada, Polska podjęła stosowne działania w celu przygotowania się na możliwy kryzys uchodźczy. Rozwiązania te umożliwiły szybką organizację pomocy dla osób, które na skutek wybuchu wojny szukają schronienia w naszym kraju. 

Od wybuchu wojny w Ukrainie do Polski przyjechało ponad 3 mln osób. Rząd, samorządy, organizacje pozarządowe oraz wielu naszych obywateli pomaga uchodźcom z Ukrainy. Nasi sąsiedzi mogą liczyć w Polsce na niezbędną pomoc w postaci jednorazowego dofinansowania, darmowego transportu kolejowego, możliwości podejmowania pracy, bezpłatnej opieki zdrowej czy kontynuacji nauki.

Polska odgrywa kluczową rolę w transporcie pomocy humanitarnej do Ukrainy. Do naszego kraju docierają dostawy pomocy humanitarnej z całego świata. Dodatkowo prowadzimy rozmowy, aby pozyskać jak najwięcej środków na dalszą pomoc dla Ukrainy. 

Organizatorzy webinarium

Organizatorami webinarium byli Boston Consulting Group (BCG) oraz (UNHCR). 

Boston Consutling Group to międzynarodowa firma konsultingowa, która współpracuje z liderami biznesu. 

Współorganizatorem było także UNHCR, powołane pod koniec 1950 r. rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Głównym zadaniem tej agencji Narodów Zjednoczonych jest koordynacja i prowadzenie wysiłków międzynarodowych na rzecz ochrony uchodźców oraz rozwiązywanie problemów uchodźców na świecie. Według danych UNHCR z 2021 r. agencja dociera z pomocą do 82,4 milionów osób przymusowo przesiedlonych na świecie, w tym m.in. uchodźców, osób wewnętrznie przesiedlonych, repatriantów i bezpaństwowców.

{"register":{"columns":[]}}