Amerykańscy naukowcy: Mamy przełom w badaniu snów. Najczęściej sprawdzają się te, w których się budzimy

Wielka zagadka rozwiązana.

Od stuleci nauka usiłowała zrozumieć czym są sny: czy to tylko losowy produkt umysłu, czy projekcja przyszłości. Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Michigan udowodnili właśnie tę drugą tezę.

Jak donosi prestiżowy The Journal of Neuroscience, potwierdziły to 20-letnie badania nad związkiem snów z następującymi po nich wydarzeniami w życiu 1000-osobowej grupy uczestników eksperymentu.

– Z całkowitą pewnością stwierdziliśmy, że sny, w których badany się budzi znajdują potem potwierdzenie w normalnym życiu – napisał na swoim blogu prof. Joseph Breindad, szef zespołu odkrywców. – W 99,5 proc. przypadków badani rzeczywiście się budzili, jeśli wcześniej o tym śnili.

Podobnie wysoką sprawdzalność wykazali amerykańscy badacze jeśli chodzi o sny o jedzeniu śniadania (88 proc.) bądź jeździe samochodem (74 proc.), ale nie tylko.

– Dziś śniłem, że będę z kimś rozmawiał i oto rozmawiamy. Oto potęga snów – powiedział reporterowi CNN prof. Breindad, który w latach 80. wykazał zależność między spożywaniem pokarmów a uczuciem sytości.

(c) ASZdziennik 2011-2013. Wszystkie cytaty i wydarzenia zostały zmyślone

 Fot. CarbonNYC/CC/flickr.com


One Comment on “Amerykańscy naukowcy: Mamy przełom w badaniu snów. Najczęściej sprawdzają się te, w których się budzimy”

  1. flamenco108 pisze:

    „w latach 80. wykazał zależność między spożywaniem pokarmów a uczuciem sytości”
    Brawo!


Dodaj komentarz