Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. DSZ
|
aktualizacja

Nowy upadły kraj na mapie świata właśnie przypieczętował swój los

27
Podziel się:

- Zawieszamy tymczasowo spłaty odsetek od obligacji. Rezerwy walutowe są nam potrzebne do importu podstawowych produktów, w tym paliwa dla mieszkańców - przekonuje szef banku centralnego Sri Lanki, nowego upadłego kraju na mapie świata, który boryka się z największym od dziesięcioleci kryzysem gospodarczym. Takie działanie oznacza de facto ogłoszenie bankructwa kraju. Historię krachu na Sri Lance money.pl opisał w mijający weekend.

Nowy upadły kraj na mapie świata właśnie przypieczętował swój los
Sri Lanka oficjalnie uznała się za bankruta. Nie jest w stanie spłacić swojego zagranicznego zadłużenia (GETTY, Tharaka Basnayaka/NurPhoto)

Sri Lanka tymczasowo zawiesi spłatę zadłużenia od zagranicznych inwestorów, aby uniknąć pełnej niewypłacalności - powiedział we wtorek prezes tamtejszego banku centralnego Nandalal Weerasinghe. Dodał, że ograniczone rezerwy walutowe są wymagane na import podstawowych produktów, takich jak paliwo. Takie działanie oznacza w rzeczywiści ogłoszenie bankructwa kraju.

Sri Lanka ogłasza bankructwo. Kryzys gospodarczy się pogłębia

"Doszło do tego, że spłacanie długów jest trudne i niemożliwe. Najlepszym działaniem, jakie można podjąć, jest restrukturyzacja zadłużenia i uniknięcie twardej niewypłacalności" – przekonywał.

Co więcej, Sri Lanka ma rozpocząć w przyszłym tygodniu rozmowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) w sprawie programu pożyczek. Przypomnijmy, że ten wyspiarski kraj cierpi z powodu przedłużających się przerw w dostawie prądu oraz niedoborów żywności i leków. Wszystko przez najgorszy od dziesięcioleci krach walutowy.

Na początku roku kwota zagranicznego zadłużenia Sri Lanki sięgnęła 7,3 mld dol. Rząd nie był w stanie go obsłużyć. W efekcie nie mógł zapłacić za import surowców i innych niezbędnych produktów. Zaczęło brakować paliwa, co z kolei spowodowało trwające nawet kilkanaście godzin przerwy w dostawie prądu i doprowadziło do wstrzymania transportu w niektórych częściach kraju.

Mieszkańcy Kolombo, stolicy Sri Lanki mówią, że jedzą o połowę mniej niż kiedyś, ponieważ ceny żywności podwoiły się w niecały rok. Właściciele kawiarni, piekarni i salonów musieli zwolnić pracowników. Stanęli przed perspektywą całkowitego zamknięcia swoich biznesów, bo wielogodzinne przerwy w dostawie prądu i kurczące się pensje odstraszyły klientów.

Masowe protesty i ostra reakcja rządzących

Braki, przerwy w dostawie prądu i wysokie ceny żywności wywołały w kraju masowe protesty i polityczne trzęsienie ziemi. Na początku kwietnia do dymisji podali się wszyscy członkowie rządu, oprócz prezydenta i premiera. Tymczasem obywatele winą za fatalny stan gospodarki obarczają właśnie prezydenta. "Gota (prezydent Gotabaya Rajapaksa – przyp. red.) do domu", "Mamy dość", "Kraj należy do wszystkich, a nie do jednej rodziny" – można było przeczytać na transparentach w czasie protestów zorganizowanych w kwietniu w stolicy Sri Lanki.

W całym kraju wprowadzono wtedy stan wyjątkowy i godzinę policyjną. Władze tymczasowo zablokowały też dostęp do mediów społecznościowych, w tym Facebooka, Twittera i popularnych komunikatorów. W ciągu pierwszych 12 godzin obowiązywania godziny policyjnej policjanci aresztowali setki osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
kryzys
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
piotrq_2005
2 lata temu
Tak się kończy współpraca Chińską Republika Ludową, poczytajcie sobie o korumpowaniu prezydenta Sri Lanki i budowie nowego terminalu kontenerowego i lotniska na południu kraju.
Glapa
2 lata temu
Na pomoc niech przyjedzie Ziobro Morawiecki i Obajtek
Vey
2 lata temu
Jedyne czego na cejlonie nie brakuje to - obywatele . Dlatego idźcie i rozmnażajcie się ! Nic nie umiecie robić?? Róbcie dzieci
Yrss
2 lata temu
To samo byłoby z Grecją gdyby nie była w Unii .... Polska niech wyjdzie z unii i będzie Sri Lanką.
Roman
2 lata temu
euro kołchoz też to czeka
...
Następna strona