Kup subskrypcję
Zaloguj się

Do polskich salonów trafią chińskie auta elektryczne. Cena od 50 tys. zł

Pod koniec roku na polskim rynku mają pojawić się elektryczne auta z Chin. Chodzi o samochody chińskiej marki Roewe. Jej dystrybutorem została notowana na New Connect spółka Govena Lighting. Do 2025 r. chce mieć ok. 10-proc. udziału w polskim rynku samochodów elektrycznych. Govena od 30 lat zajmuje się produkcją elektroniki użytkowej, m.in. liczników energii elektrycznej, kas fiskalnych czy transformatorów.

Było już kilka prób wprowadzenia aut marki Roewe na polski rynek. Tym razem mają na stałe zagościć w salonach
Było już kilka prób wprowadzenia aut marki Roewe na polski rynek. Tym razem mają na stałe zagościć w salonach | Foto: Electromobile 360 / YouTube

Najmniejszy i najtańszy model elektrycznego samochodu ma kosztować około 50 tys. zł. Będzie to małe, 5-drzwiowe auto miejskie. Cena najdroższych aut powinna oscylować wokół 200 tys. zł.

Koszt naładowania akumulatorów z wykorzystaniem domowej instalacji elektrycznej czy na płatnej stacji - w przełożeniu na przejechane kilometry – ma wynosić 3 grosze za km. Pojazdy będą wyposażone w polskie komponenty, m.in. produkowane przez Govenę. Mają też mieć polskie opony.

Model Roewe E50
Model Roewe E50 | Ra Boe/(CC BY-SA 3.0 DE) / Wikimedia

Elektryczne samochody Roewe w Polsce

Pod marką Roewe początkowo produkowane były auta na bazie technologii kupionej od brytyjskiego MG Rover. Pojawiły się na rynku w 2006 roku. Właściciel Roewe próbował wcześniej przejąć prawa do marki Rover, a gdy to się nie udało, stworzył własną.

- Auta będą dostępne w sprzedaży jeszcze pod koniec tego roku w jednym z 5 planowanych salonów sprzedaży – zapowiada dyrektor ds. rozwoju Mateusz Kowalski. Docelowo chcemy mieć gęstą sieć dystrybutorów regionalnych, która pokryje wszystkie województwa - dodaje.

Firma chce też brać udział "we wszystkich przetargach rządowych czy samorządowych".

- Jeśli chodzi o markę Roewe, mamy bardzo dalekosiężne, ale całkowicie osiągalne plany – deklaruje Mateusz Kowalski.

Zobacz też: Innogy uruchamia car sharing elektrycznych aut w Warszawie

Umowa dystrybucyjna, jaką firma podpisała z Roewe, daje jej możliwość sprzedaży samochodów także na innych rynkach, jednak w pierwszej kolejności Govena Lighting chce skupić się na Polsce i tu "zbudować silną pozycję".

- Ostatnie wydarzenia związane z legislacją w tym obszarze powinny nam w tym sprzyjać. Po osiągnięciu odpowiedniej skali chcemy powtórzyć ten sukces w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej - mówi Kowalski.

"Chińczycy nadrobili zaległości"

Jego zdaniem Roewe jest pierwszą azjatycką marką samochodów, która "ma szanse złamać stereotyp ich niskiej jakości". Zapewnia, że auta są wykonane z bardzo dobrej jakości materiałów oraz mają najnowsze systemy bezpieczeństwa i multimedialne.

- Chińczycy przez ostatnie lata nadrobili sporo zaległości w tym obszarze, szczególnie w kwestii testów zderzeniowych. Produkt, który chcemy zaoferować w Polsce, jest w pełni bezpieczny, a jego wyposażenie nie ustępuje zachodnim konkurentom. Samochody będą objęte gwarancją z limitem do 100 tys. km. Dodatkową gwarancją obejmujemy baterie – 2000 cykli pełnego naładowania - mówi Kowalski.

Pod koniec kwietnia Govena Lighting pokaże modele, które trafią do Polski na oficjalnej prezentacji.

- Na tę chwilę mogę jedynie powiedzieć, że w naszym katalogu pojawi się m.in. model eRX-5. Jest to bardzo dobrze wyposażony SUV. W standardowej opcji klienci znajdą w nim m.in. wirtualny kokpit, skórzaną tapicerkę czy nawigację satelitarną – tłumaczy przedstawiciel firmy.

Model eRX-5
Model eRX-5 | YouTube

W styczniu Govena Lighting podpisała z Yangzhou Auda New Energy Vehicles co. ltd. umowę na wyłączność w dystrybucji 8 modeli samochodów elektrycznych Audaev Group pod marką Roewe. Umowa została zawarta na okres 5 lat, w tym 1,5 roku wyłączności, z pierwszeństwem jej przedłużenia i rozszerzenia na inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

Govena Lighting jest spółką notowaną na New Connect. Istnieje na rynku elektronicznym od prawie 30 lat i należy do grona liderów rynku energooszczędnych systemów oświetleniowych. Produkuje głównie elektronikę, zasilacze, transformatory, ściemniacze, świetlówki energooszczędne i prowadzi sprzedaż źródeł światła.

WARTO WIEDZIEĆ:

Kalkulator OC/AC – znajdź najlepsze oferty ubezpieczeń komunikacyjnych