Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa siedziba Herbarium Slupensis uroczyście otwarta. Już niedługo pomorskie zielniki dostępne będą w wersji cyfrowej

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Herbarium Pomeranicum to projekt wyjątkowy w skali kraju. W wersji cyfrowej ma zostać udostępnionych około 500 tys. okazów roślin z czterech zielników należących do Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Szczecińskiego i Akademii Pomorskiej
Herbarium Pomeranicum to projekt wyjątkowy w skali kraju. W wersji cyfrowej ma zostać udostępnionych około 500 tys. okazów roślin z czterech zielników należących do Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Szczecińskiego i Akademii Pomorskiej Krzysztof Piotrkowski
Dziś o godz. 11:00 w Bibliotece Akademii Pomorskiej miało miejsce uroczyste otwarcie nowej siedziby Herbarium Slupensis – zielnika, w którym gromadzone są okazy roślin z Pomorza. Słupska część zbiorów to element Herbarium Pomeranicum – projektu realizowanego wspólnie z Uniwersytetem Gdańskim i Uniwersytetem Szczecińskim, w ramach którego wszystkie zbiory akademickie Pomorza zostaną zdigitalizowane i udostępnione.

Pełna nazwa projektu to „Zintegrowane wirtualne Herbarium Pomorza Herbarium Pomeranicum – digitalizacja i udostępnienie zbiorów herbariów jednostek akademickich Pomorza poprzez ich połączenie i udostępnienie cyfrowe”. Okazy roślin przechowywane przez Akademię Pomorską przeniesiono do nowych, klimatyzowanych, zabezpieczonych pomieszczeń, gdzie są archiwizowane, ale również skanowane i katalogowane w wersji cyfrowej. Na projekt słupska uczelnia pozyskała 25 mln złotych z programu Polska Cyfrowa i realizuje go wspólnie z Uniwersytetem Gdańskim i Uniwersytetem Szczecińskim. To jedno z największych przedsięwzięć w historii Akademii Pomorskiej.

Na konferencję zaproszono przedstawicieli samorządu, Projektu Polska Cyfrowa oraz uczelni współpracujących przy projekcie. List gratulacyjny od Ministra Edukacji i Nauki, Przemysława Czarnka, wyczytał wicewojewoda pomorski, Aleksander Jankowski. Wszystkich gości powitał natomiast rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku, dr hab. inż. Zbigniew Osadowski:

- Bardzo cieszę się z tego, że po wielu miesiącach intensywnej pracy realizacji projektu mamy okazję spotkać się w murach naszej uczelni – mówił. – Zbiory przyrodnicze naszego Herbarium są już gromadzone od 1969 roku i na dzień dzisiejszy będą zaraz liczyć ponad 70 tys. alegatów roślin naczyniowych. Często są to okazy bardzo delikatne i ze względu na swoją wartość naukową w odpowiedni sposób przechowywane, ale też niedostępne dla szerokiego grona. Dodatkowo trzeba powiedzieć, że w naszych kolekcjach znajdują się cenne, niekiedy bardzo unikatowe zbiory niemieckich badaczy Pomorza, co podnosi znacznie wartość naszych działań – opisywał rektor.

Herbarium Pomeranicum to projekt wyjątkowy w skali kraju. W wersji cyfrowej ma zostać udostępnionych około 500 tys. okazów roślin z czterech zielników należących do Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Szczecińskiego i Akademii Pomorskiej. W bazie danych będzie można wyszukać informacje taksonomiczne, graficzne, a zaawansowany algorytm pozwoli na segregowanie zbiorów ze względu na zakres lat występowania roślin, lokalizację czy ich przynależność do konkretnej grupy. Dostęp do cyfrowego herbarium będzie możliwy również za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Całą zdigitalizowaną bibliotekę zbiorów obsługiwać będą trzy serwerownie, a główna z nich zlokalizowana będzie na Akademii Pomorskiej.

- Głównym założeniem i celem projektu jest digitalizacja i udostępnianie zasobów zielnikowych – badaczom, naukowcom, studentom, a także uczniom czy instytucjom, ale też wszystkim miłośnikom przyrody. To udostępnianie ma oczywiście odbywać się poprzez internet, a to z kolei pozwoli nam zwrócić większą uwagę i zwiększyć rozpoznawalność naszych uczelni, naszych badaczy na całym świecie. Opracowany materiał w formie cyfrowej jest bardzo cenny. Może być dalej wykorzystywany do dalszych analiz, do dalszych badań, do celów porównawczych, do badań taksonomicznych, badań morfologicznych, anatomicznych – podkreślał Zbigniew Osadowski.

Proces skanowania okazów jest żmudny i wymaga szczególnej ostrożności. Przypomnijmy, że projekt rozpoczął się w 2019 roku, a baza danych jest sukcesywnie powiększana o kolejne okazy. Niebawem zostanie udostępniona wszystkim zainteresowanym.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza