lestat lestat
935
BLOG

Rząd Sikorskiego , Katyń , wojna polsko-sowiecka

lestat lestat Polityka Obserwuj notkę 37

Te moje notki pisane przede wszystkim dla siebie jako niezgoda na stwierdzenie , że wojny polsko-sowieckiej w 1939roku nie było , zaczęły się od trzykrotnego stwierdzenia Europosła ,

 
1.Polska nie była z Rosją Sowiecką w stanie wojny, 17 września obowiązywał rozkaz z Sowietami nie walczyć. Armia Czerwona weszła do Polski bez wojny, łamiąc jedynie odosobnione punkty oporu, jak np.Grodno
 
2. ani Rosja Polsce, ani Polska Rosji nie wypowiedziały wojny. Armia Czerwona po prostu wyłąmała polkskie szlabany i wesdzła, zaś polski Wódz naczelny wydał rozkaz - z Sowietami nie walczyć.
 
3.Niemcami była wojna, bo polska armia dostała rozkaz - z Niemcami walczyć. A wobec Sowietów był rozkaz nie walczyć. Rosjanie wzięli do obozu oficerów, którzy w większości z nimi nie walczyli.
 
 
 
 
Rozkaz wymordowania Sowieci wydali 5 marca 1940 roku . Wykonano w kwietniu i maju 1940 roku .
 
Jaki był w owym czasie stan stosunków polsko-sowieckich? .  Rząd Sikorskiego był w stanie wojny ze Związkiem Sowieckim .
 
Do kiedy stanowisko Rządu Polskiego o tym , że jesteśmy w stanie wojny trwało ?
 
Wydaje mi się , że do 18 czerwca 1941 roku
 
 
 18 czerwca 1941 Sikorski rozmawiał z ambasadorem brytyjskim w Moskwie sir Staffordem Crippsem, który doradzał Polakowi obranie korzystnej strategii w relacjach z ZSRR. Nazajutrz odbyło się spotkanie Rady Ministrów Rządu Emigracyjnego, podczas którego doszło do dość burzliwej dyskusji dotyczącej wspomnianych zagadnień. Rząd Emigracyjny znajdował się bowiem w stanie wojny ze Związkiem Radzieckim i możliwość włączenia ZSRR w szeregi sojuszników stawiałaby dotychczasową politykę Sikorskiego pod znakiem zapytania. W konsekwencji 19 czerwca nie zdołano wypracować jednolitego stanowiska i kwestią otwartą pozostawało zachowanie dyplomacji kierowanej przez Sikorskiego i ministra spraw zagranicznych Augusta Zaleskiego. Dostrzegalny stał się jednak konflikt interesów zwolenników różnych kierunków polityki Rządu Emigracyjnego - jedni twardo obstawali przy dotychczasowym stanowisku nieulegania presji i deklarowania chęci odbudowy Rzeczypospolitej z przedwojennymi granicami na wschodzie, inni skłaniali się w kierunku polityki realizmu, dostrzegając, iż Polska niewiele ma do powiedzenia w kwestii własnej państwowości, a co dopiero granic .
 
Kwestia bezsporną dla mnie jest to , że ludobójstwo katyńskie odbyło się , gdy stanowisko
Polskiego Rządu brzmiało – Polska jest w stanie wojny ze Związkiem Sowieckim. Takie stanowisko Polski Rząd utrzymywał jeszcze rok po ludobójstwie w Katyniu ( o którym nie wiedział – informacja podana została przez Niemców 13 kwietnia 1943 roku .)
 
Czy nadal można z perspektywy lat twierdzić, że wojny polsko-sowieckiej w 1939 roku nie było ?
 
Ja nie potrafię i więcej - nie chcę .
 
 
lestat
O mnie lestat

W związku z końcem postkomunistów,a poszerzeniem pojęcia lewica oraz uznaniem Gierka za patriotę - odkurzam znaczek sprzed 35 lat "Za nic bym nie chciał , aby uważano mnie za człowieka poważnego , bo w obecności tzw. poważnych ludzi dzieci bawia się bez wigoru i radości , kobiety przestają być zalotne , wojskowi nie chcą opowiadac pieprznych anegdot , maski zdejmuja lub nadziewają w ich obecności tylko ludzie smutni. A na dodatek - durnie są zawsze poważni. Jeden z tych poważnych wygłosił najgłupsze zdanie w salonie na mój temat "dyskomfort części dyskutantów wynikający z tej wprost niemożliwej już do banalizowania, relatywizowania czy tym bardziej ignorowania kompromitacji PO, wzrósł niepomiernie i manifestuje się w sposób różnoraki. Jedni fundują nam różnego rodzaju divertissement w postaci zagadek...."

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka