Eksperyment bliźniaków: Chcieli schudnąć. Jeden odstawił węglowodany, drugi tłuszcze. Co się okazało?

Bracia bliźniacy przeprowadzili eksperyment dietetyczny - Alexander bardzo ograniczył ilość zjadanych węglowodanów, Chris - tłuszczu. Ponieważ genetycznie obaj mężczyźni są identyczni, reakcje ich organizmów można było porównać - geny nie miały wpływu na różnice w skutkach obu diet. Eksperyment opisał ?Daily Mail?, a pokaże telewizja BBC.

Co jest gorsze - cukry czy tłuszcze? Aby udzielić odpowiedzi na - jak pisze BBC - "najgorętsze pytanie w dietetyce" - bliźniacy Chris i Alexander Van Tulleken przez miesiąc nie jedli odpowiednio: tłuszczów (poza niezbędnym do przeżycia minimum) i węglowodanów. Brytyjska telewizja pokaże efekt ich eksperymentu w swoim programie "Horizon". Alexander opisał go też w "The Daily Mail" .

Bracia mogli jeść tyle, ile chcieli. Skutki? Choć Alexander mógł jeść mięso, ryby, jajka i ser, czuł się źle. "Nigdy nie byłem głodny, ale byłem powolny, czułem się zmęczony, miałem nieświeży oddech. Odstaw owoce i warzywa - i szykuj się na zaparcia" - pisze. Jego brat na diecie niskotłuszczowej nie radził sobie lepiej - był wiecznie głodny i ciągle coś przegryzał.

Obaj stracili na wadze (Alexander 4 kg w miesiąc), ale stwierdzili, że jedzenie przestało być przyjemnością. Brak węglowodanów źle wpłynął na Alexandra tak fizycznie, jak i psychicznie. Przegrał z bratem zarówno w testach na bystrość umysłu, jak i na sprawność fizyczną. Co więcej, jego organizm pozyskiwał część energii, spalając białko zawarte w mięśniach. Obie diety okazały się niezbyt zdrowe.

Czego lepiej nie jeść?

"Pytanie brzmi więc nie 'co jest dla ciebie gorsze: cukry czy tłuszcze', ale: 'które potrawy sprawiają, że tak wielu z nas tyje?'" - pisze Alexander Van Tulleken i znajduje odpowiedź: Powodem jest kombinacja cukrów i tłuszczów, zawarta w potrawach - to ona jest uzależniająca dla naszego organizmu. Dlatego tak lubimy np. czekoladę, lody czy frytki. Na dowód Van Tulleken opisuje rezultaty innego eksperymentu: zmierzono mu poziom dopaminy podczas jedzenia produktów bogatych w cukry i tłuszcze. Rezultat nie był zaskoczeniem - zanotowano u niego wzrost dopaminy, która aktywuje obszary mózgu odpowiedzialne za mechanizm nagrody.

"Konkluzje? Jeśli chcesz schudnąć, nie kupuj przetworzonych już produktów, bogatych w cukry i tłuszcze. Działają one na twój mózg zupełnie inaczej niż produkty nieprzetworzone i trudno jest powstrzymać się przed spożywaniem zbyt wielkiej ich ilości" - konkluduje autor.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.