Bydgoski Chór Gospel




Gospel to rodzaj chrześcijańskiej muzyki obrzędowej (sakralnej), mającej swój rodowód w XIX-wiecznej kulturze czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Pochodząca z jęz. staroangielskiego nazwa gospel (godspell) oznacza dobrą nowinę (ewangelię) o zbawieniu w Jezusie Chrystusie. Gospel jako gatunek muzyczny wiąże się ściśle z odmianą spiritual. Także jazz ma swoją genezę w tej muzyce, a sam gospel rozwija się w rozmaitych nurtach, od konserwatywnych po awangardowe, podejmowany przez kolejne pokolenia chrześcijan na całym świecie.

Gwendolin Sims Warren o ludziach, którzy stwarzali ten gatunek muzyki:

To zadziwiające, że przyjęli za swoją religię swoich krzywdzicieli, powitali przesłanie chrześcijaństwa o kochającym, przebaczającym Bogu pomimo tego, że owo przesłanie rzadko było poświadczone przez życie tych, którzy twierdzili, że je wyznają. Te właśnie okoliczności, które miały podporządkować zniewolonych, ograniczyć i stłumić ich krzyk bólu, zostały użyte właśnie by wydobyć pieśni zwycięstwa. (...) Najbardziej srogie i przeciwne sytuacje zrodziły największe i najpotężniejsze pieśni. (...) Śpiew nie tylko podtrzymywał lecz przynosił triumf dokładnie pośród najtrudniejszych okoliczności.




 

Założycielem, dyrygentem i managerem chóru gospel jest Piotr Pawlicki.

Bydgoski Chór Gospel był pierwszym chórem w dawnym województwie bydgoskim. Obecnie liczy on ponad 30 osób i skupia ludzi w różnym wieku. Stara się często uczestniczyć w warsztatach muzyki gospel prowadzonych przez instruktorów ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii stąd też m.in. pozyskuje repertuar. Na swoim koncie ma już kilka koncertów telewizyjnych. Swoimi występami uświetniał takie gale jak: „Wybór najlepszego sportowca roku w województwie kujawsko–pomorskim, „Złota Setka Pomorza i Kujaw”. Jego koncerty cieszą publiczność nie tylko  w regionie, ale i w całym kraju.                               
         
Kolejnym atutem chóru jest współpraca ze wspaniałymi muzykami, którzy grają z czołówką gwiazd polskiej sceny muzycznej m.in.:
· Michał Burzymowski – bas, współpraca m.in.: Urszula, Lombard, Tomasz Kamiński
· Robert Markiewicz – perkusja, współpraca m.in.: Sofa, Kasia Cerkwica, Bracia Cugowscy, Ewa Bem, Sistars
· Jan Pałys – klawisze, współpraca m.in.: H2O, Trzecia Godzina Dnia
· Radosław Sikorski - gitara elektryczna, współpraca m.in.: Full Power Spilit, Olga Szomańska, Grzegorz Piotrowski
· Jacek Głąbała - perkusja, współpraca m.in.: Mieczysław Szcześniak, Paweł Zarecki
· Miłosz Gawryłkiewicz – trąbka, współpraca m.in.: Ania Dąbrowska, programy telewizyjne
· Bartosz Szopiński – piano, współpraca m.in.: LO 27, Boogie Boys
· Tomasz Kotowski - piano, współpraca m.in.: Józef Eliasz, Grzegorz Nadolny, Green Grass, Litle Wing
· Rafał Rudawski – piano, współpraca m.in.: Gospel Joy, Przemyski Chór Gospel

Soliści chóru:
  Joanna Mews
  Gabrysia Rudawska
  Anita Wleklińska
  Łukasz Kiciak

Bydgoski Chór Gospel stara się przekładać muzykę gospel na swój własny język muzyczny, często wykorzystując w swoich aranżacjach inne gatunki muzyczne. W repertuarze oprócz muzyki gospel znajdują się również  znane utwory muzyki popularnej.          

Poprzez swoją nazwę i jakość występów Bydgoski Chór Gospel WSG jest szczególną wizytówką uczelni i miasta.

Kontakt: Piotr Pawlicki tel.: 0507 189 249  e-mail: list@piotrpawlicki.pl

Piotr Pawlicki – Dyrygent Bydgoskiego Chóru Gospel. Charyzmatyczny dyrygent, autor piosenek, aranżer, instrumentalista, instruktor warsztatów gospel,  wokalista i pedagog. Skończył studia na kierunku "Edukacja artystyczna" w zakresie sztuki muzycznej na Uniwersytecie im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, oraz studia podyplomowe na kierunku Pedagogika Opiekuńczo – Wychowawcza na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczestnik warsztatów muzycznych. Jest laureatem  ogólnopolskich festiwali piosenki m.in.: w Lublinie (Żakeria), Gostyniu (Święta Góra), Kwidzynie (Kerygmat), Bochni (Ad Gloriam Deiparae), Górce Klasztornej (Maria Carmen), Poznaniu (Poezja Śpiewana), Toruniu (Katar, Pio-Tur), Katowicach (Ekosong) , na Bazunie.

Dyrygent takich chórów jak:

·Bydgoski Chór Gospel
·Chojnicki Chór Gospel II LO
·Chór Wielbienia „Bogu Jedynemu Chwała” dominikanie – Poznań
·Chór „Lutnia”  Bazylika  p.w. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela w Chojnicach

Twórca projektu „O lataniu” – „Podróż do Wieczności”. W jego piosenkach fruwają Anioły, ludzie kochają się i wielbią Pana. Teksty, które pisze Piotr są pełne Nieba i Przestrzeni. W roku 2001 otrzymał specjalną nagrodą ufundowaną przez Radio Niepokalanów w postaci sesji nagraniowej, a w roku 2002 w  organizowanym przez STUDIO DR konkursie dla zespołów chrześcijańskich, projekt Piotra dostał wyróżnienie, które obejmowało nagranie kilku utworów. Trzy jego piosenki znalazły się na płytach dołączonych do Magazynu Muzycznego „RUAH” (nr 8, 19 i 25), natomiast utwór „Bo kocham” umieszczono na płycie – cegiełce, która była wydana przez Radio Niepokalanów we współpracy z MIX Studio Dźwięku na rzecz wsparcia rozwoju radiostacji.

Współpracuje m.in. z takimi muzykami jak:
Paweł Zarecki (m.in.: Producent roku 2003, Nagroda „Fryderyka” za płytę „Upojenie” Anna Maria Jopek i Pat Metheny, Mietek Szcześniak, Trzecia Godzina Dnia, Reni Jusis),
Robert Kubiszyn (m.in.: Anna Maria Jopek, Grzegorz Turnau, Dorota Miśkiewicz, Marek Napiórkowski),
Tomasz Busławski (m.in.: Mieczysław Szcześniak, TGD, Tatiana Okupnik), 
Maciej Kociński (m.in.: Ewa Bem, Kuba Badach, Piotr Żaczek,  Big Band Górny),
Bogusz Wekka (m.in.: Bernard Maseli, Kuba Badach, Ania Serafińska)

 

KONTAKT

Akademicka Przestrzeń Kreatywna
Wyższa Szkoła Gospodarki

ul. Karpacka 52
85-164 Bydgoszcz

tel. 52 567 00 57
e-mail: apk@byd.pl

Biuro APK czynne od pon. do piąt. w godz. 8:00–16:00 W pozostałe dni nieczynne.

Muzeum Fotografii oraz galeria czynne dla zwiedzających od wt. do piąt. w godz. 11:00–17:00 oraz w sob. w godz. 10:00–14:00. W pozostałe dni nieczynne.

© 2015 Wyższa Szkoła Gospodarki