"Purgatorium" wys. Anna Rakowska, reż. Paweł Pawlik
Zostań jurorem MONOTEATR #wdomu! Oceń obejrzane premierowe spektakle, przyczyniając się do wytypowania spośród ośmiu finałowych monodramów trójki laureatów!


„Purgatorium”
na motywach „Króla Lera” Williama Szekspira
Reżyseria: Paweł Pawlik
Występuje: Anna Rakowska
Adaptacja: Paweł Pawlik, Anna Rakowska
Muzyka: John Tavener – In alium

SPEKTAKL DOSTĘPNY NA YOUTUBE TEATRU W OKNIE:  https://youtu.be/77dZrx8SYcI


„Purgatorium” to w języku łacińskim czyściec. Oznaczać może zarówno sytuację metafizyczną (wiara w czyściec, jako miejsce oczyszczania duszy) jak i skojarzenie z miejscem uzdrawiania, przywracania zerwanych relacji i więzi z bliskimi.
Jednym z najważniejszych doświadczeń pandemii okazał się problem izolacji. Pojawiły się postulaty, aby izolować przede wszystkim seniorów. Każdy taki postulat niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwa. W tym wypadku niebezpieczeństwo dotyczyć może więzi międzypokoleniowych.
Opisywana w „Królu Learze” sytuacja seniora rodziny i różnych postaw jego trzech córek znajduje wcielenie w monodramie, w którym różne postawy, myśli, pokusy, traumy i niepokoje mogą się zintegrować i wyrazić poprzez psychikę jednej aktorki.
Kordelia. Główna postać monodramu. Jest postacią w bieli, bladą, z nieobecnym, nieco szalonym spojrzeniem. Jej sytuacja jest symboliczna (dusza czyśćcowa) Wszystko jest poddane logice surrealistycznej – materią dramatu jest bowiem sen, czy oniryczne postaci duchowe, które Szekspir tak uwielbiał.
Spektakl zarejestrowany w wyłączonym z użytkowania budynku Wojewódzkiego Centrum Psychiatrii Długoterminowej w Stroniu Śląskim. Szpital powstał w 1952 roku w budynkach osiedla górniczego kopalni uranu. W okresie swojej działalności Szpital ulegał różnym przemianom i restrukturyzacjom i zmieniał nazwę.



MONOTEATR #wdomu to:
premiery finałowych spektakli ● spotkania z artystami ● warsztaty z ekspertami ● wykład ● debata

MONOTEATR to poświęcony teatrowi jednego aktora cykl, organizowany w TwO od 2016 roku, zaś #wdomu to pierwsza jego edycja realizowana w całości na płaszczyźnie wirtualnej i w formie konkursowej. Celem ogłoszonego w lipcu konkursu było wyłonienie indywidualnych wypowiedzi artystycznych, nawiązujących do sytuacji pandemii, kryzysu, izolacji oraz wywołanych nimi emocji – poczucia zagrożenia, niepewności, zniewolenia, ale też potrzeby kontaktu z innymi, utrzymania relacji oraz zachowania nadziei. Wśród nadesłanych zgłoszeń, jury w składzie: Katarzyna Flader-Rzeszowska, Wiesław Geras i Tomasz Miłkowski dokonało wyboru ośmiu spektakli przeznaczonych do realizacji. Efektami twórczej pracy będą premiery on-line ośmiu monodramów, prezentowane na na kanale YouTube Teatru w Oknie pomiędzy 12-20 października 2020. Spektakle będą dostępne bezpłatnie przez pół roku od dnia swojej premiery. Konkursowi towarzyszą cztery wydarzenia kierowane do widzów, artystów oraz młodych twórców: wykład o monodramie Wiesława Gerasa, warsztat głosowej interpretacji tekstu Mateusza Nowaka, warsztat krytyki teatralnej w kontekście monodramu Tomasza Miłkowskiego oraz debata twórców biorących udział w projekcie.

● PROGRAM: http://ftg.pl/o-fundacji/teatr-w-oknie/monoteatr/
● ŚLEDŹ WYDARZENIA @FB: https://www.facebook.com/events/2677919769129304/?active_tab=discussion

#kulturawsieci | Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu "Kultura w sieci"

Organizator: Teatr w Oknie | Fundacja Theatrum Gedanense
Partner: Gdański Teatr Szekspirowski
www.teatrwoknie.pl | www.facebook.com/TeatrwOknie
Sign in to Google to save your progress. Learn more
Przydziel od 1 do 5 gwiazdek spektaklowi "Purgatorium" (1 - nie podobał mi się, 5 - bardzo podobał mi się) *
Submit
Clear form
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy