Nr ISSN 2082-7431
Polska Podziemna
Dział: Uzbrojenie


Pistolety maszynowe opracowane przez Choroszmanów.


Kaliber: 7,62 mm
Amunicja: 7,62x25 Tokariew
Długość całkowita: 515 mm
Zasilanie: magazynek na 35 naboi

Polska rodzina z Kamienia Koszyrskiego z Polesia, trudniąca się ślusarstwem, która dołączyła w 1943 roku do miejscowego oddziału partyzanckiego i produkowała dla niego proste pistolety maszynowe. Nadzór nad pracami warsztatu rusznikarskiego sprawował Grzegorz Choroszman, a pomagali mu synowie Jan i Mieczysław.

Trzony zamkowe tłoczono z główki szyn kolejki wąskotorowej (po odcięciu następowało zbijanie na gorąco do pożądanej grubości, potem tłoczenie i dalsza obróbka), komory zamkowe były wykonane z rur stanowiących ramy rowerowe, a po następnie po wyczerpaniu zapasu z cynkowanych rur wodociągowych. Lufy powstawały przez przycięcie luf karabinowych tego samego kalibru co znacznie upraszczało ich obróbkę.

Od września 1943 r. do lutego 1944 r. wykonano 27 egzemplarzy w 3 wersjach. Były one używane przez partyzantów z oddziału im. Tadeusza Kościuszki na Polesiu (późniejsza brygada AL).

Wykonano łącznie 22 egzemplarze I serii z komorami zamkowymi wykonanymi z ram rowerowych i celownikiem stałym na 50 m. Następnie powstały 4 egzemplarze II serii z komorami zamkowymi wykonanymi z cynkowych rur wodociągowych - konstrukcja bardzo pokrewna rozwiązaniom zastosowanym w radzieckim pistolecie maszynowym PPD wz. 40, z celownikiem przerzutowym na 50 i 100 m. Na koniec wykonano 1 egzemplarz z gniazdem magazynka wykonanym z odgiętych płatów blachy zamiast skomplikowanych odkuwanych kątowników, a także dodano bezpiecznik i tłumik ognia wzorowany na stosowanym w radzieckim ręcznym karabinie maszynowym DP.



Pistolet maszynowy "Bechowiec 2".

Kaliber: 9 mm
Amunicja: 9x19 Parabellum
Zasilanie: magazynek na 32 naboje

Opracowany w 1944 roku przez Jana Swata (ps. "Orzeł") z Podszkodzia w pow. Opatów - przedwojennego absolwenta szkoły rzemieślniczo-przemysłowej przy Zakładach Ostrowieckich. W marcu 1944 roku odbył on praktykę w warsztacie Henryka Strąpocia, gdzie zajmował się naprawą broni oraz zapoznał z technologią produkcji pistoletów maszynowych metodą chałupniczą.
Projekt uproszczonego pistoletu maszynowego wzorowanego na brytyjskim "Stenie" powstał w kwietniu 1944 roku - projekt zakładał użycie tylko 20 części. Poszczególne elementy broni wykonano według przygotowanych rysunków technicznych w Zakładach Ostrowieckich. Lufa była przystosowana do strzelania amunicją 9x19 Parabellum.
Powstały tylko 2 egzemplarze dla potrzeb oddziałów Batalionów Chłopskich. Możliwość dalszego rozwijania produkcji przerwało zabójstwo konstruktora wykonane na zlecenie Dowództwa AK 24 czerwca 1944 roku.

Konstrukcja opierała się na zamku swobodnym z magazynkiem dostawianym poziomo z lewej strony i spawaną, metalową rękojeścią. Jako lufę wykorzystano przycięte lufy złomowanych karabinów.



Pistolet maszynowy "Likwidator".

Kaliber: 9 mm
Amunicja: 9x19 Parabellum
Zasilanie: magazynek na 32 naboje

Opracowany w 1944 roku przez Zdzisław Dydo w warsztacie rusznikarskim w Opatowie przy ul. Młyńskiej. Konstrukcja opierała się na pistolecie maszynowym "KIS". Od kwietnia do lipca 1944 roku wykonano 8 egzemplarzy dla oddziałów AK.



Pistolet maszynowy KOP/PAL.

Kaliber: 9 mm
Amunicja: 9x19 Parabellum
Masa broni: ok. 3 kg
Zasilanie: magazynek na 32 naboje

Opracowany pod koniec 1941 roku na potrzeby Komendy Obrońców Polski. Dokumentację techniczna przygotowali inż. Michał Adamowicz (przedwojenny wykładowca w Wojskowej Szkole Rusznikarskiej w Rembertowie) oraz inż. Stefan Engler (przed wojną pracownik Instytutu Badań Materiałów Uzbrojenia w Rembertowie).
Na podstawie przygotowanych planów majster Edward Włoczkowski przygotował prototyp w warsztacie mechanicznym mieszczącym się na ul. Gniewkowskiej 1a w Warszawie. Latem 1942 roku przygotowano materiały niezbędne do podjęcia produkcji seryjnej.
Niestety aresztowania członków organizacji zaburzyły przygotowania i doprowadziły do przekształcenia organizacji w Polską Armię Ludową.

Broń samoczynna działająca na zasadzie wykorzystania energii odrzutu zamka swobodnego, strzelająca tylko ogniem ciągłym z zamka otwartego. Magazynek dostawiany poziomo po lewej stronie broni.


Źródła:
Kazimierz Satora "Podziemne zbrojownie polskie 1939-1944", Dom Wydawniczy Bellona, Warszawa 2001




powrót do spisu treści.


copyright 2007, Radosław ""Butryk"" Butryński &    Marcin "Virtualbob" Skrzypacz
Design by Scypion