Przeskocz do treści

Filmy dokumentalne o prywatności w sieci


Na przeczytanie potrzebujesz
3 minut(y).

Ikona TV

Widzieliście już film dokumentalny „Dylemat społeczny”? A „Hakowanie świata”? A może macie ochotę na więcej dobrych filmów dokumenalnych o prywatności w sieci? W takim razie zapraszam do lektury.

Dlaczego warto oglądać filmy o tematyce prywatności w sieci?

Kiedyś naiwnie twierdziłem, że nauka kończy się po studiach. Prawda jest jednak taka, że nauka trwa całe życie. Wiedzę warto czerpać nie tylko z książek, od nauczycieli czy równieśników. Dobry film może, dzięki połączeniu obrazu i dźwięku, mieć na nas większy wpływ niż niejedno dzieło literackie. Kinematografia nie tylko  pozwala poszerzać horyzonty, ale daje pretekst do dyskusji z rodziną i znajomymi o problemach otaczającego świata. To dyskusje na tematy związane z prywatnością i bezpieczeństwem w sieci są jednym z czynników podnoszących świadomość użytkowników internetu. Poniżej przedstawiam 5 filmów dokumentalnych o tematyce cenzury i prywatności w sieci, które warto obejrzeć.

1. Dylemat Społeczny (The Social Dilemma) (2020)

dylemat społeczny
Źródło:Netflix.com

Dokument “Dylemat społeczny” to najmłodszy film z naszego zestawienia. Pracownicy Doliny Krzemowej opowiadają o mechanizmach wbudowanych w popularne aplikacje i media społecznościowe, które mają za zadanie przyciągnąć naszą uwagę i zebrać jak najwięcej danych na nasz temat.

Stwierdzenia przekazane w filmie mogą być dla Ciebie oczywiste – „wszystko, co robisz w internecie, jest monitorowane”. Wypowiedziane jednak przez byłych pracowników wielkich korporacji, współtwórców aplikacji takich jak Facebook czy Twitter sprawią, że zapragniesz zmienić swoje przyzwyczajenia związane z korzystaniem ze smartfon i social mediów.

Zwiastun filmu do obejrzenia tutaj.

2. Hakowanie Świata (The Great Hack) (2019)

Hakowanie Świata
Źródło:Netflix.com

Na pewno słyszeliście o firmie Cambridge Analytica. Jeżeli nie, to zapnijcie pasy i przygotujcie się na szaloną podróż do krainy Facebooka i danych użytkowników, którymi Facebook administruje. Przy wyborach prezydenckich w USA oraz podczas kampanii Brexit Cambridge Analytica wykorzystała dane 87 mln użytkowników Facebooka (Facebook posiada 2,7 miliarda użytkowników miesięcznie z czego 1,59 miliarda korzysta z serwisu każdego dnia) do wpłynięcia na opinie użytkowników. Po obejrzeniu tego dokumentu dotrze do Ciebie, że Twoja aktywność w sieci może być wykorzystana do czegoś więcej niż przedstawiania Ci profilowanych reklam obuwia.

Zwiastun filmu do obejrzenia tutaj.

3. Risk (2016)

Risk
Źródło: https://riskfilm.org/

Dokument o kontrowersyjnej postaci, jaką niewątpliwie jest Julian Assange - australijski aktywista internetowy, dziennikarz, założyciel serwisu WikiLeaks. WikiLeaks to witryna internetowa, która umożliwia informatorom, którzy chcą zasygnalizować działania niezgodne z prawem, publikowanie w sposób anonimowy dokumentów rządowych i korporacyjnych. Obraz powstał na bazie materiałów, które przez 6 lat zbierane były dzięki znajomości reżyserki z głównym bohaterem, oraz materiałów wideo nakręconych w tym czasie. Dokument rozpoczyna się w 2010 roku ukazaniem prześladowania, z którymi musi zmierzyć się główny bohater, a kończy w roku 2016, kiedy bohater ubiega się o azyl w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Film ukazuje motywy, jakimi kieruje się Julian Assange i jego zwolennicy, oraz wyzwania, z jakimi w tym czasie się mierzą. Nie jest to laurka wystawiona głównemu bohaterowi, na pewno jednak pozwala widzowi zbliżyć się do niego i wyrobić sobie własne zdanie odnośnie tego, o co walczy.

Zwiastun filmu do obejrzenia tutaj.

4.CitizenFour (2014)

CitizenFour
Źródło:Youtube.com

W 2013 roku, reżyserka Laura Poitras spotkała się z Edwardem Snowdenem w jednym z hoteli w Hongkongu. Materiały uzyskane w trakcie tych spotkań zostały wykorzystane do nakręcenia dokumentu CitizenFour. Kim jest Edward Snowden? To były pracownik centralnej agencji wywiadowczej (CIA) oraz kontraktor amerykańskiej agencji bezpieczeństwa (NSA) który ujawnił szereg dokumentów oraz informacji na temat nielegalnej inwigilacji prowadzonej na masową skalę w internecie przez amerykański wywiad. Istnienie “Wielkiego Brata” zostało potwierdzone wraz z upublicznieniem około 200 tys. tajnych i ściśle tajnych dokumentów. Informacje o programie PRISM ujrzały światło dzienne, a Edward Snowden wskoczył na szczyt listy osób poszukiwanych przez rząd Stanów Zjednoczonych. W Citizenfour Edward wyjaśnia widzowi motywy swoich działań oraz prowadzi go przez meandry mechanizmów stosowanych przez rząd USA do inwigilacji obywateli.

Zwiastun filmy do obejrzenia tutaj.

5. Terms and Conditions May Apply (2013)

Terms and Conditions may Apply
Źródło:vimeo.com

Najstarszy film w naszym zestawieniu, którego głównym motywem jest nasza prywatność w sieci. Przeczytanie regulaminu wszystkich stron, z których korzysta przeciętny Amerykanin zajęłoby około 180 godzin, nie licząc zmian i wprowadzanych w nich cyklicznie modyfikacji. A czy Ty zawsze czytasz regulamin strony internetowej przed jego zaakceptowaniem? Oczywiście, że nie. Znajdujące się tam zapisy mogłyby Cię zszokować. Często, jeśli nie zaakceptujesz regulaminu, nie będziesz mógł  z danej strony lub serwisu. Czy w takiej sytuacji użytkownik ma jakiś wybór? Film doskonale pokazuje ten problem, często jednak pozostawiając widza z poczuciem bezradności oraz brutalnej inwazji w jego prywatność.

Zwiastun filmu do obejrzenia tutaj.

Czy macie jakieś inne filmy dokumentalne o tematyce cenzury i prywatności w sieci, które możecie polecić?

Na temat śledzenia i profilowania użytkowników w internecie rozmawialiśmy w 13. odcinku bezpiecznego podcastu.

Jest nam niezwykle miło, że dotarłeś aż tutaj! Jeżeli uważasz, że powyższy tekst jest wartościowy, będziemy wdzięczni za udostępnienie go dalej, bo być może dzięki temu trafi do innej osoby, która również potrzebuje go przeczytać.

1 myśl na “Filmy dokumentalne o prywatności w sieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *