Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz"

Temat:

Zrób notatkę z datą 23 czerwca 2020 r.podręcznik str. 326-327

Inwokacja "Pana Tadeusza" jako wyraz tęsknoty za ojczyzną.

Przeczytaj Inwokację lub jej wysłuchaj.

Pytania kluczowe do Inwokacji

1. Dlaczego dla Mickiewicza Litwa była ojczyzną, a Polacy uważają “Pana Tadeusza” za swoją epopeję narodową? 2. Jaki widzisz związek fraszki “Na zdrowie” Jana Kochanowskiego z Inwokacją? 3. Jakie elementy autobiograficzne można znaleźć w Inwokacji? 4. Dlaczego trzeba być świetnym przyrodnikiem, by zrozumieć Inwokację?

W czasach, kiedy Adam Mickiewicz tworzył "Pana Tadeusza" (na początku XIX wieku) ziemie litewskie uważane były za jedną z części Polski. Ponadto dla poety Litwa była jego "małą ojczyzną". Litwa i Korona były jednością, mówił o tym Adam Mickiewicz w Księdze 8, opisując gwiazdozbiory: "Kastor z bratem Polluksem jaśnieli na czele, Zwani niegdyś u Słowian Lele i Polele; Teraz ich w zodyjaku gminnym znów przechrzczono: Jeden zowie się Litwą, a drugi Koroną."

Dlaczego dla Mickiewicza Litwa była ojczyzną, a Polacy uważają “Pana Tadeusza” za swoją epopeję narodową?

Podmiot mówiący przywołuje cudowne ozdrowienie swojej osoby, jakie dokonało się, gdy jako dziecko został ofiarowany w opiekę Matce Bożej. Fakt ten ma potwierdzenie w biografii Mickiewicza, który wypadł z okna jako dziecko. Był bliski śmierci. Wyzdrowiał dzięki opiece Maryi. Przywołując ten kontekst, osoba mówiąca ponawia wymowę tej dziecięcej wiary w opiekuńczość i miłosierdzie Bożej Rodzicielki. Zwraca się do niej z prośbą, ale dość kategorycznie brzmiącą: Tak nas powrócisz cudem na ojczyzny łono. Niestety, teraz Adam Mickiewicz może przenieść się do Litwy tylko myślami i wspomnieniami, co też dalej właśnie czyni.

Jakie elementy autobiograficzne można znaleźć w Inwokacji?

view

view

view

view

view

view

Inwokacja

dzięcielina

gryka

  • świerzop

W Inwokacji pojawiają się niespotykane już dziś nazwy roślin: świerzop, dziecielina, obok nazw roślin uprawianych do czasów obecnych: gryka, pszenica, żyto.

Dlaczego trzeba być świetnym przyrodnikiem, by zrozumieć Inwokację?

Środki stylistyczne w Inwokacji

Inwokacja to prawdziwy popis umiejętności poetyckich Adama Mickiewicza. Jest nasycona środkami stystycznymi, które uwypuklają treści przedstawiane przez poetę.

Wypisz do zeszytu: 2 apostrofy 2 porównania4 epitety 2 metafory 1 uosobienie 1 ożywienie.

Środki stylistyczne w Inwokacji

Epilog

Zapisz w zeszycie odpowiedzi na 1, 2 i 3 pytanie kluczowe. Wróc do wcześniejszych slajdów.

Dziękuję