Żyd

Okładka książki Żyd Józef Ignacy Kraszewski
Okładka książki Żyd
Józef Ignacy Kraszewski Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
591 str. 9 godz. 51 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
1960-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1960-01-01
Liczba stron:
591
Czas czytania
9 godz. 51 min.
Język:
polski
Tagi:
żyd kraszewski
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
677
322

Na półkach:

Wielokrotnie zastanawiam się skąd u mnie to upodobanie do powieści starego mistrza. Na przekór niewątpliwej słabości artystycznej wielu z nich, mimo upływu lat i czytywania rzeczy dużo bardziej wyrafinowanych, wciąż nie wyzwoliłem się z tego, co tu dużo mówić, niewątpliwego uroku tych starych książek, bo przecież Kraszewskiego wypada czytać w starych, przed albo tużpowojennych wydaniach. Boże broń obcować z nim w formie elektronicznej, bo z kim jak z kim, ale z Kraszewskim właśnie wiąże się ten niezwykły urok pożółkłych stronic zaczytanych bibliotecznych egzemplarzy.
Oprócz szeregu znanych powieści historycznych, tak z czasów średniowiecza, jak i z epoki saskiej, spuścizna pisarza obejmuje też wiele utworów obyczajowych o tematyce współczesnej. Do tego nurtu należy także "Żyd", z podtytułem "Obrazy współczesne", powieść opublikowana w 1866 roku i podejmująca aktualny wówczas temat powstania styczniowego. Nie jest to jednak utwór o powstaniu, choć wątki z nim związane odgrywają tu niepoślednią wcale rolę. Jak wskazuje sam tytuł rzecz traktuje o "sprawie żydowskiej" w dziejach Polski i robi to w sposób na tyle dojrzały, że czytać można ją i dziś odkrywając kwestie nieprzestarzałe, wciąż aktualne. Autor odkrywa prawdę o tych Żydach, którzy odegrali w historii Polski rolę haniebną, na równi z prawdą o tych Polakach mojżeszowego wyznania, którzy związali swoje losy z Polską na dobre i na złe i nie wyrzekając się swej tożsamości ni wyznania byli godnymi tej Polski obywatelami. Fabuła i sylwetki bohaterów nie są tu najważniejsze, choć przecież książkę czyta się nie bez przyjemności. Tytułowy "Żyd" reprezentuje głęboko idealistyczną, na wskroś duchową i religijną filozofię życia. Jako żyd praktykujący jest dokładnym przeciwieństwem żydów zasymilowanych, którzy dla kariery i pieniędzy nie wahali się zarzucić swej tożsamości i stać chrześcijanami bądź ateuszami. W tym pierwszym przypadku trudno zresztą mówić o jakimkolwiek "nawróceniu", skoro wyrzeczenie się wiary ojców jest jedynie koniunkturalne, obliczone na bieżące korzyści. Kraszewski stworzył dzieło aspirujące do formy obrony tradycji (tak żydowskiej, jak i chrześcijańskiej) przed materializmem, który już w jego czasach zbierał swe ponure żniwo. Jest także satyrą (zwykle dość udaną) na żydów salonowych, tych co utraciwszy własną tożsamość i nic w zamian nie zyskawszy, żyją z dnia na dzień wypełniając pustkę coraz to nowymi błyskotkami. To w duchowości upatruje pisarz ratunku dla dominacji typu "merkantylnego", który racji bycia upatruje jedynie w stanie posiadania. Przesłanie utworu jest zatem ponadczasowe, choć forma archaiczna, a przez to dla wielu czytelników zgoła już niestrawna.

Wielokrotnie zastanawiam się skąd u mnie to upodobanie do powieści starego mistrza. Na przekór niewątpliwej słabości artystycznej wielu z nich, mimo upływu lat i czytywania rzeczy dużo bardziej wyrafinowanych, wciąż nie wyzwoliłem się z tego, co tu dużo mówić, niewątpliwego uroku tych starych książek, bo przecież Kraszewskiego wypada czytać w starych, przed albo...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    40
  • Przeczytane
    15
  • Posiadam
    2
  • Polska
    1
  • Powieść
    1
  • Literatura polska
    1
  • 📚 MOJE KSIĄŻKI
    1
  • 1. Nie ma
    1
  • Proza → XIX/XX w. 🧐
    1
  • 6) Mój Izrael
    1

Cytaty

Więcej
Józef Ignacy Kraszewski Żyd Zobacz więcej
Józef Ignacy Kraszewski Żyd Zobacz więcej
Józef Ignacy Kraszewski Żyd Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także