Aktualności

Przegląd literacki: kwiecień 2022

14.04.2022

Przegląd literacki w kwietniu upływa nam pod hasłem #SolidarnizUkrainą.

Czwartek 24 lutego 2022 zmienił w Polsce bardzo dużo – zaangażowanie i solidarność okazywane mieszkankom i mieszkańcom Ukrainy wyznaczają obecnie rytm życia nie tylko organizacji charytatywnych, poszczególnych darczyńców i wolontariuszy, ale i setek instytucji kultury w całym kraju. We Wrocławskim Domu Literatury chcemy zrobić jak najwięcej, na różnych polach, na miarę naszych możliwości, a może i jeszcze więcej. I liczymy na Wasze wsparcie. Poniżej znajdziecie przegląd działań, które podjęliśmy, by pomóc zarówno uchodźcom, jak i osobom pozostającym w Ukrainie.

Już w pierwszych dniach wojny nasze Wydawnictwo Warstwy uruchomiło akcję, w ramach której dochód ze sprzedaży książek ukraińskich autorek i autorów w całości zostanie przeznaczony na rzecz pomocy ofiarom wojny w Ukrainie. Projekt Czytaj. Poznawaj. Pomagaj” wciąż trwa, a o szczegółach przeczytacie TU.

Organizujemy też wydarzenia, które z jednej strony mają przybliżyć literaturę naszych sąsiadów, z drugiej wspomóc zbiórki na rzecz uchodźców. W marcu zaprosiliśmy poetki i poetów na czytania ukraińskich i polskich wierszy w ramach Światowego Dnia Poezji (zapis spotkania możecie obejrzeć na naszym kanale na YT), gościliśmy też dwie laureatki Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus – Katerynę Babkinę i Oksanę Zabużko (zapis tej rozmowy obejrzycie TUTAJ). W kwietniu czekają nas kolejne wydarzenia:

– 21 kwietnia wystąpi w Prozie Kwartet Smyczkowy PAKAMERA z gośćmi, by zaprezentować repertuar złożony w całości muzyki znanej z filmów i seriali. Nie będzie biletów, zamiast tych będziemy zbierać datki na rzecz Fundacji Ukraina. Szczegóły wydarzenia TU

– 23 kwietnia w Światowy Dzień Książki UNESCO tradycyjnie już organizujemy „Bookowisko. Wyprzedaż domowej literatury” (szczegóły m.in. na naszym Facebooku ). Tym razem zapraszamy nie tylko na wymianę i sprzedaż książek z domowych bibliotek, ale też do odwiedzenia stoiska charytatywnego – będziemy sprzedawać książki z archiwów Domu Literatury, a dochód w całości przekażemy Fundacji Ukraina

– 26 kwietnia Wocław odwiedzi lwowska pisarka Wiktoria Amelina, która obecnie przebywa z rodziną w Krakowie. W innych okolicznościach najpewniej rozmawialibyśmy z Wiktorią głównie o wydanej  przez Warstwy powieści „Dom dla Doma”, może też o jej fascynacji Stanisławem Lemem, ale trwa wojna. Dlatego ten temat będzie motywem przewodnim rozmowy, którą  poprowadzi Irek Grin

Ale to nie wszystko. Napisaliśmy, że robimy wszystko co w naszej mocy, by pomagać ofiarom wojny w Ukrainie, a może i więcej. I właśnie takim działaniem wymagającym niekiedy wykraczania poza nasze „zawodowe” kompetencje, jest prowadzenie u nas w Prozie zajęć dla dzieci z Ukrainy (https://fb.me/e/32vMFjd8N). Zapraszamy dzieci w wieku 5-12 lat do wspólnej zabawy pod opieką animatorów od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 14.00.

Nie jest jednak tak, że w całości zaangażowaliśmy się w pomoc Ukrainie. Albo zaangażowaliśmy się w całości, tyle że wciąż trzeba realizować nasze cele statutowe. Jak to pogodzić? Czy jest to w ogóle możliwe? Jak radzą sobie z tym inne instytucje w Polsce? Między innymi na ten temat będziemy debatować w naszym Klubie Proza w środę 20 kwietnia. W Dyskusji „Nowa praktyka kultury” udział wezmą: Artur Jóźwik (dyrektor Biura Kultury w Urzędzie m.st. Warszawy), Dominika Kawalerowicz (dyrektorka Wrocławskiego Instytutu Kultury), Paweł Łysak (dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie), Irek Grin (dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury) oraz Anna Hryniewiecka (dyrektorka Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu).

Nie wiemy, kiedy ten czas minął, ale w maju już po raz siódmy (!) odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius. Wygląda na to, że pierwszy raz od 2019 bez obostrzeń pandemicznych. Czego powinniśmy się spodziewać? Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius, czyli ogłoszenie nominacji w kategoriach Debiut i Książka roku oraz nazwiska osoby, która w 2022 otrzyma Silesiusa za całokształt pracy twórczej. Niemcy – gość honorowy, a także poezja ze Słowacji i, oczywiście, Ukrainy. Setna rocznica urodzin Mirona Białoszewskiego. Premiery nowych wydawnictw poetyckich, debaty i przegląd najmłodszej poezji. Turniej jednego wiersza im. Rafała Wojaczka, poezja migana oraz wydarzenie na styku muzyki i poezji, wreszcie akcenty sportowe. Wszystko wskazuje na to, że w maju na czas siódmej edycji Festiwalu Silesius Wrocław ponownie stanie się poetycką stolicą Polski. I pamiętajcie o facebookowym wydarzeniu MFPS.

I na koniec tego i tak już długiego przeglądu literackiego jeszcze o naszych Warstwach, które tradycyjnie wiosną stoją pod znakiem poezji. Z uwagi na ogromne zainteresowanie czytelnicze ukazało się drugie wydanie „Anteny” Serhija Żadana w przekładzie Bohdana Zadury. Także drugiego wydania (lecz pierwszego u nas) doczekały się  „wsie, animalia, miscellanea” Macieja Bobuli, a na maj zaplanowaliśmy premiery poematów „śnieg” Macieja Roberta i „Przy sobie” Aldony Kopkiewicz, oraz zbioru wierszy „Sąsiadki. 10 poetek słowackich” (wiersze wybrała i przełożyła Zofia Bałdyga). Zresztą najlepiej będzie, jeśli sami zajrzycie na stronę Warstw, o TU.

Jak wspomnieliśmy, przegląd długi, zatem nie rozpisujemy się już o naszych podcastach, nie zachęcamy do zaglądania na platformy Spotify czy Podbean, to robimy może w kolejnym Przeglądzie.

Zespół Wrocławskiego Domu Literatury