Loading

Traditions of Christmas and Easter etwinning project Morawica

W październiku 2019 przystąpiliśmy do realizacji projektu eTwinning Traditions of Christmas and Easter , który był realizowany do czerwca 2020. W realizację zadań było zaangażowanych 44 uczniów z klas 6c i 5c pod kierunkiem pani E.Siwek.

Celem projektu było wzajemne poznanie zwyczajów bożonarodzeniowych oraz wielkanocnych, porównanie ich z tradycjami i zwyczajami kultywowanymi we własnym kraju oraz wymiana kartek świątecznych i życzeń w formie tradycyjnej. W ramach projektu zapoznaliśmy się z naszymi rówieśnikami i nauczycielami pisząc listy , w których mieliśmy zaprezentować swoją klasę.

Listy , które napisała każda ze współpracujących szkół.

Kraje partnerskie: Polska, Chorwacja, Hiszpania, Portugalia, Słowacja, Wielka Brytania

Flagi krajów partnerskich

Pierwsze zadanie polegało na wspólnym napisaniu listu , w którym zaprezentowaliśmy się jako grupa. Napisaliśmy o Morawicy-naszej miejscowości, w której mieszkamy, położeniu geograficznym w Polsce, przedstawiliśmy członków naszej klasy i nasze zainteresowania. Następnie wszystkie kraje opublikowały swoje listy na stronie twinspace projektu. Uczniowie przygotowali również piękne prezentacje Power Point o Morawicy.

Następnym zadaniem projektu była prezentacja zwyczajów i tradycji Bożonarodzeniowych. Przygotowaliśmy wiele prezentacji w Power Point oraz przygotowaliśmy samodzielnie kartki świąteczne z życzeniami ,które wysłaliśmy do krajów partnerskich tradycyjna pocztą.

Kartki świateczne wykonane przez uczniów klasy 5c i 6c w Morawicy.
Kartki Bożonarodzeniowe wykonane przez uczniów SP w Morawicy.
Kartki świąteczne,które otrzymaliśmy od naszych rówieśników z krajów partnerskich.

Powstało również wiele prezentacji oraz tablica padlet o tradycjach Bożego Narodzenia obchodzonych w każdym kraju. Porównaliśmy nasze zwyczaje ze zwyczajami panującymi u naszych rówieśników. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy.

Prezentacje i tablica padlet o Bożym Narodzeniu z Portugalii, Wielkiej Brytanii i Słowacji.

Kolejnym zadaniem , w które byliśmy zaangażowani były tradycje obchodzenia Świąt Wielkanocnych oraz wykonanie własnoręcznie wielkanocnych kartek świątecznych z życzeniami i wysłanie ich do naszych partnerów. Niestety pandemia pokrzyżowała nam trochę plany i nie udało nam się wysłać kartek tradycyjną pocztą, ale zamieściliśmy zdjecia naszych wielkanocnych kartek na tablicy padlet i na stronie twinspace projektu oraz przygotowaliśmy wiele prezentacji o Wielkanocy. I tym razem mogliśmy porównać nasze wspaniałe tradycje z tradycjami z innych krajów.

Tablica padlet, na której zamieściliśmy zdjęcia naszych ręcznie wykonanych kartek wielkanocnych z Polski, Słowacji i Chorwacji. Uczniowie napisali też o najpiękniejszych tradycjach kultywowanych w każdym ze współpracujących krajów. Znów odkryliśmy wiele podobieństw , ale także kilka różnic.
Wielkanocne kartki świąteczne wykonane przez uczniów klasy 6c i 5c z Morawicy.

Na zakończenie projektu uczniowie wypełnili ankietę ewaluacyjną. Wyniki pokazują,że projekt był dla uczniów bardzo ciekawy a wzajemne poznawanie tradycji to sposób na podnoszenie kompetencji językowych.

E.Siwek