Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
23 listopada 2020
Perth: Wystawa "First to Fight"
Anna Lilpop, foto Jerzy Rudnicki

Podczas Festynu Niepodległości w Klubie Generała Sikorskiego w Perth mieliśmy okazję obejrzeć wystawę ‘First to Fight’ opowiadającą o Polakach walczących na wszystkich frontach Drugiej Wojny Światowej. Wystawę wydrukował i udostępnił Polski Ośrodek Rzymsko-Katolicki z Maylands, dostępna była w Klubie gen. Sikorskiego w dniach od 6 – 20 listopada 2020r.Sponsorem naszej wystawy był Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Sydney, który wspomógł nas finansowo i dzięki temu mogliśmy zakupić panele, na których wystawa została wyeksponowana. Serdecznie dziękujemy Konsulatowi, dzięki jego pomocy będziemy mogli pokazywać wiele wystaw dotyczących historii Polski.

Autorem wystawy jest Instytut Pamięci Narodowej, oddział w Łodzi. Powstała ona w 2016 r., a komisarzem wystawy jest Artur Ossowski, scenariusz opracowali: Paweł Kowalski, Artur Ossowski, Paweł Spodenkiewicz, dr hab. Janusz Wróbel, Magdalena Zapolska-Downar, natomiast projekt graficzny: dr Milena Romanowska. Opracowanie graficzne ilustracji wykonał: Jacek Wróblewski, a opracowanie graficzne map: Sebastian Kokoszewski. Recenzentem i konsultantem scenariusza wystawy był: dr Maciej Korkuć.

Na 88 planszach pokazano polskich żołnierzy, umundurowania, broń, samoloty, czołgi, okręty, mapy i miejsca walk Polaków na prawie wszystkich frontach 2.WŚ. Są tam ‘Turyści’ Andersa, lotnicy z dywizjonu 303 oraz bombowców, czołgiści gen. Maczka, spadochroniarze gen. Sosabowskiego, a także Kościuszkowcy. Wspomniano o Enigmie, Polskim Państwie Podziemnym, Powstaniu Warszawskim, Katyniu, Jałcie i jej konsekwencjach, o Monte Cassino, bitwie pod Lenino i paradzie zwycięstwa bez Polaków etc.




Daniela Bircz, Ela Halladin z książką

Wystawa jest w języku angielskim, dzięki czemu Australijczycy i inne narodowości mogą naocznie przekonać się o tym, że Polacy podczas Drugiej Wojny Światowej wystawili czwartą czy piątą co do wielkości armię walczącą przeciw niemieckiemu okupantowi. Również drugie i trzecie pokolenia Polaków, najczęściej już nie mówiące po polsku, mogą poznać historię swoich przodków.

Podczas Festynu Niepodległości, obok wystawy członkowie Polskiego Ośrodka Rzymsko-Katolickiego udostępnili książkę Tadeusza i Jill Andruszkiewiczów „Salted Herrings” opowiadającą w języku angielskim o losach 10 letniego Tadka po inwazji Sowietów na Polskę 17.09.1939, morderstwie jego ojca, wywózce i głodówce na Sybirze oraz jego udziale w junackich oddziałach 2. Korpusu gen. Andersa. W przystępny sposób, oczami świadka - dziecka została opisana ta część historii, o której Putin aktualnie twierdzi, że nie miała miejsca. Książkę tę w dalszym ciągu można nabyć w Polskim Ośrodku Rzymsko-Katolickim w Maylands (wystarczy zatelefonować do polskiego Kościoła w Maylands).

W niedzielę 8.11.2020 w Klubie Sikorskiego wyświetlony został film ‘Niepodległość’, natomiast 15.11.2020 w sali Polskiego Ośrodka Rzymsko-Katolickiego w Maylands wyświetlony został film ‘Wojna Światów 1920’ w ramach dalszej celebracji Święta Niepodległości w Perth.

Anna Lilpop
Fotografie Jerzy Rudnicki